To wyjątkowe, 2-pokojowe mieszkanie w Warszawie zaprojektowano dla kreatywnej pary artystów – malarki i montażysty filmowego. To właśnie związek właścicieli ze sztuką odegrał główną rolę w procesie projektowym. Czy można stworzyć koncept całego wnętrza wokół obrazu? Dziś odpowiada na to pytanie Weronika Kurdziałek-Słoboda z WAM Studio Architektury wraz ze swoim niecodziennym projektem!
Aranżacja, jak sztuka – czyli mieszkanie na miarę artystów
Obraz autorstwa Anny Świtalskiej-Jończyk był pierwszym elementem wnętrzarskim, kupionym przez właścicieli do nowego mieszkania. To właśnie on miał stać się dla WAM Studia Architektury punktem wyjściowym do myślenia o koncepcji całej aranżacji. Dominujące na obrazie czerwienie odbijają się echem w mieszkaniu w formie ceglastej płyty meblowej, która spaja całe wnętrze i stanowi akcent kolorystyczny w otoczeniu neutralnych barw i materiałów. Satynowe wykończenie płyt delikatnie gra ze światłem i korespondując ze sztuką, tworzy niezwykle interesujący efekt wizualny. Odważnie potraktowana została strefa wejściowa wraz z przynależną garderobą, w całości skomponowane z ciemnych płaszczyzn.
Zderzenie kontrastów i wyjątkowych rozwiązań
Zabieg zderzenia ciemnego z jasnym powtórzony został także w łazience, co podkreśla całościowy koncept myślenia o przestrzeni mieszkania. Aby uwydatnić podział kolorystyczny, zastosowano duże, monochromatyczne płyty ze zróżnicowanym wykończeniem powierzchni – białe matowe, pochłaniające światło i czarne lappato, które światło odbijają. Aneks kuchenny projektanci potraktowali jako jeden duży mebel, grając płaszczyznami bieli i czerni, z dodatkiem ceglastej płyty, która tworzy ramę wnęki. Zastosowano cienki blat, o grubości zaledwie 1 cm, który – mimo ciemnego koloru – nie jest przytłaczający. W widoku frontowym zdaje się on niemalże niewidoczny.
Funkcjonalność i design w projekcie WAM Studio Architektury
Za lustrem w łazience ukryta została szafka, aby – mimo niewielkiej przestrzeni łazienki – maksymalnie zwiększyć jej funkcjonalność. Strefa dzienna, połączona z aneksem kuchennym to miejsce, gdzie wymienione kolory dopełnione są drewnem i neutralnym odcieniem wypoczynku, co nadaje mieszkaniu miękkości i przytulności. Zaprojektowane na zamówienie meble nie dominują w niewielkim metrażu mieszkania, zapewniając wiele miejsca do przechowywania. Na uwagę zasługuje opracowanie meblościanki w strefie dziennej. W meblu ukryte jest biurko do pracy zdalnej, z monitorem schowanym tak, by światło dzienne nie przeszkadzało w pracy nad montażem filmów.
Z akcentem na malarstwo
Z wyjątkiem obrazu, o którym mowa była wyżej, wszystkie pozostałe są autorstwa właścicielki mieszkania, Marii Michoń. Żeby umożliwić łatwą zmianę ekspozycji jej twórczości, w sypialni znajduje się wąska drewniana półka. Oświetlenie nad tą częścią stanowią reflektory, umożliwiające uzyskanie pożądanej aranżacji świetlnej. Ten fragment, opracowany wspólnie z właścicielami, to domowa galeria sztuki, dominująca w prostej i czysto funkcjonalnej przestrzeni sypialni. Właśnie takie wyraziste detale sprawiają, że prezentowane wnętrze daje namiastkę domowego ciepła każdemu, kto tylko przekroczy próg tego mieszkania.
Projekt: WAM Studio Architektury | instagram.com/wam_studioarch
Zdjęcia: Migdał Studio | migdalstudio.com
Zobacz również: 52-metrowe wnętrze w Gdyni – mieszkanie z dżunglą | 95-metrowe mieszkanie na Mokotowie dla rodziny z dzieckiem