Kompaktowy dom w Środzie Śląskiej, dzięki ambitnemu projektowi Anny Smardz z pracowni Marmur Studio, stał się doskonałym przykładem nieoczywistej, choć wyjątkowo przytulnej i unikatowej aranżacji. Podejmując się tej realizacji, architektka udowodniła, że połączenie kilku stylów wraz z absolutnie uniwersalną bazą kolorystyczną może zaowocować wnętrzem nietuzinkowym oraz subtelnym jednocześnie.
Oaza spokoju malowana beżem i brązem
Przestrzeń w Środzie Śląskiej zaaranżowana przez Marmur Studio stała się miejscem doskonałym dla wyeksponowania kilku rodzajów drewna. Nienachalne i niewykluczające się wzajemnie rozwiązania zdołały rozkwitnąć dzięki klasycznej, ponadczasowej bazie gładkich, białych ścian. Projektantom od samego początku przyświecała myśl skąpania wnętrz w ciepłych, odprężających odcieniach ziemi. Tak oto obok bieli pojawił się beż w różnych odcieniach. Barwy te powtarzają się sukcesywnie w całej części dziennej, na którą składają się hol, kuchnia z jadalnią oraz salon.
Ostatnie pomieszczenie stało się niezwykle przytulne dzięki ozdobieniu go różnego rodzaju tkaninami. W oknie zawisły długie, piaskowe kotary, z kolei na podłodze, obok zachęcającej, miękkiej i jasnej kanapy, pojawił się mięsisty dywan o wyraźnej strukturze. Całość aranżacji ożywiona została przez wprowadzenie zielonej roślinności doniczkowej.
Drewno we wnętrzu
Dominacja beżu i bieli wprowadzona została nie bez powodu. Tego rodzaju podkład kolorystyczny wybija wszystkie najważniejsze właściwości drewna, którego różne odsłony stały się najbardziej charakterystycznym elementem całego projektu. Pierwszy typ pojawił się na podłodze w postaci szerokiej, jasnej, choć wciąż subtelnej i delikatnej jodełki. Z jej tonami świetnie koresponduje plecionka wiedeńska, którą odnaleźć możemy zarówno pod postacią krzeseł w jadalni, jak i w sypialni, jako część konstrukcji stolików nocnych. Z kolei nieco cieplejszy, ciemniejszy i bardziej zdecydowany odcień drewna pojawia się w salonie oraz holu. Do obu tych przestrzeni wybrano zbliżone formą gładkie komody o lekko orzechowych tonach.
Tak neutralna i bezpieczna przestrzeń nie jest jednak narażona na wizualną miałkość czy brak wyrazistości. Projektantka zadbała o to, aby każde pomieszczenie zostało przełamane dekoracyjnymi wstawkami czerni oraz złota. Głęboki kolor czarny zagościł w kuchni jako armatura, uchwyty białych szafek oraz imponujący kamienny blat roboczy. Możemy zauważyć go także w salonie, jako element designu dywanu czy kilku poduszek zdobiących kanapę. Odpowiedniej dozy elegancji dodaje także złoto, najczęściej pojawiające się w roli minimalistycznych ram grafik lub luster, a także – naprzemiennie z czernią – oświetlenia.
Sztuka łączenia stylów według Marmur Studio
Jedną z bardziej zauważalnych cech aranżacji, której podjęła się projektantka z Marmur Studio jest brak konkretnego stylu w doborze mebli. Umiejętne łączenie kilku najważniejszych nurtów uczyniło ze śląskiego domu wnętrze urokliwie eklektyczne, choć wciąż spójne, głównie przez wzgląd na zbliżone typy wykorzystanych materiałów.
W przestrzeni dziennej w oczy rzuca się klimat retro. Jadalniany stół uzupełniony został kompletem krzeseł w charakterze lat 60., które świetnie korespondują z nieco rustykalnymi, choć wciąż typowymi dla dawnego wystroju frontami szafek o delikatnych, prostych frezach. Elementy retro obecne są również w salonie oraz holu, jako fotel stworzony z jednego z krzeseł z jadalni, oraz dwie przywołane wcześniej orzechowe komody.
Co więcej, w salonie uwagę przyciąga silnie industrialny regał z drewnianymi elementami, a szafka RTV oraz nowoczesne oświetlenie wykorzystane w każdym pomieszczeniu, nadają całości odświeżającej nuty. Co ciekawe, projektantce udało się przemycić także styl glamour. Wspomnieć wystarczy welurowy zagłówek łóżka w sypialni czy stolik kawowy w salonie, z minimalistycznym stelażem oraz eleganckim, marmurowym blatem.
Szare imperium dwóch łazienek
Większa z dwóch łazienek, umiejscowiona na parterze, urządzona została w stylu nowoczesnego glamour. Szyku całości dodają położone na jednej ze ścian czarne kafle cegiełki urozmaicone białymi, cienkimi fugami. Z ich obecnością świetnie zgrywa się duże, okrągłe lustro oraz dwie wysokie umywalki w tym samym kształcie, który korespondują z kulistymi, szklanymi lampami o złotych elementach okablowania.
Czarna, matowa armatura oraz prosta forma szyby prysznicowej pozwoliły na bezpieczne wprowadzenie imitujących lastryko płytek na podłodze. Wzór czarno-białego melanżu dobrze komponuje się z resztą zastosowanych we wnętrzu barw. Z kolei mniejsza łazienka na piętrze zachowana została w klimacie nowoczesnym i minimalistycznym. Do jej wykończenia wykorzystano szary mikrocement oraz ten sam typ płytek podłogowych, tym razem o silnym, graficznym wzorze składającym się z czerni, bieli i szarości. Tak zaprojektowane pomieszczenie stało się świetnym tłem dla imponującej wanny wolnostojącej.
W domu o metrażu 110m2 znalazło się miejsce dla reprezentantów wielu stylów, często bardzo od siebie odległych. Anna Smardz z Marmur Studio, dzięki ciekawie stworzonej ramie kolorystycznej, bazującej na wzajemnie uzupełniających się materiałach, strukturach i wykończeniach, zdołała powołać do życia wnętrze harmonijne, przepełnione spokojem, a przy tym przytulne, oryginalne i bardzo inspirujące.
Projekt: Marmur Studio | marmurstudio.com
Zdjęcia: Maciej Lulko | foto-ml.pl
Zobacz również: Wymarzony dom dla rodziny z dzieckiem | Wnętrza domu dla pary z córką-nastolatką