Antonio Citterio – biografia projektanta i architekta

Antonio Citterio - foto B&B Italia

Antonio Citterio to znany architekt i designer, którego projekty wywarły ogromny wpływ na współczesną sztukę tworzenia przedmiotów użytkowych. Chociaż tworzył również wieżowce, to zasłynął swoimi projektami sof, które zrewolucjonizowały wystrój nowoczesnych wnętrz. Obecnie włoski artysta nadal aktywnie działa na rynku, prowadząc własne studio.

Antonio Citterio – szybki początek kariery

Antonio Citterio urodził się w miejscowości Meda niedaleko Mediolanu. Sąsiedztwo stolicy europejskiego designu miało ogromny wpływ na rozwój jego kariery. Przyszły projektant rozpoczął studia na Politechnice w Mediolanie i już w trakcie ich trwania rozpoczął prace nad swoimi pierwszymi realizacjami. W ówczesnym Mediolanie rodziły się firmy, które w przyszłości miały stać się ikonami designu. Critterio nawiązał pierwsze kontakty z rodziną Galimberti, właścicielami B&B Italia.

Antonio Citterio - foto Vitra
Antonio Citterio – foto Vitra

W 1972 roku założył swoje pierwsze studio projektowe, w którym pomagał mu Paolo Nava. Współpraca między nimi zaowocowała powstaniem pierwszych znanych modeli sof – Aria dla Flexform (1978) i Diesis dla B&B Italia (1979). W międzyczasie, w roku 1975, Antonio Citterio ukończył studia i zdobył dyplom Politechniki Mediolańskiej. W tym czasie jego biuro skupiało się głównie na projektach mebli i wyposażenia wnętrz, często opracowując koncepcje wystroju showroomów.

Antonio Citterio i pierwsze sukcesy

Na początku lat osiemdziesiątych włoski projektant zakończył współpracę z Paolo Navą. W latach 1986-1996 pracował z żoną, amerykańską architektką Terry Dwan, z którą opracowali projekty wielu budynków na terenie Europy i Japonii. Małżeństwo zaprojektowało w zmodernizowanej, mediolańskiej fabryce nową główną siedzibę, showroom i biuro firmy Esprit oraz przeprowadziło podobną modernizację dla firmy Vitra w niemieckim Neuenburgu. Citterio nie porzucił jednak projektowania użytkowego dla architektury – przeciwnie, w tym okresie powstało wiele jego najbardziej znanych i nagradzanych dzieł. Najlepszymi przykładami są dwa z nich – system sof Sity dla B&B Italia (1987) oraz rewolucyjny system przechowywania Mobil dla Kartell (1994), który stworzył we współpracy z Glenem Oliverem Löwem. Oba projekty zostały nagrodzone jednym z najważniejszych wyróżnień w dziedzinie designu – Compasso d’Oro.

Antonio Citterio - foto Gianluca Di Ioia
Antonio Citterio – foto Gianluca Di Ioia

Antonio Citterio i współpraca z Patricią Viel

W roku 2000 Antonio Citterio rozpoczął swój kolejny projekt, który istnieje do dzisiaj. Wraz z Patricią Viel założył nowe studio architektoniczne Antonio Citterio and Partners. Po dziesięciu latach na rynku firma zmieniła nazwę na ACPV ARCHITECTS Antonio Citterio Patricia i pod tym szyldem działa do czasów teraźniejszych. Dla mającego ustaloną renomę włoskiego designera nowe biuro było logicznym krokiem w rozwoju kariery. Dzięki szerokiemu zespołowi specjalistów – w tej chwili firma składa się z trzynastu partnerów i zatrudnia dwustu projektantów – możliwa stała się realizacja wielu dużych projektów na całym świecie. ACPV projektuje budynki użyteczności publicznej, hotele, domy mieszkalne, zajmując się również urbanistyką i projektowaniem wnętrz. Firma działa na rynku globalnym, stworzone przez nią projekty znajdują się w Nowym Jorku, Taipei, Tokio, Pekinie, Rzymie, Dubaju oraz oczywiście Mediolanie.

Antonio Citterio - foto B&B Italia
Antonio Citterio – foto B&B Italia

Antonio Citterio – nagrody i osiągnięcia

Antonio Citterio to nie tylko architekt i projektant mebli. Swoje wieloletnie doświadczenie Włoch wykorzystuje również w dziedzinie edukacji. W latach 2006-2016 był wykładowcą architektury w szwajcarskiej Mendrisio Academy of Architecture. W 2021 roku, wraz z Patricią Viel wystąpił w filmie dokumentalnym „The Importance of Being an Architect” opowiadając o roli i pracy architekta we współczesnym, zmieniającym się świecie. Z kolei dwa lata temu ukazała się książką jego autorstwa nosząca tytuł „Antonio Citterio Design” i będąca swego rodzaju podsumowaniem pięciu dekad pracy projektanta. Wieloletnia praca przyniosła Citterio liczne nagrody.

Antonio Citterio
Antonio Citterio

W 2022 roku po raz trzeci otrzymał Compasso d’Oro, tym razem za wybitne zasługi na polu światowego designu. Wcześniej został wyróżniony tytułem Royal Designer for Industry” przyznanym w 2008 roku przez Royal Society for the Encouragement of Arts, Manufactures & Commerce of London oraz otrzymał nagrodę „Premio Artusi” (2017). Zaprojektowane przez niego meble znajdują się na wystawach w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, paryskim Centrum Pompidou oraz Muzeum Architektury i Projektowania w Chicago.

Wybrane projekty Antonio Citterio

Antonio Citterio przez dziesięciolecia swojej pracy przyczynił się do upowszechnienia na świecie typowego, włoskiego stylu projektowania. Jego prace charakteryzują się lekkością i elegancją, nie rezygnując jednocześnie z funkcjonalizmu. Swoimi pomysłami włoski designer zrewolucjonizował podejście do roli sofy jako centralnego punktu salonu, a także wprowadził estetyczne i mobilne systemy przechowywania przedmiotów domowych. Stworzył projekty mebli, oświetlenia, zastawy stołowej oraz oczywiście architektury. Poniżej przedstawiamy wybór kilku z nich.

Sity (1986)

Zaprojektowany dla B&B Italia system sof Sity stał się prawdziwą ikoną lat osiemdziesiątych. Nagrodzony Compasso d’Oro projekt zmienił zupełnie podejście do roli sofy w salonie. Od tamtej pory stała się ona nie tylko eleganckim meblem, ale nabrała również charakteru wypoczynkowego. Modułowa konstrukcja i liczne dodatki pozwalały dowolnie zmieniać jej kształt.

Sofa Sity dla B&B Italia - projekt Antonio Citterio - foto Retonauci
Sofa Sity dla B&B Italia – projekt Antonio Citterio – foto Retonauci

Mobil (1994)

Kolejny mebel, który zrewolucjonizował wnętrza. Stworzony dla Kartell system małych szafek wyposażony został w kółka, co pozwoliło łatwo przestawiać go w dowolne miejsce pomieszczenia. Produkowany w wielu wariantach, z szufladami i bez stał się nieodzownym elementem większości domów. Kolejne dzieło Antonio Cittero nagrodzone Compasso d’Oro.

Mobil dla Kartell - projekt Antonio Citterio
Mobil dla Kartell – projekt Antonio Citterio

Kelvin (2003)

Seria lamp zaprojektowanych dla Flos, w skład której wchodzą modele biurkowe i podłogowe. Niezwykle ascetyczne podejście do elementów oświetlenia, połączenie nowoczesnych materiałów – poliwęglanów i aluminium – z ekologicznymi diodami LED. Lampy charakteryzujące się prostotą i funkcjonalnością, a jednocześnie bardzo eleganckie.

Lampy Kelvin dla Flos - projekt Antonio Citterio
Lampy Kelvin dla Flos – projekt Antonio Citterio

Citterio 98 (1998)

Pod koniec XX wieku Antonio Citterio podjął się nietypowego dla siebie zadania – projektu zastawy stołowej. W efekcie powstał zestaw Citterio 98 dla Alessi. Znalazły się w nim nóż, widelec, łyżka oraz łyżeczka wykonane ze szczotkowanej stali nierdzewnej. Uwagę zwraca wysmakowany, artystyczny kształt i faktura tych niezwykłych sztućców.

Zastawa stołowa Citterio 98 dla Alessi - projekt Antonio Citterio
Zastawa stołowa Citterio 98 dla Alessi – projekt Antonio Citterio

Vis A Vis (1992)

Krzesło zaprojektowane na początku lat dziewięćdziesiątych dla firmy Vitra zrewolucjonizowało eleganckie przestrzenie biurowe. Mebel wykonany jest z metalowej ramy o charakterystycznym kształcie z brakiem tylnego podparcia. Na niej znajduje się ażurowe siedzisko i podobne oparcie z tworzywa sztucznego. Krzesło dostępne jest w szerokiej gamie wariantów kolorystycznych, a także z siedziskiem tapicerowanym.

Krzesło Vis A Vis dla Vitra - projekt Antonio Citterio
Krzesło Vis A Vis dla Vitra – projekt Antonio Citterio

Spoon (2000)

Futurystyczny stołek barowy stworzony we współpracy z Toanem Nguyenem dla firmy Kartell. Monolityczna bryła ukrywa w sobie podnośnik gazowy pozwalający regulować wysokość mebla. Uwagę zwraca siedzisko przypominające kształtem łyżkę.

Stołek barowy Spoon dla Kartell - projekt Antonio Citterio
Stołek barowy Spoon dla Kartell – projekt Antonio Citterio

La Bella Vita (2020)

Wysoki na 128 metrów wieżowiec mieszkalny w tajwańskim Taipei łączy w sobie włoski styl z orientalnymi wpływami. Studio ACPV zajęło się kompleksowym projektem, tworząc również koncepcję wyposażenia wnętrz. Budynek wygląda niezwykle elegancko na tle panoramy miasta, a szczególną uwagę zwraca elewacja w kolorze i kształcie plastra miodu.

Wieżowiec La Bella Vita - projekt Antonio Citterio
Wieżowiec La Bella Vita – projekt Antonio Citterio

1221 Avenue (2023)

Projekt urbanistyczny znajdujący się w sercu nowojorskiego Manhattanu. Zmiana placu znajdującego się pomiędzy wieżowcami w spokojną oazę i miejsce spotkań przy kawie. Przestrzeń została obniżona i oddzielona wysokimi ścianami od ruchu ulicznego, dostać się do niej można schodami. Wewnątrz powstało zacisze wyposażone w ławki, stoliki i elementy zieleni.

1221 Avenue - projekt Antonio Citterio
1221 Avenue – projekt Antonio Citterio

I Portali (w budowie)

Dwa wieżowce powstające w mediolańskiej dzielnicy Porta Nuova prezentują nowe podejście do ekologii i samopoczucia użytkowników. Kratkowane fasady wyposażone w ogromne okna dostarczają dostatecznej ilości światła słonecznego, a sama konstrukcja oparta jest na odnawialnych źródłach energii i recyclingu. Dzięki takiemu podejściu zapotrzebowanie na energię elektryczną i wodę zmalało o 60%. Zespół Antonio Citterio połączył w tym projekcie klasyczną, włoską elegancję z nowoczesnością i dbałością o przyrodę.

I Portali - projekt Antonio Citterio
I Portali – projekt Antonio Citterio

Zobacz również: