Kuchnia może być miejscem prawdziwej przyjemności – nie tylko tej płynącej ze smaków i zapachów, ale także tej estetycznej, czego dowodzi projekt Jacka Kamińskiego. Wykonana przez niego aranżacja kuchni w stylu włoskich lat 50. przywodzi na myśl mediolański bar nasycony szlachetnymi materiałami i niebanalnym designem. Bogactwo faktur, nietuzinkowe kolory i dopieszczone detale tworzą w niewielkim wnętrzu niepowtarzalny klimat, który na swoich fotografiach uchwycił Jakub Nicieja.
Urok minionej epoki i pełna funkcjonalność na niewielkim metrażu
Główną inspiracją estetyczną w projekcie kuchni był klimat eleganckich barów z Mediolanu lat 50. Mimo klarownych wytycznych praca nad projektem okazała się nie lada wyzwaniem – na niewielkiej powierzchni nie było miejsca na kompromisy. Kuchnia musiała być jak najbardziej funkcjonalna, dlatego konieczne było uwzględnienie dużej ilości miejsca do przechowywania oraz zadbanie o odpowiednią powierzchnię blatu roboczego.
Aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, w cokołach zostały umieszczone dodatkowe szuflady. Decyzja o zaobleniu narożników szafek oraz wyspy została podyktowana ergonomią. W ten sposób projektant znacząco ułatwił poruszanie się po niewielkiej kuchni. Sporym wyzwaniem w kwestii funkcjonalności było także zaprojektowanie oświetlenia, które dobrze spełni swoją funkcję, a jednocześnie pozostanie jak najmniej widoczne na suficie.
Ponadczasowe piękno szlachetnych materiałów
Aranżacja kuchni w stylu włoskich lat 50. została nasycona szlachetnymi materiałami, będącymi gwarantem ponadczasowej klasy i stylu. Ozdobą wnętrza stał się marmurowy blat z wyrazistym użyleniem. Początkowo kolor frontów szafek oraz wyspy miał powtarzać burgundowy odcień żyłek, jednak finalnie wybór padł na stonowany odcień turkusu, który fantastycznie podkreśla mniej widoczne kolory kamienia – zielone oraz złote przebarwienia.
Gamę materiałów zastosowanych w aranżacji uzupełnił także dębowy fornir z przepięknym rysunkiem słojów, wykorzystany w prostej zabudowie, oraz flutowane szkło, będące częścią wiszącej szafki. Znalezienie najbardziej klarownego szkła, które będzie najładniej załamywało światło, wymagało poświęcenia dużej ilości czasu oraz pracy, jednak efekt zdecydowanie był tego wart. Dzięki wyjątkowej pieczołowitości udało się stworzyć niezwykle piękną i zmysłową kompozycję faktur.
Pieczołowita dbałość o detale – klucz do ponadczasowego stylu
Projektant Jacek Kamiński w porozumieniu z inwestorami wykorzystał zastane elementy wyposażenia, które dobrze spełniały swoją funkcję. W ten sposób częścią nowej aranżacji stała się duża lodówka side by side wpisana w pojemną zabudowę, piekarnik ukryty w wyspie, oraz niezwykły okap w kształcie pokrytej kryształami kuli, będący wyjątkową ozdobą wnętrza. Niebanalnym detal stanowią także uchwyty – finalnie sprowadzone z Australii.
To właśnie niezwykła uważność w doborze detali pozwoliła stworzyć wnętrze o ponadczasowej klasie. Aranżacja kuchni w stylu włoskich lat 50. zachwyca kompozycją kolorów i faktur, które mają sprawiać przyjemność. Za pomocą funkcjonalnego projektu udało się ukryć niemalże całe wyposażenie. Na blacie pozostał jedynie ekspres idealny do serwowania aromatycznej włoskiej kawy, która w tej pięknej przestrzeni smakuje tak dobrze, jak w mediolańskim barze.
Projekt: Jacek Kamiński | jacekkaminski.com
Zdjęcia: Jakub Nicieja | nicieja.pl
Zobacz również: Wnętrza domu jednorodzinnego pod Poznaniem – harmonia i elegancja | 60-metrowe mieszkanie w Warszawie dla Polki i Portugalczyka