Wyjątkowe mieszkanie i efekt, obok którego nie da się przejść obojętnie – to zdanie doskonale podsumowuje ideę aranżacji dużego lokalu mieszkalnego w zabytkowym, gruntownie odrestaurowanym budynku we Wrocławiu. Zapraszamy do wnętrza zaprojektowanego przez architektów z pracowni KODO.
Klimatyczne mieszkanie we Wrocławiu
Podstawą tej nieszablonowej aranżacji jest niepowtarzalny klimat mieszkania – jego układ, historyczne w formie okna oraz wysokie sufity, które podkreślono podwieszanymi panelami w postaci łuków, korespondujących z owalnymi wykuszami okiennymi. Elementami, które nadają tej przestrzeni designerski szlif, są zastosowane na ścianach faktury i materiały, podkreślające niezwykłą głębię i klimat nowoczesnej elegancji. Unikatowe wykończenie cegły, oryginalne strukturalne tynki wapienne, okładzina z płyt meblowych oraz nietypowe powierzchnie odbijające światło to życzenia klienta, do którego dołączono ceglastą barwę, wymownie przełamującą stonowaną kolorystykę bieli, beżów i brązów.
Samo mieszkanie, jego układ i okna stały się bazą do dalszych aranżacji. Wysokie sufity (ponad 3,70 m) zostały podkreślone przez podwieszane panele w kształcie łuków – jako nawiązanie do kształtów otworów okiennych. Dodano wiele warstw faktur i materiałów, co pozwoliło na stworzenie niesamowitej głębi – wykorzystane zostały do tego lustra na całej wysokości ściany, płyta meblowa nie tylko jako mebel, ale też jako okładzina ścienna, nietypowe wykończenie cegły. Stan oryginalnej cegły nie pozwalał na pozostawienie jej w takim kształcie. Zastosowano zaprawę wapienną, która nadała ścianom w salonie i sypialni bardzo naturalny, intrygujący wygląd. Dużo powierzchni odbijających światło, stąd zastosowanie połyskujących płytek czy błyszczącego lakieru na parkiecie. Przełamaniem kolorystyki stał się czerwono-ceglany kolor, który pojawia się na drzwiach, ścianach, meblach i dodatkach w mieszkaniu.
Przestronne wnętrze
Na mieszkanie o powierzchni niemal 90 metrów składa się korytarz, przestronna strefa dzienna, sypialnia i łazienka. Przestrzeń dzienna, która powstała z połączenia salonu, kuchni i jadalni to ciekawy przykład funkcjonalności połączonej z designem. Przepiękny, wypełniony stonowanymi brązami i szarościami salon wyposażono w stylowe meble o nieoczywistej formie, uzupełniając je strukturą tkanin, dywanów i wyrazistą barwą dodatków. Kuchnia to opowieść pisana drewnem. Stylowe fronty zabudowy tworzą matowe powierzchnie spójnie połączone z czernią wyposażenia.
Pomiędzy tymi sferami umieszczono jadalnię. Powstało klimatyczne miejsce spotkań, ze sprzętami, które kolorystyką i formą spajają użytkowość tej niezwykłej przestrzeni. Kontynuacją jest sypialnia. Przestronna i jasna, stonowana w kolorystyce brązów i beżów, złamanych jedynie ceglastą barwą drzwi wejściowych. Większa odwaga cechuje łazienkę, w której akcenty kolorystyczne przybierają na sile, rozlewając się na sufit i zabudowę meblową.
Unikatowe dodatki
Niezwykłe piękno tej przestrzeni to również zasługa unikatowych dodatków. Na pierwszym planie mamy sprzęty i dekoracje marki Zieta Studio. Designerskie, połyskliwe formy, rzeźbiarskie lustra i nieoczywiste meble wykonane z polerowanej stali w niedosłowny sposób odbijają otoczenie, kreując niemal odmienną rzeczywistość. Uzupełnia je nieszablonowe oświetlenie – dyskretne i proste oprawy przełamuje zadziwiająca konstrukcja świetlna, rzeźbiąca otaczającą przestrzeń. Konsekwencja zaskoczeń to motto tej przestrzeni, subtelnej i stonowanej, a jednak niezwykłej w szczegółach i w kreowanym przez nie klimacie.
Projekt: Projekty Wnętrz KODO | kodo.pl
Zobacz również: 83-metrowe mieszkanie w Górach Izerskich – weekendowy azyl | 68-metrowe mieszkanie w Krakowie dla miłośniczki drewna