Niewielkie mieszkanie zlokalizowane w Warszawie, w pobliżu historycznego kampusu uniwersyteckiego, to właśnie aranżacji jego wnętrza podjął się w ostatnim czasie zespół INCH Architects, który zadbał o to, aby powierzchnia licząca sobie 47 m2 stała się funkcjonalnym, ale jednocześnie przytulnym lokum.
Minimalistyczne, nowoczesne, praktyczne
Połączenie praktycznego wykorzystania przestrzeni z możliwościami lokalizacyjnymi sprawiło, że architekci mogli stworzyć modułową, niezwykle elastyczną przestrzeń, którą można dostosować niemal do każdego stylu życia. Jednocześnie mocną stroną tego projektu był piękny widok na miasto, który przyciąga nie tylko rodowitych mieszkańców stolicy, ale również turystów.
Największym aranżacyjnym zaskoczeniem w tym niewielkim mieszkaniu bez dwóch zdań jest strefa kuchenna, doskonale wpisująca się w przestrzeń salonu. Jest to niejako jeden monochromatyczny mebel o prostym kształcie i nietuzinkowym kolorze. Ponadczasowa bordowa zabudowa jest tyleż charakterna, co designerska. Elegancki, ale praktyczny kącik kulinarny stanowi prawdziwe centrum dowodzenia tego wnętrza.
Co ciekawe, mebel ten jest również łącznikiem pomiędzy przestrzenią wspólną a strefą prywatną. Architektom zależało bowiem na tym, aby wnętrze było klarownie podzielone na te dwie części, ale jednocześnie spójne. Dlatego też materiały wykończeniowe przenikają się ze sobą w sposób subtelny, ale otwarty, a także niezwykle elegancki.
Strefa salonowa – wygodne centrum relaksu dla każdego
Innym, równie intrygującym, co strefa kuchenna elementem w tym mieszkaniu, jest panel z płyt gipsowo-kartonowych z efektem „pływającym”. Został on przymocowany do konstrukcji od sąsiedniej ściany i pełni funkcję nie tylko dekoracyjną, ale również maskującą – to właśnie za nim sprytnie został ukryty grzejnik.
W strefie salonowej nie mogło zabraknąć również części telewizyjnej oraz wypoczynkowej. Składają się na nią między innymi wygodna, jasno-beżowa kanapa, szklany stolik, a także zamocowana pod telewizorem „lewitująca półka” w kolorze, który jest motywem przewodnim także minimalistycznego aneksu kuchennego. Rozwiązania wprowadzone przez architektów pozwoliły na stworzenie przestrzeni uniwersalnej, jasnej i przestronnej.
Specjalistom z INCH Architects zależało przede wszystkim na tym, aby jak najlepiej zagospodarować niewielki metraż. Priorytetem było dla nich również staranne dobranie materiałów, które zachwycają swoją jakością, ale również ponadczasowością. Tutaj kompaktowość idzie w parze z przestronnością, a także aranżacyjną uniwersalnością, która sprawia, że w tym mieszkaniu odnajdą się wszyscy, bez względu na wiek czy cel podróży.
Projekt: INCH Architects
Zdjęcia: Andrei Kondrykau
Zobacz również: 58-metrowe mieszkanie na Ursynowie dla pary | Tak mieszka młoda, zapracowana para – 60-metrowe mieszkanie w Częstochowie