Awangardowy dom szeregowy, który jednak nie do końca łamie ustalone zasady podmiejskiej architektury to projekt architektów ze studia SOA architekti. Przed Tobą projekt Cherry Tree House.
Przebudowa domu projektu SOA architekti
Przedmiotem projektu była przebudowa domu szeregowego z pseudomansardowym dachem wybudowanego na początku lat dziewięćdziesiątych. Pierwotny projekt domu, zbudowanego częściowo z prefabrykowanych elementów, nie był do końca udany. Wyposażone w niewielkie okna piętro znajdowało się na poziomie ulicy, częściowo znikając pod nachylonym terenem.
Część wejściowa budynku przypominała źle oświetloną piwnicę. Do znajdującego się z tyłu ogrodu ciężko było się dostać ze względu na znaczne różnice w wysokości terenu. Z kolei główne pomieszczenia w domu zorientowano w kierunku słońca, ale jednocześnie wychodziły one na ulicę. Dodatkowo niewielka wysokość pomieszczeń (2,5 metra) powodowała problemy ze światłem dziennym.
Dostosowanie budynku do potrzeb rodziny
Główną ideą nowego projektu było ujednolicenie, poprawienie i dostosowanie budynku do potrzeb nowoczesnej rodziny. Jego centralnym punktem stała się klatka schodowa.
Funkcja usługowa parteru pozostała niezmieniona, jednak zdecydowanie poprawiono jego doświetlenie. W holu wejściowym dodano nowe okno, przez które można zajrzeć do klatki schodowej. Część parteru zagłębia się w terenie i na poziomie ogrodu przykryta jest tarasem. Powstało tam domowe studio fitness.
Pokoje na pierwszym piętrze otaczają położoną centralnie klatkę schodową, tworząc logicznie połączoną przestrzeń. Widoczny z niej ogród stał się ważnym elementem łączącym przestrzeń wewnątrz i na zewnątrz domu. Do ogrodu można się teraz dostać przez duże, przesuwane drzwi prowadzące z pokoju dziennego. Obniżenie podłogi ułatwiło dostęp, jednocześnie zwiększając wysokość pomieszczeń na tym poziomie.
Na najwyższym piętrze znajdują się sypialnie. Główna wyposażona jest w oddzielną łazienkę i garderobę. W sąsiednim pomieszczeniu miał powstać gabinet, jednak w rezultacie zmieniono go w dodatkową sypialnię.
Zewnętrzna część budynku
Zewnętrzna bryła budynku jest jednolita i nowoczesna. Okładzinę elewacyjną wykonano z płyt z włókniny i cementu, które płynnie przechodzą w dach. Z jego krawędzią łączą się dębowe okna z bezramowymi szybami. W okładzinie dachu zintegrowano rozwijaną roletę przeciwsłoneczną, która osłania cały taras.
Niewielki ogród został przeprojektowany i spełnia wszystkie potrzeby mieszkańców. Jego centrum stanowi stara czereśnia, pod którą można odpocząć w słoneczny dzień. Już kilka tygodni po przeprowadzce rodzina mogła cieszyć się owocami zebranymi z tego drzewa.
Projekt: SOA architekti | s-o-a.cz
Zdjęcia: Alex Shoots Buildings | alexshootsbuildings.com
Zobacz również: Beechworth Residence | Odnowiona zabytkowa Villa 1906