Mieszkanie w nowoczesnym apartamentowcu, na zamkniętym osiedlu w Łodzi zostało zaprojektowane przez Agnieszkę Morawiec z Grupy Projektowej Siedem, specjalnie dla młodej kobiety. Nie widać w nim odwzorowania konkretnego, modnego stylu panującego obecnie we wnętrzach. Widać tu jednak niezwykłą osobowość odwzorowaną przez projektantkę w każdym szczególe.
Wnętrze jako tło życia
Właścicielka mieszkania jest młodą, współczesną kobietą, studiującą i podróżującą po świecie. Mieszkanie miało być dla niej przystanią, miejscem pełnym ciepła i domowego nastroju. Potrzebowała go, żeby móc odpocząć po intensywnym dniu. Na początku chciała, żeby mieszkanie było trochę nowojorskie. Jednak skandynawskie klimaty również były interesujące, dlatego Agnieszka Morawiec wraz z klientką zdecydowała się nie iść utartym szlakiem odwzorowującym ustaloną estetykę.
Powstała koncepcja na szczególne zamówienie. Wnętrze jako tło dla życia. Ponieważ nie istnieje taki koncept, który można by nazwać projektem idealnym, powstało wnętrze, w którym inwestorka subiektywnie odczuwa szczęście.
“Rozmowa jest najważniejsza w procesie projektowania, bo pozwala poznać potrzeby i preferencje stylistyczne, a także oczekiwania i wyobrażenia klienta” – tak historię tego wyjątkowego projektu opisuje Agnieszka Morawiec z pracowni Grupa Siedem.
Założenia projektowe
Założeniem było zastosowanie naturalnych, szlachetnych materiałów, takich jak: forniry naturalne, drewniana dębowa podłoga, kamień i miękkie tkaniny. Należało zwrócić również uwagę na dekoracje okienne, poduchy, czy dywany, które udomawiają przestrzeń, pozwalają, żeby współgrała z mieszkankami.
Układ funkcjonalny nie został zmieniony. Usytuowanie łazienki oraz rozkład mieszkania nie pozwoliły na żaden ruch. Nie, żeby był on w ogóle potrzebny. Mieszkanie składa się z kuchni i pokoju dziennego z jadalnią oraz łazienki, przedpokoju, sypialni właścicielki oraz pokoju gościnnego.
Kuchnia w centrum
Strefa dzienna to otwarta, wspólna przestrzeń z kuchnią, jadalnią i pokojem wypoczynkowym. Centrum stanowi tu kuchnia, ze względu na pasję właścicielki. Jest ona bowiem wyśmienitą znawczynią i miłośniczką zdrowego odżywiania. Potrzebowała dobrze przygotowanej przestrzeni do realizowania swoich zainteresowań.
Wszystkie części strefy dziennej tworzą spójna całość. Została zachowana jedność stylistyczna i materiałowa. Dominuje tu drewno dębowe w naturalnym, matowym wykończeniu. Kolory są delikatne, naturalne, lekkie, bardzo przyjemne, kobiece, wręcz apetyczne.
Kuchnia pełni funkcję nie tylko reprezentacyjną. Widać, że tu naprawdę się gotuje. Ta przestrzeń jest częścią salonu, stanowi o zarówno o charakterze mieszkania, jak i jest odwzorowaniem charakteru właścicielki. Została więc zaplanowana z wielką precyzją. Rozplanowanie zakłada bardzo praktyczne rozmieszczenie wszystkich funkcji. Jest tu przede wszystkim wygodnie, znalazło się wiele miejsca do przechowywania.
Wygodne szuflady znajdują się wszędzie, gdzie było to możliwe. Wyspa bardzo usprawnia pracę w kuchni. Stała się centralnym punktem całej przestrzeni dziennej. Wraz ze stołem jest ważnym miejscem spotkań. Blat z czarnego granitu jest praktyczny, ale też przyjemny w dotyku, co powoduje matowe wykończenie o lekko nierównej powierzchni.
W kolorze blatu są również listwy, podziały wielkiego lustra, oświetlenie, listwy cokołowe, uchwyty oraz ściana nad blatem. Całość tworzy efektowną mozaikę o przyjemnej fakturze. Ta czerń jest jak pieprz w przygotowanym daniu. Jest konieczna, żeby nie stało się zbyt mdło.
Jadalnia i strefa wypoczynkowa
Jadalnię tworzy stół wykonany na specjalne zamówienie z surowym, drewnianym blatem o nierównej powierzchni z wyraźnymi wżerami. Agnieszka Morawiec dopasowała do niego charakterne krzesła. Bliskość kuchni i jadalni tworzy atmosferę przyjazną konwersacji.
Strefę wypoczynkową tworzy wygodna, minimalistyczna kanapa i fotel, który nie powoduje efektu “zagracenia”. A że minimalizm powinien być w granicach rozsądku, konieczne jest dodanie czynnika ludzkiego w postaci odlotowych, rozkosznych tkanin. Nasycone kolorem i wzorem poduchy, dywan i zasłony musiały się znaleźć w tym wnętrzu.
Sypialnia
Sypialnia właścicielki jest jej azylem. Została przygotowana z wielką starannością. Jest połączeniem strefy nocnej i strefy pracy. Wygodne, wielkie biurko z szufladami spełnia największe wymagania. Wykończone jest w naturalnym, dębowym fornirze o matowej powierzchni. Materiał ten przewija się w całym mieszkaniu. Powstały również niezbędne schowki, szuflady i półki na książki. Ściana fornirowana nad łóżkiem kryje podręczną biblioteczkę.
Łóżko z wygodnym, miękkim zagłówkiem zostało wykonane na zamówienie. Oświetlenie można obsługiwać, nie wstając z łóżka. Ponieważ wnętrze nie pozwoliło Agnieszce Morawiec na zaplanowanie szafy, doskonałym rozwiązaniem stała się wygodna, przepastna garderoba w korytarzu.
Łóżko zostało zaprojektowane w taki sposób, żeby wykorzystać miejsce pod materacem na pościel. Znajdowanie przestrzeni, które można wykorzystać na schowki, to zawsze priorytet w projektowaniu niewielkich metraży. W tym łódzkim apartamentowcu powstało wnętrze, z którego trudno się wychodzi. Jest niezwykle przytulnie, miejsce zachęca do leniuchowania, spędzania czasu zarówno wspólnie, jak i do samodzielnego relaksu.
Wygodna łazienka
Łazienka jest wygodną przestrzenią, z wielką kabiną prysznicową. Na wprost kabiny znalazło się miejsce na szafę i pralnię w jednym. Na całej wysokości pomieszczenia została wykonana szafa do przechowywania z miejscem na pralkę. Kolorystyka nie odstaje od reszty mieszkania. Obowiązkowo znalazła się tu czerń.
Meble
Wszystkie meble, poza wypoczynkowymi, zostały specjalnie zaprojektowane dla tego mieszkania. Znalazło się tu miejsce m.in. na sofę Sosa i fotel Mishel od Noti oraz krzesła marki Fameg. Komoda z lustrzanymi frontami łapie światło i dodaje przestrzeni. W korytarzu również znalazło się wielkie lustro z czarnymi podziałami. Jest też wygodna przestrzeń miękka, wykończona tapicerką wykonaną na zamówienie – to miejsce, gdzie można przysiąść przed wyjściem, odłożyć torbę albo zapomnieć się z książką.
Zdjęcia: Pion Poziom Marta Behling
Zobacz również: Wnętrza domu w zabudowie bliźniaczej | Metamorfoza starego domu w Pabianicach