Altstadthotel Weisses Kreuz, hotel mieszczący się w centrum Innsbrucka, zaprasza swoich gości w kolorową podróż w czasie w 48 nowych pokojach i apartamentach. A wszystko to za sprawą studia noa*, które stworzyło w nim tę inspirującą scenerię.
Hotel Altstadthotel Weisses Kreuz
Dom, w którym mieści się hotel, powstał około 1460 roku. Budynek pozbawiony jest właściwie kątów prostych i doskonale pasuje do swoich zabytkowych sąsiadów z ulicy Herzog-Friedrich-Straße. Na przestrzeni dziejów wiele tu się zmieniło, a elementy architektoniczne podlegały ciągłym przemianom i modyfikacjom. Mimo tego całość nadal sprawia spójne wrażenie, a elementy z różnych epok tworzą razem symbiotyczny organizm. Rewitalizacja obiektu o tak ciekawej historii była dla studia noa* nie lada gratką.
Altstadthotel Weisses Kreuz położony jest nieopodal innego słynnego budynku zwanego Goldenes Dachl (Złoty Dach). Hotelowe pokoje zawsze przyciągały znanych podróżników i celebrytów różnych epok, w tym takie sławy jak Wolfgang Amadeusz Mozart, który zatrzymał się tu jako trzynastolatek w roku 1769.
Budynek, jak wiele kamienic z tamtej epoki, jest wąski i wydłużony w tylnej części. Jego ozdobna fasada doskonale wtapia się w historyczną tkankę miejską. Projektanci dołożyli do istniejących sześciu pięter dodatkowy poziom. Zrobili to z profesjonalną finezją, dbając o poszanowanie zasad konserwatorskich i estetykę otoczenia. Nowy poziom loftu jest starannie zaplanowany. Od strony ulicy nie rzuca się w oczy, wznosząc się w górę w tylnej części budynku.
Dzięki temu budynek harmonizuje z otoczeniem, natomiast tam, gdzie jest to możliwe oferuje nowe możliwości. W tylnej części nowego poziomu wybudowano sześć szklanych sześcianów, z których roztacza się wspaniały widok na miasto i okoliczny krajobraz. Goście mogą stamtąd podziwiać panoramę od Pulverturm, przez skocznię narciarską, do Nordkette.
Wirtualna podróż w czasie
Już od samego wejścia na parterze, hotelowi goście odbywają swoistą podróż w czasie. Długi korytarz prowadzi do windy. Wypełniają go lustra, w których obrazy odbijają się w nieskończoność tworząc iluzje zacierające poczucie rzeczywistości i czasu. Winda zatrzymuje się na nowym, szóstym piętrze, gdzie gości czeka ciepłe powitanie i całkowita zmiana scenerii. W długiej sali dominuje ogromny, trzynastometrowy stół.
Ten robiony na zamówienie mebel z mosiądzu pokryty jest barokowymi ornamentami. Znajduje się przy nim recepcja, bufet śniadaniowy, bar, a także miejsce wieczornych spotkań towarzyskich, otwarte również dla gości nie mieszkających w hotelu. Podłoga z przydymionego dębu harmonizuje z królewskim meblem, a mosiądz kontrastuje z ciepłym, ciemnoniebieskim wystrojem sali. Na cześć współwłaścicielki lokalu nazwano ją „Zur blauen Brigitte” (Błękitna Brigitte). W niebieskim lofcie wypełnionymi wykuszami okien i szklanymi niszami, z których roztacza się zapierający w piersiach widok panuje przyjazna, ciepła atmosfera.
Co kilka kroków znajdują się tu przytulne miejsca do siedzenia pełne niezwykłych foteli i lamp w stylu Gatsby’ego. Dopełnieniem eklektycznej scenerii są urocze akcenty w kolorze jasnego różu i ochry, które współgrają z dostojnym mosiądzem. Elementy pochodzące z różnych okresów stylistycznych i historycznych łączą się ze sobą zacierając poczucie czasu. Brak tu minimalizmu i monotonii. Wszędzie pełno kolorów, żywego ducha aż po najmniejsze szczegóły. Projekt “Baroque Chic Shock” w najlepszym wydaniu, nawiązujący do bogatej historii budynku, a zarazem piszący jej nowe rozdziały.
W sypialni
Na niższych piętrach znajdują się nowe pokoje i apartamenty – “komnaty”, jak czule zwą je właściciele. Historia odcisnęła tu swoje piętno – pomieszczenia są różnej wysokości, pełno w nich gotyckich łuków i sufitów. Projektantom z Noa* udało się jakoś zapanować nad tym architektonicznym szaleństwem. Pokoje wychodzące na ulicę pozwalają poczuć gwar starówki Innsbrucku, który wpada przez otwarte okna.
Z kolei pomieszczenia położone przy wewnętrznym patio są oazą ciszy spokoju. W pozbawionej okien środkowej części budynku zastosowano sprytny pomysł pozwalający cieszyć się naturalnym światłem. Znajdujące się tam pomieszczenia są oświetlone dzięki dostępowi do wewnętrznego dziedzińca położonego pomiędzy pierwszym i szóstym piętrem.
W pokojach w całym hotelu zastosowano spójny system kolorystyczny. Każde pomieszczenie ma własną barwę przewodnią, która nadaje mu specyficznego charakteru i jest częścią podróży w czasie, w którą wyruszają goście. Odcienie definiują funkcjonalność pokoi – czerwone są większe od jasnoniebieskich, zielone wyposażone są w taras z widokiem na dziedziniec, a ciemnoniebieskie w balkon. Szare natomiast są dwuosobowe.
Wyposażenie wnętrza harmonizuje z kolorami – od dywanów i płytek, przez akcenty na ścianach, po zasłony i meble. Styl barokowy dominuje w każdym szczególe, każdy z mebli i elementów wyposażenia jest w jakimś stopniu z nim związany. Związki z barokiem pogłębia jeszcze specjalna seria zdjęć z paniami bogato ubranymi w kostiumy z tej epoki. To kolejny element “Baroque Chic Shock” – bardzo spójnego i przemyślanego motywu przewodniego wystroju hotelu.
Rock me, Amadeus
Powierzchnię pierwszego piętra powiększono o sześć dodatkowych pokoi wyposażonych w przeszklone tarasy. Na tym poziomie zdecydowanie rzuca się w oczy “Superpatio” – apartament z klimatem wprost z tropikalnej dżungli, w którym punktem centralnym jest niezwykłe łóżko. Piętro wyżej znajduje się “Apartament Mozarta” – przestronne zacisze, w którym faktycznie mieszkał kiedyś genialny kompozytor.
Nie brakuje tu akcentów w barwach złota i czerwieni, a dodatkową atrakcję stanowi stół bilardowy. Ten ostatni element jest hołdem dla Amadeusza, który miał niemałe skłonności do hazardu. Kolejne ciekawe pomieszczenie znajdziemy na piętrze trzecim. To tak zwany “kredens na miotły”, najmniejszy pokój w hotelu, który pozostawiono w stanie surowym.
Rakieta tenisowa z podpisem zwycięzcy Wimbledonu wisząca na nieotynkowanej ścianie jest jedyną ozdobą tego ciekawego pomieszczenia. Piętro czwarte rozciąga się poza plan budynku, w stronę sąsiedniego Frank House. Znajduje się tam kolejnych dziesięć pokoi, w tym apartament “Złoty Dach”. Jego bogate, złocone wyposażenie, jak i sama nazwa nazwa, nawiązują do widocznego przez okno prawdziwego “Złotego Dachu”.
Poza czasem i przestrzenią
Nie tylko nieregularne formy wnętrz przywołują dawne czasy. W trakcie realizacji projektu odkryto murale opowiadające zapomniane historie, których autorzy pozostaną już na wieki anonimowi. Weisses Kreuz pełen jest tajemnic i niespodzianek – od piwnic, aż po poddasze, z którego widać rozgwieżdżone niebo.
Pracownia noa – network of architecture
Noa to wielokrotnie nagradzana pracownia architektoniczna i projektowa założona w 2011 roku przez Lukasa Runggera i Stefana Riera z siedzibą w Bolzano (Włochy) i Berlinie (Niemcy). Noa* jest wyrazem etosu pracy zespołowej: młody zespół architektów, projektantów i artystów opiera się na interdyscyplinarnej metodologii projektowania, która podlega ciągłym zmianom w zależności od wymagań każdego projektu. Koncepcja „emergencji”, gdzie całość jest czymś znacznie więcej niż sumą części, staje się główną strategią holistycznego podejścia do każdego projektu opracowanego przez noa*.
Zdjęcia: Alex Filz
Zobacz również: Brama transsensoryczna | Monastero Arx Vivendi – otoczeni murami i ciszą