Co może powstać z niekończących się pomysłów projektantki obdarzonej pełnym zaufaniem przez młodego podróżnika, pragnącego skrojonego na miarę domu dla siebie i swojego czworonożnego towarzysza przygód? W pełni elegancki, nawiązujący do klasyków designu loft mieszczący się w budynku pofabrycznym! Poznańskie mieszkanie o powierzchni 68 m2, łączy w sobie mnogość przestrzennych i architektonicznych niuansów, wprowadzających do wszystkich aranżowanych przez 404 Studio pomieszczeń spójność oraz konsekwencję wizualną.
Nowoczesna elegancja w autorskim wydaniu
Najważniejszym założeniem dla Aleksandry Martynowskiej z 404 Studio było połączenie fabryczno-surowej przestrzeni (z silnym wpływem loftu) z ponadczasową klasyką. Mariaż uniwersalnych rozwiązań z ciekawymi konstrukcjami architektoniczno-przestrzennymi zaowocował całą gamą niebanalnych detali, odkrywanych stopniowo z zagłębianiem się w kolejne rejony mieszkania. Co istotne, całość aranżacji obejmuje naprzemienne wykorzystywanie dwóch kolorów bazowych, w postaci czerni i bieli. Choć są one sukcesywnie przełamywane mocniejszymi akcentami kolorystycznymi oraz materiałami takimi jak marmur, kamień czy czeczot, to tworzą one ponadczasową bazę, umożliwiającą odważne eksperymenty wizualne.
Pierwszą przestrzenią silnie nacechowaną nowoczesną klasyką stała się otwarta część dzienna, łącząca w sobie kuchnię z kącikiem jadalnianym oraz salon. Droga do tej strefy prowadzi z holu wejściowego, niemal w całości skąpanego w matowej czerni, która pojawiła się także na frontach kuchennych szafek. Warto zwrócić uwagę na to, że praktycznie wszystkie meble oraz fronty obecne w mieszkaniu bazują na minimalistycznych, ultranowoczesnych formach, dzięki czemu wykończenie ich ciekawymi materiałami nie przytłoczyło aranżowanych wnętrz.
Dobrym przykładem jest kuchenna wyspa, będąca jednocześnie blatem roboczym dla uwielbiającego gotowanie właściciela. Łączy ona w sobie wszystkie elementy, które stały się motywami przewodnimi projektu. Powstała na bazie czarnego, metalowego stelaża od strony salonu pokryta została blaszaną okleiną. Z kolei blat zarówno na niej, jak i na górze szafek kuchennych wykończony został szarym, wyjątkowo trwałym kamieniem o ciemnym użyleniu. Motyw kamienia ma swoją kontynuację w sypialni, do której projektantka wybrała niebanalne, wysokie stoliki nocne o kolumnowej formie. O ile wystrój salonu odchodzi nieco od klasyki, kierując się w stronę nowoczesnego loftu, to jego głównym elementem pozostaje wspaniała skórzana sofa w stylu Chesterfield.
404 Studio i loftowa fantazja
Mieszkanie umiejscowione w dawnej fabryce czekolady Goplana zdawało się wręcz wołać o to, aby zastosować w nim rozwiązania wywodzące się bezpośrednio ze stylu loft. W projekcie realizowanym przez 404 Studio możemy zauważyć ich obecność głównie w surowej, minimalistycznej formie mebli, industrialnym oświetleniu przywodzącym na myśl zakład przemysłowy oraz odważnych, geometrycznych zabiegów nadających wnętrzom upragniony klimat. Pierwsze loftowe propozycje architektka wprowadziła już w holu. Wchodząc do niego, naszym oczom ukazuje się przejście do dalszej części mieszkania, w którym główną rolę odgrywają imponujące przeszklone drzwi w czarnych matowych ramach. Umieszczone w holu lustra dodatkowo odbijają szklane powierzchnie, optycznie powiększając przestrzeń przechodnią.
Do części dziennej projektantka wraz z właścicielem wybrali kilka mocnych, przyciągających uwagę akcentów. Klasyczny kamienny blat kuchenny połączono z sięgającą sufitu przestrzenną zabudową stelażową. Jej minimalistyczna, metalowa forma ciekawie przełamuje wyeksponowany w salonie grzejnik naścienny oraz oświetlenie sufitowe, którego czarne okablowanie rozlokowano w formie kwadratu. Jego obecność, a zarazem funkcja dekoracyjna została dodatkowo podkreślona sufitem w głębokim, orzechowym kolorze, odpowiadającym zarówno podłodze, jak i umieszczonym w salonie meblom. Iście loftowy styl odnaleźć możemy również w pomieszczeniu przeznaczonym na biuro oraz siłownię, gdzie jodełkowy parkiet połączono z typową dla wystroju postfabrycznego cegłą na ścianie.
Z kolei w sypialni zdecydowano się na beton architektoniczny, na którego tle bardzo dobrze wybijają się zarówno meble do przechowywania, jak i dwuosobowe łóżko o owalnym kształcie i miękkim, zamszowym zagłówku. Całości dopełnia motyw oświetlenia z widocznym okablowaniem, który wcześniej pojawił się w salonie.
Geometryczna uczta, kolorystyczna spójność
Aleksandra Martynowska z pracowni 404 Studio w swoich realizacjach ceni wewnętrzną harmonię, wprowadzoną przy użyciu często niekonwencjonalnych rozwiązań dekoracyjnych. Poznańskie mieszkanie, łączące w sobie nowoczesną elegancję i wyszukany loft nie jest wyjątkiem. Architektka wybrała rozwiązani nacechowane geometrycznie, bazujące głównie na formach kwadratów i trójkątów, a także kilka spójnych materiałów oraz kolorów.
Dzięki tej spójności w każdym pomieszczeniu możemy odnaleźć subtelne nawiązania to poprzednich pokoi – tak oto, wchodząc do holu, napotkamy podłogę wyłożoną klasycznymi białymi kaflami z czarnymi żyłami, które następnie wykorzystano w łazience. Wybrane do niej wielkoformatowe płyty w miedzianym kolorze nasuwają skojarzenia z drewnem i brązem, które pojawiają się w części dziennej, a intrygujący niebieski kolor grzejnika odpowiada tapicerowanemu siedzisku w przedpokoju oraz półkom w wysokim, ażurowym regale przy zabudowie kuchennej.
W obu tych przestrzeniach umieszczono niezwykle ciekawe lustra o nieregularnych kształtach, które swoimi formami przywodzą na myśl taflę wody lub naturalny kryształ. W mieszkaniu powszechne jest także manewrowanie deseniem czeczota; materiał ten obecny jest w każdym aranżowanym pokoju, często w formie ciekawych trójkątnych skosów wtopionych w czarne, matowe umeblowanie.
Projekt: 404 Studio | 404stud.io
Zdjęcia: Stan Zajączkowski | zajaczkowski.eu
Zobacz również: Nowoczesny industrializm we wnętrzu domu w Gdańsku | Wielkopolski soft loft