Mówi się, że przeciwieństwa się przyciągają, ale czy mogą ze sobą harmonizować? I czy ta zasada dotyczy także aranżacji wnętrz? Aby się o tym przekonać, zajrzymy do 92-metrowego mieszkania na poznańskim Chwaliszewie. To właśnie tam surowa, loftowa estetyka spotyka się z ciepłem stylu rustykalnego, tworząc unikalną przestrzeń. Weekendowy azyl dla pary łączący kontrastujące style zaprojektowała Alicja Szmal-Baehr, a zdjęcia tej realizacji wykonała Kinga Mądro.
Weekendowy azyl dla pary – główne założenia
92-metrowe mieszkanie zlokalizowane na Chwaliszewie, nazywanym również “poznańską wenecją”, ma z założenia służyć inwestorom podczas weekendowych odwiedzin u córki w Poznaniu. Największym wyzwaniem, przed jakim stanęła Alicja Szmal-Baehr, było połączenie dwóch – z pozoru zupełnie odmiennych – estetyk, których oczekiwali właściciele. Inwestor marzył o nowoczesnym wnętrzu w stylu loftowym, a Inwestorce podobała się przyjemna, ciepła i naturalna nuta stylu rustykalnego. Finalnie dwa kontrastujące style stworzyły niepowtarzalną harmonię.
Kolorystyczna baza aranżacji jest absolutnie ponadczasowa. Jasne i neutralne biele spotykają się z mocną czernią, a całość uzupełniają ciepłe tony naturalnego drewna. Gamę barw wzbogacają także beże i szarości. Na tapicerowanych krzesłach pojawia się również nuta zieleni, jednak jest to element, który łatwo wymienić, gdy się znudzi lub wyjdzie z mody. Loftowe materiały takie jak stal, drewno i szkło zostały połączone z naturalnymi tkaninami oraz dużą ilością roślin – przełamanie ich surowości zaowocowało aranżacją o lekkim i przyjemnym klimacie.
Loftowa surowość i rustykalne ciepło – jak stworzyć harmonię?
Kontrastujące style płynnie przenikają się we wszystkich pomieszczeniach, tworząc spójny i wyjątkowy charakter całej aranżacji. Sercem domu jest salon skąpany w słonecznym świetle, dzięki dużym przeszkleniom na niemalże wszystkich ścianach. W tej strefie wzrok przyciąga loftowy regał wiszący nad przestrzenią wypoczynkową z wygodnym narożnikiem i stolikiem kawowym. Część jadalniana została natomiast wyróżniona za pomocą czarnej, rozłożystej lampy o organicznej formie, umieszczonej nad klasycznym okrągłym stołem.
W kuchni elementy rustykalne, takie jak białe płytki, mozaika na posadzce i frezowane fronty szafek w kolorze bieli, stykają się z surowością witryn wiszących nad blatem oraz loftową ścianką oddzielającą aneks od korytarza. Ciepłym akcentem w tej przestrzeni stała się drewniana kuchenna wyspa z nowoczesnymi siedziskami – idealne miejsce na szybkie śniadanie albo lampkę wina. W całej strefie dziennej pojawia się także dużo żywej zieleni, która nie tylko kolorystycznie urozmaica całość, ale też stwarza przyjemny klimat.
Łazienka i sypialnia w ciemnych barwach – nietypowe rozwiązania aranżacyjne
W aranżacji prywatnych przestrzeni – sypialni oraz łazienki – królują ciemne odcienie. W łazience zaskakującym rozwiązaniem są dwa prysznice, które tworzą piękną kompozycję w ciemnej kabinie z klimatycznym podświetleniem. Tu również zastosowano zasadę kontrastu. Strefa prysznicowa została wykończona wielkoformatowymi, ciemnymi płytkami z nieregularnym wzorem, a posadzkę i ściany reszty pomieszczenia pokryła drobna, biała mozaika wybrana przez inwestorkę. Część jasna i ciemna zostały oddzielone loftowym przeszkleniem.
W centrum sypialni stanęło duże tapicerowane łóżko umieszczone na tle ściany z dużymi lustrami oprawionymi w czarne ramy. Zastosowanie luster pozwoliło optycznie powiększyć kameralne wnętrze i uniknąć wrażenia przytłoczenia. Nietypowy ciemny sufit oraz ciekawa tapeta sprawiły, że pomieszczenie zyskało elegancki i zmysłowy charakter. Weekendowy apartament dla pary to doskonały przykład przyciągania się przeciwieństw. Nowoczesna surowość połączona z rustykalnym ciepłem zaowocowała niepowtarzalną harmonią.
Projekt: Alicja Szmal-Baehr | alicjaszmal.com
Zdjęcia: Kinga Mądro | kingamadro.com
Zobacz również: 80-metrowe mieszkanie na Dolnym Mokotowie w kolorach Hiszpanii | Metamorfoza pokoju Hani i Wojtusia – przestrzeń dostosowana do potrzeb dzieci