Otoczony linią lasu dom, a w nim wnętrze stanowiące połączenie prostych minimalistycznych form i materiałów. Tą niezwykłą przestrzeń będącą oazą spokoju dla inwestorów stworzyła pracownia modeko.studio, która opowiedziała nam o założeniach i inspiracjach w procesie projektowania.
Prostota blisko natury
Dom pod Warszawą został zaprojektowany dla rodziny z dzieckiem przez architektów z pracowni modeko.studio. Inwestorzy ze względu na zadaniowy, odpowiedzialny zakres pracy oczekiwali, że przyszyły dom będzie stanowił dla nich oazę spokoju i miejsce, w którym będą mogli wypocząć i wyciszyć się po ciężkim dniu.
Wnętrze miało być pozbawione zbędnych dodatków, które mogłyby rozpraszać. Z tego względu zaprojektowano wiele miejsc do przechowywania, skrytki i zabudowy niewidoczne na pierwszy rzut oka. Co więcej, sami inwestorzy to miłośnicy prostych form, stąd właśnie te dominują w całym projekcie.
„Zależało mi na stworzeniu przestrzeni ze smakiem, wyrazistych w formie. Moim założeniem było połączenie oczekiwań i potrzeb klientów z bryłą budynku i jego otoczeniem. Działka domu sąsiaduje z lasem, dlatego chciałem, by to, co na zewnątrz korespondowało z wnętrzem domu. Stąd zastosowanie naturalnych materiałów i roślinności” – mówi Paweł Łęczycki, główny architekt wnętrz z pracowni modeko.studio.
Cała aranżacja została utrzymana w drewnie, betonie i stali w towarzystwie kolorystyki bieli i czerni. Te naturalne odniesienia do natury stanowiły realizację początkowych założeń architekta.
Wyzwania i ciekawe rozwiązania
W projekcie nie brakowało wyzwań. Forma domu stanowiła jedno z nich.
„Wnętrze salonu jest bardzo wysokie. Technologicznie bardzo trudne do wykonania. Trudnością było także stworzenie domowego charakteru w przestrzeni, która przypomina magazyn lub halę. Finalnie jednak udało się nie tylko zaaranżować przestrzeń zgodnie z oczekiwaniami, ale też zastosować wiele ciekawych rozwiązań np. liczne przeszklenia tj. szklane drzwi przesuwne w stalowej ramie z wiatrołapu i do gabinetu, czy balustrada na piętrze widoczna z przestrzeni całej strefy dziennej. Efektowność projektu dopełnia drewno na suficie w formie lamelków, spieki kwarcowe o surowej fakturze w kolorze betonu, czy designerskie meble od znanych projektantów” – mówi architekt.
Współpraca z inwestorami przebiegała bardzo pomyślnie m.in. ze względu na zaufanie, jakim obdarzyli pracownię. Zasługą tego był z pewnością fakt, że projekt praktycznie od rozpoczęcia pracy spełniał ich oczekiwania. 90% zaproponowanych pomysłów przeszło do dalszej realizacji i po zaakceptowaniu przez inwestorów znalazło się w ostatecznej wersji wnętrza.
Pracownia modeko.studio
Modeko.studio to pracownia, której przedstawiciele wierzą, że forma może współgrać z funkcjonalnością. Ich zdaniem architektura tkwi w szczególe, a każde wnętrze jest przestrzenią dla sztuki. Pracownia stawia przede wszystkim na komunikację, ponieważ to człowiek nadaje przestrzeni niepowtarzalnego charakteru, a kluczem do sukcesu jest współpraca i wymiana myśli. Pracownia ma na swoim koncie wiele ciekawych projektów.
Zobacz również: 3-piętrowy dom dla 3 rodzin | Dom w stylu modern classic