WILLA W KRAJOBRAZIE NATURALNYM projektu BARYCZA I SARAMOWICZA

Pra Stylem świata jest krajobraz naturalny. WILLA W KRAJOBRAZIE NATURALNYM, dzieło architektoniczne RAFAŁA BARYCZA i PAWŁA SARAMOWICZA, usytuowana została w bajecznej okolicy, w pobliżu Puszczy Niepołomickiej i legendarnego klasztoru benedyktynek w Staniątkach. Z jednej strony znajduje się budząca respekt ściana lasu, a na południe rozpościera się otwarty równinny krajobraz z szeroką ekspozycją Pogórza Wielickiego na horyzoncie. Zlokalizowany w takim sąsiedztwie dom musi być zakorzeniony w ziemi i w spolegliwy sposób umocowany w naturze.

Willa wędrujących przestrzeni

WILLA W KRAJOBRAZIE NATURALNYM została zaprojektowana według zasad, które wymyślone kiedyś przez Francisa Lloyda Wrighta – stanowią trwały fundament współczesnego mieszkalnictwa. Dom kontynuuje wielką płaszczyznę równinnego krajobrazu na zewnątrz. W jego wizerunku dominuje wpisana w krajobraz horyzontalna linia, a w układzie funkcjonalnym – motyw wędrujących przestrzeni.

WILLA W KRAJOBRAZIE NATURALNYM projektu BARYCZA I SARAMOWICZA
Willa w Krajobrazie Naturalnym

Przestrzeń życia

Przestrzeń domu zorganizowana jest na zasadzie otwartego planu z zaakcentowanymi strefami. Powierzchnie użytkowe nie są ściśle rozgraniczone, ale otwierają się na siebie i na równinny pejzaż. Konsolidacja funkcji w mieszkaniu podąża śladem bezmiaru krajobrazu na zewnątrz. Nie dzielą jej ściany, lecz kierunkują parawany i meble. Rdzeń domu stanowi dwukondygnacyjny pokój dzienny z częścią kominkową.

Jednorodną przestrzeń dzienną, o reprezentacyjnym wizerunku, dopełnia wygodna jadalnia oraz obszerna kuchnia z aneksem śniadaniowym. W pobliżu wejścia ulokowano strefę zaplecza, gdzie znajduje się służbówka z własnym modułem kuchennym i małą łazienką. Znajduje się tam także pralnia, suszarnia, spiżarnia oraz inne pomieszczenia pomocnicze. Naturalnie, jest też wydzielona część przeznaczona dla gości.

WILLA W KRAJOBRAZIE NATURALNYM projektu BARYCZA I SARAMOWICZA
Willa w Krajobrazie Naturalnym

Unifikacja zamieszkania i miejsca pracy

W głębi znalazła się strefa prywatna właścicieli, z sypialniami i biblioteką. Potrzeba przestrzennej symbiozy miejsca zamieszkania i pracy sprawiła, że w willi znalazła się część pracy twórczej z gabinetem oraz salą konferencyjną. Wobec wyzwań, które nowoczesnej architekturze stawia współczesna cywilizacja i gospodarka oraz rozwój społeczeństwa trzeciej fali, zjawisko łączenia funkcji mieszkania i pracy staje się kluczowym zagadnieniem myśli architektonicznej mieszkalnictwa w XXI wieku.

Willa w krajobrazie naturalnym

Wnętrze WILLI W KRAJOBRAZIE NATURALNYM nosi spacerowy charakter. Dom nie kończy się w obrysie ścian, lecz sięga w przestrzeń i krajobraz. Obniżające się kolejno poziomy, podążające za nachyleniem terenu, sprawiają, że splata się z terenem. Prosta, asymetryczna kompozycja o dynamicznym charakterze, przeplatające się bryły i ciągłość przestrzeni przypominają o modernistycznym rodowodzie budynku. W filozofii przestrzennej BIURA ARCHITEKTONICZNEGO BARYCZ I SARAMOWICZ kluczowym punktem jest znalezienie takiego kształtu budynku, w którym przestrzeń mieszkalna – przeistacza się w krajobraz.

WILLA W KRAJOBRAZIE NATURALNYM projektu BARYCZA I SARAMOWICZA
Willa w Krajobrazie Naturalnym

Modernizm tożsamościowy

W realizacji WILLI W KRAJOBRAZIE NATURALNYM jak w soczewce splatają się cele działania architektonicznego RAFAŁA BARYCZA i PAWŁA SARAMOWICZA. Są nimi: konceptualizm, kontekstualizm, zdecydowane odrzucanie architektonicznej oikofobii, a zamiast tego scalenie modernizmu z rodzimością, zakorzenianie go w tradycji kulturowej i nadanie mu cech wernakularnych, co nazywają MODERNIZMEM TOŻSAMOŚCIOWYM.

Sama Willa oczarowuje nas zarówno wnętrzem, jak i krajobrazem rodem z bajki. Mieszkańcy z pewnością będą każdego dnia doceniać piękno, które stało się częścią ich życia.

WILLA W KRAJOBRAZIE NATURALNYM projektu BARYCZA I SARAMOWICZA
Willa w Krajobrazie Naturalnym

Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz

Dr Rafał Barycz i Dr Paweł Saramowicz to wybitni polscy architekci specjalizujący się w ambitnych i innowacyjnych budynkach architektury mieszkaniowej i użyteczności publicznej. Według nich największą inspiracją przy pracy architekta jest człowiek i jego rozliczne potrzeby. Taka postawa sprawiła, że stali się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych w świecie polskich architektów.

Od 1991 roku BIURO ARCHITEKTONICZNE BARYCZ I SARAMOWICZ tworzy projekty, którym przyświeca misja by „piękno było kształtem celowości”. Biuro ma na swoim koncie wiele spektakularnych dzieł architektonicznych. Niektóre z nich to REZYDENCJA NAD JEZIOREM GENEWSKIM, LEŚNA WILLA, THE CONCRETE , WILLA Z GONTU I BETONU, NOWOCZESNY DWÓR POLSKI  czy STEINHAUS, o których pisaliśmy na naszym portalu.

WILLA W KRAJOBRAZIE NATURALNYM projektu BARYCZA I SARAMOWICZA
WILLA W KRAJOBRAZIE NATURALNYM projektu BARYCZA I SARAMOWICZA
Udostępnij ten artykuł
Napisane przez

Redaktor w PLN Design

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zapisz się do newslettera
Wpisz szukane słowo i kliknij enter