„Weź NIEMAPĘ i chodź na spacer” – wystawa plakatów

„Weź NIEMAPĘ i chodź na spacer” – wystawa plakatów

W piątek 4 listopada w lokalu przy Piotrkowskiej 142 w Łodzi odbyło się otwarcie wystawy prezentującej łódzki projekt NIEMAPA. Niemapa to seria ilustrowanych przewodników dla rodzin po mieście, które w zabawny i graficzny sposób przedstawiają najważniejsze miejsca, lokalną kulturę, kuchnię, charakterystyczne słowa i ciekawostki. Bardzo rozsądnie zaprasza o godzinie 19:00 na wernisaż, podczas którego zaprezentowane zostaną mapy oraz grafiki pochodzące z wszystkich opublikowanych dotąd niemap – Łodzi, Rzeszowa, Lublina, Wrocławia, Poznania oraz województwa łódzkiego.

Niemapę stworzyły Małgosia Żmijska i Asia Studzińska wraz z wydawnictwem Ładne Halo – Maćkiem Blaźniakiem i Asią Gusztą. Pomysł ten nie miałby jednak szans na realizację bez współpracy z mieszkańcami poszczególnych miast, którzy najlepiej je znają. To dzięki ich pomocy powstał choćby słownik rzeszowianizmów czy lublinianizmów. Całą serię zapoczątkowała niemapa Łodzi, której pierwszy nakład wyczerpał się w ciągu kilku dni po publikacji. Kolejno ukazujące się niemapy Rzeszowa, Wrocławia, Lublina, województwa łódzkiego i Poznania cieszą się dużą popularnością, bo pomagają na nowo odkryć miasto: opisują ciekawe i nieznane miejsca, a piękne ilustracje i kreatywne zadania zachęcają do wyjścia na rodzinny spacer. Dzieci uczą się kulturalnej topografii swojego miasta, poszukując przepisu na lokalne potrawy, poznając regionalizmy czy obserwując architekturę. Projekt NIEMAPA został wyróżniony podczas tegorocznej edycji Łódź Design Festival znakiem must have.

Wystawa w Bardzo rozsądnie to okazja do poznania całego projektu Niemapa, 4 listopada ponad dwadzieścia plakatów poświęconych różnym miastom i wszystkie powstałe dotąd mapy wypełniły przestrzeń lokalu Bardzo rozsądnie. Wśród uczestników wernisażu rozdanych zostanie kilkanaście egzemplarzy łódzkich map oraz ilustracji.

Bardzo rozsądnie to miejsce, które gromadzi sztukę użytkową w rozsądniej cenie. Znaczącą część asortymentu stanowią plakaty polskich grafików i ilustratorów, ręcznie wykonana porcelana, dobrze zaprojektowane artykuły piśmiennicze, piękne zabawki, książki poświęcone tematyce skoncentrowanej wokół sztuki i innych pokrewnych dziedzin. Asortyment sklepu to zbiór najważniejszych, głównie rodzimych marek, działających w kręgu wzornictwa. Bardzo rozsądnie to także przestrzeń wystawiennicza, która gościła już prace Dawida Ryskiego i Katarzyny Boguckiej, Izy Kaczmarek – Szurek, Justyny Stasik, Przemka Dębowskiego, Jakuba Zasady, Bartka Bojarczuka oraz działalność wydawnicza poświęcona sztukom wizualnym. Nakładem wydawnictwa Bardzo rozsądnie ukazał się album z fotografiami Macieja Rawluka „Setka – sklepy alkoholowe”.

Udostępnij ten artykuł
Zapisz się do newslettera

wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych powyżej danych w celu otrzymywania newslettera.

wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych od klientów PLN Design.

Wpisz szukane słowo i kliknij enter