Wielkopolski soft loft projektu Marty Michalak-Najderek

Wielkopolski soft loft projektu Marty Michalak-Najderek - foto Radek Słowik

Zapraszamy do Wielkopolski, do uroczego, spokojnego miasta Szamotuły położonego pół godziny jazdy samochodem od Poznania. Tutaj w postindustrialnym budynku młyna żytniego z początku XX wieku Marta Michalak-Najderek, właścicielka pracowni m-studio zaprojektowała komfortowy apartament, w którym świetne rozwiązania architektoniczne ujęto w loftową ramę. W osiągnięciu spektakularnego efektu pomogły z pewnością materiały wykończeniowe z sieci salonów Dekorian Home.

Industrialny styl wnętrza

Industrialny styl wnętrza sześćdziesięciometrowego mieszkania został przesądzony już na samym początku pracy nad projektem. Jest on spójny z fasadą budynku i klatką schodową, w której dominuje cegła, beton oraz metalowe elementy konstrukcyjne. Już podczas pierwszej rozmowy z projektantką, inwestor zaznaczył, że chciałby, by apartament nawiązywał do historycznej, przemysłowej lokalizacji. Marta Michalak-Najderek zdecydowała się więc na kolorystyczne nawiązania oraz wykorzystanie tych samych lub podobnych materiałów wykończeniowych we wnętrzu mieszkania.

Salon w stylu soft loft
Salon w stylu soft loft

Beton, cegła i sztuka

W całym mieszkaniu zastosowano materiały wykończeniowe, które często stosowane są w projektach w stylu loftowym. Podłogę chroni winylowa podłoga marki Designflooring (Van Gogh Golden Brushed Oak z oferty Dekorian Home), której rysunek do złudzenia przypomina ułożone w jodełkę dębowe deski. Do podłogi w salonie sprzedaży dopasowano listwy Creativa. Natomiast sufit w salonie pokryto tynkiem dekoracyjnym imitującym beton (Metropolis, Concreto).

Salon z widokiem na okolicę w projekcie pracowni m-studio
Wnętrze projektu Marty Michalak-Najderek

“Wnętrze zamieszkałe jest przez jedną osobę, można było więc maksymalnie otworzyć przestrzeń. Zdecydowaliśmy się na strefę dzienną – salon połączony z aneksem kuchennym oraz sypialnię. Trzeci pokój to niewielki gabinet, pełniący też funkcję pokoju gościnnego” – relacjonuje Marta Michalak-Najderek.

W strefie dziennej postindustrialny klimat tworzy trójwymiarowa okładzina imitująca starą cegłę (Dekobrick Donan). Nawiązuje ona bezpośrednio do elewacji budynku. W apartamencie możemy podziwiać znakomitą kolekcję współczesnego malarstwa.

Ciemny grzejnik w salonie w stylu soft loft
Kolekcję współczesnego malarstwa we wnętrzu od m-studio

Obrazy wprowadzają do monochromatycznego, raczej ciemnego wnętrza intensywne, wesołe kolory. Same ściany apartamentu pomalowane zostały białą farbą Para Paints. Ceglana okładzina oraz tynk dekoracyjny także pochodzą z tej sieci salonów z wyposażeniem wnętrz.

Ciemnoszara kuchnia

Zabudowa kuchenna to ciąg szafek stojących i częściowo przeszklone szafki wiszące oraz dwa słupki, które kryją w sobie szafki, lodówkę z zamrażarką oraz piekarnik i kuchenkę mikrofalową. W kuchni, za frontami skryto również pralkę i suszarkę. Granicę pomiędzy aneksem kuchennym a salonem wyznacza wyspa kuchenna. Wszelkie urządzenia AGD pochodzą od wielkopolskiego producenta – firmy Amica. Fronty szafek wykonano z płyty MDF lakierowanej w odcieniu ciemnoszarym.

Fronty meblowe w kolorze ciemnoszarym
Ciemnoszare fronty kuchenne

Ciemne fronty zestawiono z blatem firmy Egger. Także tej firmy jest lamelowany front, który umieszczono na wyspie kuchennej od strony salonu. Motyw lameli powtórzony został przez projektantkę w większej skali w formie częściowego, ażurowego przepierzenia pomiędzy aneksem a częścią wypoczynkową salonu. Do pionowych elementów dopasowano dekoracyjne grzejniki Zender w salonie oraz w holu. Mimo ciemnych frontów kuchnia nie jest ciemna. Pomieszczenie rozjaśniają płytki ścienne Pietrasanta z autorskiej kolekcji Macieja Zienia dla marki Tubądzin.

Miękko, jasno i przestronnie

Umeblowanie mieszkania to przede wszystkim meble wykonane na zamówienie przez lokalnego stolarza, a zaprojektowane przez Martę Michalak-Najderek. Uzupełnia je modułowa sofa poznańskiej marki Miuform tapicerowana eleganckim, miękkim welurem, który czyni salon przytulniejszym. 

“W apartamencie zastosowałam bardzo wiele luster, wszystko by rozjaśnić wnętrze i maksymalnie powiększyć przestrzeń. Duże lustro z szafką umieszczone zostało w wąskim holu, lustrzane są także fronty szafy wnękowej w sypialni” – mówi projektantka.

Duża szafa z lustrem w salonie projektu Marty Michalak-Najderek
Lustrzane fronty szafy wnękowej w sypialni

Także przestrzeń w niewielkiej łazience zwielokrotniona została dużymi lustrami. Poniżej nich, ściany chronią wspomniane już przy okazji kuchni, płytki projektu Macieja Zienia. Całości aranżacji graficznej łazienki dopełnia ceramika oraz meble Koło i czarne baterie Hansgrohe. Oświetlenie mieszkania jest typowe dla wnętrz w stylu loftowym. To przede wszystkim oświetlenie liniowe, czarne szynoprzewody z reflektorami Light Prestige oraz Azzardo. Wszystkie te elementy tworzą spójną i harmonijną całość, podkreślając jeszcze bardziej soft loftowy klimat tego wnętrza!


Projekt: m-studio | projektowanie-mstudio.pl
Zdjęcia: Radek Słowik | bilbil.pl

Zobacz również: Projekt Urban Jungle | 85-metrowe wnętrze w Warszawie

Grzejnik na ścianie w kolorze ciemnoszarym
Ciemne fronty meblowe w kuchni w projekcie Marty Michalak-Najderek
Szara kanapa w salonie w stylu soft loftowym
Jasna łazienka w projekcie Marty Michalak-Najderek
Jasna łazienka w projekcie Marty Michalak-Najderek
Ciemnoszare drzwi w przedpokoju
Ściana z cegły za telewizorem w salonie w projekcie pracowni m-studio
Obraz na ścianie za łóżkiem w sypialni
Ciemny grzejnik na ścianie w projekcie Marty Michalak-Najderek
Obraz na ścianie w salonie w projekcie pracowni m-studio