38-metrowe mieszkanie na warszawskim Muranowie stanowi dla jego właścicieli miejsce pracy zdalnej, odpoczynku, ale także przestrzeń, w której przechowują i eksponują oni swoją kolekcję współczesnego malarstwa. Dawid Konieczny przygotował projekt, który uwzględnia wszystkie potrzeby mieszkańców – zarówno te związane z komfortem i funkcjonalnością, jak i ekspozycją gromadzonych dzieł. To wnętrze w ramie H dla kolekcjonerów stało się miejscem, w którym na tle jasnej, subtelnej, ale stylowej bazy, króluje design połowy XX wieku i wysokiej jakości współczesna sztuka.
Niewielkie mieszkanie nasycone sztuką
Doświadczenie pandemii i pracy zdalnej skłoniło Olgę i Michała do przeprowadzenia rearanżacji mieszkania na warszawskim Muranowie, aby poprawić jego funkcjonalność. Równie ważne było dla nich stworzenie przestrzeni pozwalającej wyeksponować kolekcję współczesnego malarstwa, wśród której możemy znaleźć prace Grzegorza Jarzynowskiego, Nikodema Szpunara, Sonii Dubois czy Julii Mirny.
Mnogość barw na obrazach i wyraziste detale były wytyczną do stworzenia monochromatycznej bazy. Wąska gama barw połączona z akcentem położonym na funkcjonalność pozwoliła stworzyć wnętrze nawiązujące do ponadczasowego stylu mid century modern. Minimalistyczne formy, jasne kolory, naturalne materiały i dobrej jakości przedmioty w wyrazistych formach to kwintesencja stylu wywodzącego się z połowy XX wieku.
Design połowy XX wieku we wnętrzu
Decyzja o zwrocie w stronę dziedzictwa ubiegłego stulecia była podyktowana nie tylko praktycznym wymiarem, ale stanowiła naturalną konsekwencję przemyślanej koncepcji. Architekt – Dawid Konieczny – jako punkt wyjścia do pracy nad projektem obrał budynek, w którym znajduje się mieszkanie, wzniesiony w latach 60. w technologii ramy H. Mikrocement użyty w części dziennej, kafle z lastryka w łazience, czy uwspółcześniona wersja boazerii w przedpokoju konsekwentnie nawiązują do designu z lat powstania budynku, jednak przybierają nowoczesną i odświeżoną formę.
38-metrowe mieszkanie w ramie H dla kolekcjonerów sztuki zostało udekorowane prawdziwymi perełkami designu minionej epoki. W kuchni z małą wyspą znajdziemy hookery od Hay oraz wisząca lampę Nordlux. W sypialni kolorowy akcent stanowi vintage krzesło Maartena Van Severena (Vitra), a nad łózkiem zaprojektowanym tak, by zmaksymalizować przestrzeń do przechowywania, znajdują się dwa kinkiety od Zangry, którymi klienci mogą sterować przez wbudowane w formę łóżka włączniki. W części wypoczynkowej znajdują się kolejne wyjątkowe meble: vintage stolik Michela Dumasa dla Roche Bobois (Francja lata 70.), fotel R360 projektu J. Rożańskiego (Polska lata 50), lampa stojąca Muuto, metaliczny taboret od Oskara Zięty, stolik Hay oraz granatowa kanapa. Warto zaznaczyć, że część przedmiotów pochodzi ze zbiorów Yestersen.
Jasne wnętrze pełne światła
Nasycone wyjątkowymi obiektami mieszkanie, mimo niewielkiego metrażu pozostaje funkcjonalne i przestronne. Udało się to osiągnąć za sprawą jasnej gamy barw ograniczonej do bieli, szarości i drewna, która optycznie powiększa wnętrze i je rozświetla. Użyte w sypialni i łazience lustra oraz duże okna zapewniające dostęp światła słonecznego podbijają to wrażenie. Wszystkie te elementy nie tylko poprawiają komfort, ale także pozostają spójne z wybraną estetyką.
Wnętrze wyjątkowego mieszkania kolekcjonerów sztuki na warszawskim Muranowie, dzięki projektowi Dawida Koniecznego, stało się swoistą kapsułą wysokiej jakości sztuki i designu, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej funkcjonalności. Zwrot w stronę założeń stylu mid century modern przyniósł w przypadku tego projektu niesamowity i bez wątpienia ponadczasowy efekt.
Projekt: Dawid Konieczny Interiors | dawidkoniecznyinteriors.com
Zdjęcie: Migdał Studio | migdalstudio.com
Zobacz również: Zmysłowy glamour w 45-metrowym mieszkaniu | Nowoczesny industrializm we wnętrzu domu w Gdańsku