Dokładnie w roku obchodów stulecia Bauhausu, Studio Loft Kolasiński otrzymało zlecenie na realizację kompleksowego projektu wnętrz willi w Konstancinie-Jeziornie. Dom został wybudowany w 1936 roku, a kilka charakterystycznych cech w jego architekturze pozwala podejrzewać, że jej autorem mógł być Lucjan Korngold. Projekt był niecodziennym wyzwaniem, które ostatecznie dołączyło do grona designerskich perełek Loftu Kolasiński. Zapraszamy Cię dziś do willi Bauhaus.
Rozkład wnętrza willi Bauhaus
Na parterze domu znajduje się salon z częścią gabinetową, strefa kominkowa, kuchnia z małą jadalnią i spiżarnią, duża jadalnia z częścią wypoczynkową i mała łazienka. Na piętrze jest biblioteka, pokój gościnny, sypialnia, garderoba i łazienka. Wnętrze budynku pozostało w stanie surowym. Zaprojektowano nowe schody, kominek, stolarkę wewnętrzną, łazienki, garderobę oraz kuchnię. Projektanci dobrali również parkiety i mozaiki podłogowe.
Kolekcja mebli w stylu Bauhaus
Dużym wyzwaniem dla Studia Loft Kolasiński okazało się zaprojektowanie mebli zdolnych pomieścić kolekcję około dziesięciu tysięcy książek. Ze względu na pierwotne założenie, aby nawiązać we wnętrzu do stylu Bauhaus w połączeniu z modernizmem lat 50. i 60., należało odpowiednio dobrać meble. Na potrzeby projektu zgromadzono kolekcję, wpisującą się w styl idealnie. Znalazły się tu meble, lampy i akcesoria pochodzące z Czech, Holandii, Francji, Polski, USA, Włoch, Danii i Hiszpanii.
Wśród nich pojawiły się projekty autorstwa: Charlotte Perriand, Pierre’a Jeannereta, Le Corbusiera, Arne Jacobsena, Ico Parisiego, Franza Hohna, Hansa J.Wegnera, Gianluigiego Gorgoniego, Pierre’a Mazairaca & Karela Boonzaaijera, Louisa Kalffa, Gianfranco Frattiniego, Charlesa & Ray Eamesów, Marii Chomentowskiej, Arne Voddera, Jana Bočana i Patricii Urquioli.
Precyzja w doborze wyposażenia wnętrza
Do dekoracji domu wykorzystane zostały grafiki, ceramika i rzeźby autorstwa: Yoko Ono, Jana Golińskiego, Stanisława Wysockiego, Poli Kurcewicz-Krystyniak, Hanny Orthwein, Jadwigi Janus, Juliana Henisza, Józefa Czapskiego, Jana Lebensteina, Kazimierza Podsadeckiego i Wojciecha Ledera. Zespół ze studia Loft Kolasiński również zaprojektował meble do willi Bauhaus.
Wśród nich znalazły się stoły, komody, biblioteki, witryny, przesłony, ławki, łóżko, stoliki nocne, lustra oraz meble kuchenne i łazienkowe. W projekcie wykorzystane zostały również lampy podłogowe Brazilian Punk projektu Loft Kolasiński, wykonane przez firmę Zbigniew Dzitkowski-Stolarstwo.
Studio Loft Kolasiński
Studio „Loft Kolasiński” zajmuje się kompleksowym projektowaniem wnętrz prywatnych i publicznych, a także wzornictwem przemysłowym. Na potrzeby realizowanych aranżacji wnętrz, zespół projektuje i produkuje wysokiej jakości meble drewniane i akcesoria meblowe. Studio specjalizuje się w pozyskiwaniu wyjątkowych mebli, oświetlenia, ceramiki, grafik i dywanów vintage.
Przy renowacji mebli szczególną uwagę zwraca na zachowanie oryginalnego charakteru obiektów. Stale poszerza grono współpracujących z nimi specjalistów rzadkich dziedzin, aby móc wykonywać unikalne i dostosowane do indywidualnych potrzeb projekty wnętrz. Niejednokrotnie realizowali zlecenia projektów wnętrz nietypowych nieruchomości, takich jak adaptacje industrialnych budynków, poddaszy i starych domów.
Foto: Joel Hauck
Zobacz również: Wnętrze domu inspirowane naturą | Nowoczesna aranżacja domu sprzed 30 lat