Jak zaprojektować przestrzeń, która ma stać się swoistą wizytówką firmy będącej jednym z największych dostawców materiałów budowlanych w Europie? Przed takim wyzwaniem stanęli projektanci z Lessness Studio. Zaprojektowane przez nich wnętrza biura B+M Baustoff+Metal w Krakowie musiały połączyć zastaną przemysłową architekturę budynku ze współczesną funkcjonalnością i kontekstem działalności firmy. Odważne efekty tej wymagającej współpracy możemy podziwiać na zdjęciach autorstwa Zasoby Studio.
Projekt wnętrza biura B+M Baustoff+Metal w Krakowie – główne założenia
Austriacka firma B+M Baustoff+Metal sp. z o.o jest jednym z największych europejskich dostawców materiałów budowlanych wykorzystywanych do wykańczania wnętrz. Posiada 125 oddziałów w 14 krajach Europy, dlatego projekt krakowskiej siedziby musiał zachować precyzyjnie określone wizualne i jakościowe standardy. Wnętrze musiało także sprostać wymaganiom współczesności – połączyć funkcjonalność związaną z warunkami pracy, profesjonalizm firmy oraz śmiały design. Za jego sprawą biuro miało stać się swoistą wizytówką marki.
W ramach przygotowania do pracy nad projektem architektka Lessness Studio – Dominika Strzałka-Rogal – odwiedziła siedziby B+M Baustoff+Metal w Wiedniu i Linz, a także – wirtualnie – w Weronie, Brukseli i Budapeszcie. Głównym założeniem było stworzenie spójnej, profesjonalnej, a przy tym nieoczywistej przestrzeni. Aby połączyć funkcję biurową z ekspozycyjną, w aranżacji wykorzystano wiele różnorodnych wykończeń – sufitów podwieszanych, paneli akustycznych i okładzin ściennych – które zostały wkomponowane w przemysłową tkankę adaptowanego budynku.
Różnorodne materiały i nuta koloru – sposób na wizytówkę firmy
Wnętrza biura B+M Baustoff+Metal w Krakowie zajmują 510m2 i obejmują dwie kondygnacje, które zostały połączone ażurową klatką schodową. Jej metalowa konstrukcja z elementami nieoczywistego koloru stała się wizualnym spoiwem całego projektu. Wnętrza są stosunkowo niskie, dlatego na sufitach i elementach konstrukcyjnych wykorzystano lustra. Optycznemu powiększeniu przestrzeni posłużyły także jasne odcienie szarości, przeszklone ścianki, przez które swobodnie przepływa światło słoneczne oraz odkrycie instalacji sufitowych.
W ten sposób powstała dość neutralna, surowa i ponadczasowa baza. Aby nadać wnętrzom niepowtarzalnego charakteru, zespół projektantów z Lessness Studio zaplanował kilka mocnych akcentów wyrazistego koloru. Barwą przewodnią aranżacji stał się intensywny kobalt, będący nawiązaniem do identyfikacji wizualnej marki. Pojawia się on w różnych odsłonach w minimalistycznych przestrzeniach wspólnych, na korytarzach i klatce schodowej. Jednym z ciekawszych urozmaiceń powściągliwej aranżacji są gradientowe okładziny ścienne.
Wykończeniowe detale – ponadczasowość, surowość i ciepło
W projekcie wykorzystano szlachetne i ponadczasowe materiały, będące nawiązaniem do działalności marki. Metal, szkło, blacha falista, szczotkowana stal i beton prezentują swój powściągliwy i surowy charakter. Przełamaniem stały się natomiast ciepłe akcenty w postaci naturalnego dębowego drewna oraz barwy pomarańczowej. Paletę kolorów zastosowanych w aranżacji wzbogacił także ponadczasowy duet bieli i czerni. Mimo różnorodności wybranego wykończenia, dzięki zachowaniu odpowiednich proporcji, udało się stworzyć spójną całość.
O wyjątkowym charakterze przestrzeni zadecydowały także detale. Warto wyróżnić chociażby artystyczne żyrandole polskiej marki Gie El, które zawisły nad ladą w showroomie. Wprowadzają one dodatkową grę ze światłem. Wnętrza biura B+M Baustoff+Metal w Krakowie wypełniła pieczołowicie stworzona kompozycja surowych materiałów i nieoczywistych kolorów. W ten sposób powstała przestrzeń, która nie tylko spełnia funkcjonalne i jakościowe standardy, ale też wyróżnia się niepowtarzalnym charakterem.
Projekt: Lessness Studio | lessness.pl
Zdjęcia: Zasoby Studio | zasoby.studio
Zobacz również: Krakowskie biuro firmy project44 – estetyka i innowacja | Wnętrza warszawskiej kancelarii Greenberg Traurig – elegancja i funkcjonalność