Otwarcie nowego showroomu Egg Collective na Manhattanie towarzyszyło New York Design Week w ostatni oficjalny dzień wydarzenia. Znajdująca się na parterze w narożniku zabytkowego budynku z 1893 roku w Tribeca, nowa, szklana witryna sklepowa jest całkowicie przejrzysta dla klientów i gości.
Kobiece trio z Egg Collective
Kiedy architekci przejęli dzierżawę, wiedzieli, że poprzedni najemcy współtworzyli kancelarię prawną, więc zmiana przestrzeni wymagała od nich dużej wyobraźni. Pierwotnie wnętrze było podzielone na mniejsze biura i miało podwieszane sufity, nieestetyczne dywany i tego typu rzeczy. O pracach opowiada Crystal Ellis, która w 2011 roku współtworzyła Egg Collective z partnerami Stephanie Beamer i Hillary Petrie.
„Zaprojektowaliśmy całą przestrzeń, zmieniając plan piętra i wszystkie wykończenia” – dodaje Beamer – „Jesteśmy z wykształcenia architektami, więc zawsze w pracy patrzymy z perspektywy projektanta”.
Showroom Egg Collective
Do tej pory firma meblarska projektowała wnętrza tylko dla siebie lub swoich członków rodziny. Nadal konsekwentnie koncentruje się na opracowywaniu kolekcji produktów, pomimo podjęcia się realizacji showroomu. Projektantki zdecydowały się podzielić rzestrzeń o powierzchni 2000 metrów kwadratowych na dwie duże odrębne części, pozbawione kolumn. Zwiewna kurtyna przy samym wejściu tworzy przegrodę, a sufity nadają wnętrzu organiczny klimat. Otwory drzwiowe sprawiają wrażenie warstwowych form geometrycznych. Oba te aspekty są obecne również w najnowszych meblach Egg Collective, które trio zaprojektowało w tym samym czasie, co showroom.
„Kolekcja mebli została stworzona w tym samym czasie, co przestrzeń. Posiada duży wydźwięk w shoowromie, ponieważ nawzajem wpływały na siebie. W przestrzeni widoczne są detale architektoniczne, które miały rezultat w decyzji podejmowanej przy meblach – i na odwrót. Mają wspólny, ujednolicony język” – mówi Beamer.
Począwszy od sofy segmentowej i niskiego regału na książki, po duży stolik kawowy i biurko Martie, które zostało zaprojektowane specjalnie na użytek trio w swoim biurze, nowe wzory zawierają zazębiającą się geometrię i przecinające się płaszczyzny.
„Wszystkie elementy posiadają wspólny język, który opracowaliśmy dla tej kolekcji – trzy formy, które pojawiają się, obracają lub przecinają się z płaszczyznami, z którymi się stykają” – wyjaśnia Ellis.
Istnieją również nowe interakcje w istniejących projektach – wersja sofy Howard z krzesłami klubowymi, a także różne wysokości stolika kawowego Isla, które są prezentowane w showroomie w nowo dostępnych aranżacjach.
„Jesteśmy z wykształcenia architektami, dlatego zawsze cechuje nas projektowe podejście do własnych przestrzeni”.
Ekologiczne i naturalnie
Nowa przestrzeń była również pretekstem dla trio, aby zrealizować kilka wspólnych pomysłów. Widoczna jest nowa wersja obróbki powierzchni Callidus Guild o nazwie „Matte”, dostępna wyłącznie w Egg Collective. Powierzchnia ścian jest oryginalnie teksturowana i naturalnie pigmentowana. Charakteryzuje się niską zawartością lotnych związków organicznych jak we wszystkich realizacjach Callidus Giult. Dzięki temu są ekologiczne i naturalnie oczyszczają powietrze. Długoletnia współpraca z artystką skupiającą się na tekstyliach – Hiroko Takeda, zaowocowała nowymi ciekawymi formami. Stworzyła ona ekskluzywne tkaniny tapicerskie do Egg Collective – boucle i splot koszykowy, oba z bawełny.
Finalnie przestrzeń przybiera formę rozszerzonego programu artystycznego Egg Collective, który ma na celu zaprezentowanie i wsparcie twórczej pracy innych artystów. Inauguracyjny grupowy pokaz „Material Matters”, pod kuratelą Tealii Ellis Ritter, prezentuje w nowej przestrzeni pracę artystyczną Mimi Jung, Kristiny Riskiej, Matthew Kinga, Stephena Somple i Rittera.
Zobacz również: Filharmonia Opolska „od kuchni” | Cabinet Barbiere – luksusowy gabinet kosmetyczny