Jak połączyć marzenia o paryskiej kamienicy z industrialnym loftem, modnym stylem japandi i dodatkami vintage w nowoczesnej, funkcjonalnie zaprojektowanej przestrzeni? Przed takim wyzwaniem stanęła Monika Piskorska z pracowni moprojekt. Eklektyczne mieszkanie na warszawskim Służewcu to nietuzinkowa realizacja wnętrza mieszkalnego dla rodziny, która nie boi się stawiać na nieszablonowe połączenia. 100-metrowe, wyjątkowe mieszkanie sfotografował Paweł Biedrzycki z pracowni Kąty Proste.
Nowy układ funkcjonalny 100-metrowego mieszkania w Warszawie
Monika Piskorska z pracowni moprojekt została zaproszona do współpracy przez Joannę i Artura, aby przygotować projekt zmian układu funkcjonalnego ich nowego mieszkania na Służewcu. W założonym przez dewelopera rozkładzie 100-metrowe mieszkanie było przeznaczone dla wieloosobowej rodziny, dlatego wszystkie pomieszczenia były skrzętnie wydzielone i pozamykane ściankami. Zaproponowany przez architektkę wariant zmian zakładał maksymalne otwarcie przestrzeni oraz zminimalizowanie ciągów komunikacyjnych.
Kuchnia została otworzona na salon, dzięki czemu powstała strefa dzienna, której centrum stał się wygodny, klasyczny narożnik. Od strony holu wejściowego część kuchenną domknęła zabudowa meblowa z przestrzenią do przechowywania, wbudowaną lodówką i barkiem wykończonym lamelami. Z otwartego salonu poprzez mini hol prowadzi przejście do sypialni oraz ogólnodostępnej łazienki. Szklane, industrialne drzwi nie tylko są stylowym rozwiązaniem, ale także pełnią funkcję izolatora między sypialniami najmłodszych a wspólną, rozrywkową przestrzenią salonu. Sypialnia rodziców pełni równocześnie rolę małego gabinetu i ma bezpośredni dostęp do prywatnej łazienki.
Eklektyczne mieszkanie na warszawskim Służewcu
W tej nietuzinkowej realizacji nowoczesne rozwiązania nawiązujące do stylu loftowego splatają się z retro dodatkami i francuską klasyką. Bardzo wyraźna jest także inspiracja zyskującym popularność stylem japandi, w którym oryginalność przenika się z minimalizmem. Wszystkie pomieszczenia mają zbliżony charakter, który determinuje zestawienie różnorodnych stylów i łagodne przenikanie się elementów wyposażenia. Całość spajają eleganckie kolory – beżowo-szary, ciemny grafit i winna czerwień skontrastowana z intensywnym niebieskim.
Na szczególną uwagę zasługują detale takie jak francuska dębowa jodełka na podłodze korespondująca z jodełką z płytek ściennych we wspólnej łazience, czy wielkoformatowe gładkie płytki zestawione z małymi, naturalnie wypalanymi kaflami. Połączenia pozornych przeciwieństw można dostrzec także, gdy przyjrzymy się sztukaterii w formie ram i listew ściennych – zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych, lamelowych z ozdobną rozetą sufitową. Spotkanie starego z nowym podkreśla także współczesne, techniczne oświetlenie uzupełniane stylowymi retro lampami.
Dobór materiałów, form i kolorów – przede wszystkim jakość
W odważnych połączeniach kluczową rolę odgrywa także dobór odpowiedniej jakości elementów. Zastosowanie materiałów takich jak ciepłe, wyraziste, rodzime drewno, czarny, chropowaty granit i monochromatyczne lastryko sprawia, że mieszkanie projektu Moniki Piskorskiej nabiera ponadczasowego charakteru. Wybór rzemieślniczych mebli o artystycznym, zindywidualizowanym wyglądzie i funkcjonalnej zabudowy wykonanej pod wymiar podkreśla znaczenie dobrej jakości przedmiotów w projekcie wnętrza.
Eklektyczne mieszkanie na warszawskim Służewcu stanowi niezwykle obfitą, odważną i nietuzinkową mieszkankę różnych elementów, co doskonale widać na fotografiach wykonanych przez Pawła Biedrzyckiego. Przenikanie się starego z nowoczesnym oraz inspiracje płynące z różnych stylów złożyły się na niesamowicie charakterystyczne wnętrze, które oddaje ducha jego właścicieli.
Projekt: Monika Piskorska – moprojekt | moprojekt.pl
Zdjęcia: Paweł Biedrzycki – Kąty Proste | katyproste.pl
Zobacz również: