Na szczycie Małej Polany, bratysławskie studio COMPASS ARCHITEKTI zaprojektowało zespół wypoczynkowy współgrający z otaczającą go przyrodą. Przed Tobą projekt ośrodka Bachledka Ski&Sun .
Ośrodek Bachledka Ski&Sun
Celem projektu było stworzenie ośrodka wypoczynkowego Bachledka Ski&Sun, z którego turyści mogliby wyruszać na pobliskie, górskie szlaki. Obiekt jest położony na samym szczycie Małej Polany, gdzie doskonale wtapia się w otoczenie. Efekt ten osiągnięto poprzez umieszczenie części budynków w zboczu góry, nachyleniu zielonych dachów, zaprojektowaniu linii elewacji oraz zastosowaniu naturalnych materiałów – betonu i drewna z okolicy.
Ośrodek położony jest w pięknej okolicy, na szczycie Małej Polany w Spiskiej Magurze. Można tu uprawiać sporty zimowe oraz turystykę pieszą i rowerową, korzystając z trasy widokowej wiodącej wśród koron drzew. Dziennie odwiedza to miejsce nawet do 6000 gości. Projekt miał zapewnić im odpowiednią infrastrukturę turystyczną. Korzystna lokalizacja zapewnia łatwy dostęp do szlaków turystycznych i trzech kolejek linowych z sąsiednich miejscowości – Bachledovej Doliny, Malej Frankovej i Jezerska.
Obiekt na szczycie góry
Projektanci starali się zminimalizować wielkość obiektów na szczycie i ich oddziaływanie na pobliskie otoczenie. Jedynie stacje kolejki linowej i wejście na szlak wśród koron drzew są bardziej wyeksponowane. Pozostała część budynku została ukryta w zboczu góry. Na zewnątrz widoczne są jedynie wielkie, przeszklone fasady, zapewniające doskonałe oświetlenie pomieszczeń i wspaniałą panoramę gór.
Takie rozwiązanie było możliwe dzięki idealnemu ukształtowaniu terenu – zbocze, na którym stoją budynki zorientowane jest na południe, w kierunku Tatr Bielskich. Pokrywające obiekty zielone, spadziste dachy umieszczone na poziomie wzgórza, pomagają w jeszcze lepszy sposób zamaskować ośrodek.
Dużym wyzwaniem dla projektantów było stworzenie pozbawionego barierek ciągu komunikacyjnego wiodącego z wyższej części obiektu do położonego niżej tarasu restauracji i dalej, do wejścia na szlak. Osiągnięto to dzięki zastosowaniu schodów zewnętrznych, przez które przechodzi rampa. Pozwoliło to na zaoszczędzenie miejsca na głównej, południowej fasadzie obiektu.
Rampę wykonano z prefabrykowanych elementów, a jako jej część wykorzystano przestrzeń nachylonego dachu. Odbija się to we wnętrzu, w którym łamany i pochylony sufit powstał z potrzeby wtopienia obiektu w teren i ułatwienia poruszania się pieszym. Schody podzieliły południową fasadę na dwie części – restauracyjną i hotelową. Obniżona przestrzeń pod schodami została wykorzystana jako wewnętrzny plac zabaw. Stworzono tam imitację lasu za pomocą pni brzozy i siatki.
Beton i drewno
Ponieważ budynki znajdują się pod ziemią, konieczne było zastosowanie świetlików dachowych. Połączono je z ławkami, które chronią szyby przed nieostrożnymi narciarzami.
Beton i drewno są w ośrodku głównymi materiałami wykończeniowymi. Do szalowania stropów użyto desek z miejscowego drewna świerkowego, dzięki czemu możliwe było ułożenie skomplikowanych kształtów. Okładzinę z tego samego materiału wykorzystano na ścianach. Część desek szalunkowych służy też jako ścianki działowe toalety.
Apartamenty i strefa restauracyjna
Restauracja obiektu składa się z części jadalnej, centralnego baru oraz przestrzeni samoobsługowej. Jednocześnie może w niej przebywać 180 gości. Część zewnętrzna może przyjąć kolejne 350 osób.
W zachodniej części budynku znajdują się trzy prawie identyczne apartamenty. Składają się na nie pokój dzienny z aneksem kuchennym, toaleta, łazienka i dwie dwuosobowe sypialnie połączone garderobą. Nad tą ostatnią znajduje się dodatkowe łóżko na antresoli.
Pomieszczenia położone dalej od przeszklonej fasady doświetlone są za pomocą dodatkowych okien. Do apartamentów wchodzi się przez wielofunkcyjną salę, która służy jako świetlica do gier i oglądania telewizji i dodatkowa jadalnia. W razie potrzeby można ją szybko przerobić na salę wykładową lub konferencyjną.
COMPASS ARCHITEKTI
Compass Architekti znajduje się w Bratysławie i jest firmą młodych, słowackich architektów. Studio zostało stworzone w 2004 roku, przez świeżo upieczonych absolwentów architektury Słowackiej Politechniki – Mateja Gréberta i Juraja Benetina. Oferta biura jest bardzo szeroka i obejmuje projektowanie wnętrz, biur i urbanistykę. Rdzeń działalności stanowią jednak projekty mieszkaniowe.
Miejsce: BACHLEDKA Ski&Sun | www.bachledka.sk
Projekt: Compass Architekti | www.compassatelier.com
Zdjęcia: BoysPlayNice | www.boysplaynice.com
Zobacz również: Wnętrza IBIS Mogilska | Altstadthotel Weisses Kreuz