Zaprojektowany przez Jemioł Concept apartament w Dolnym Sopocie miał stać się oazą spokoju i elegancji dla pary przyszłych właścicieli. Podczas jego aranżacji zastosowano ciekawe połączenie niemal surowego minimalizmu ze stylistyką charakterystyczną dla Japonii. W efekcie tych działań powstało niepowtarzalne wnętrze w coraz bardziej popularnym stylu japandi, swoim klimatem wspaniale korespondujące z pobliskimi plażami.
Apartament w Dolnym Sopocie: wizja architektoniczna
Przy aranżacji pięciopokojowego wnętrza architekci z Jemioł Concept zdecydowali się na połączenie dwóch głównych stylów – skandynawskiego z japońskim. To właśnie fuzja tych pozornie nieprzystających do siebie światów składa się na styl japandi, w którym minimalizm zgrywa się zarówno z historią, jak i nowoczesnością.
Doskonale przemyślane rozwiązanie, istotne właśnie dla stylu nowoczesnego, zastosowane zostało w części biurowej, przeznaczonej głównie do użytku pana domu. Strefa robocza została wydzielona z przestrzeni salonu poprzez postawienie całkowicie przeszklonej ścianki działowej. Rozwiązanie to niesie ze sobą szereg korzyści zarówno praktycznych, jak i czysto estetycznych. Przeszklenia nadają całej przestrzeni lekkości, podczas gdy wydzielenie osobnego pomieszczenia biurowego przytłoczyłoby wnętrze, stawiając ostre, kontrastowe bariery wizualne, a co najważniejsze – odcięłoby strefę roboczą od dopływu naturalnego światła.
Ciekawe rozwiązania
Jednak najciekawsze i najbardziej finezyjne idee wdrożone w wystrój apartamentu mogą nie być zauważalne od razu. Pierwsze z nich znajduje się w minimalistycznej, eleganckiej kuchni. W drewnianej zabudowie szafek ukryte zostały drzwi prowadzące z wejściowego holu do wnętrza domu. Motyw ten jest ukłonem w stronę kultury japońskiej, gdyż drzwi są całkowicie przesuwne.
Podobne rozwiązanie zastosowane zostało w sypialni właścicieli – tam zrezygnowano z drzwi przesuwnych, jednak te prowadzące do garderoby zostały mistrzowsko wtopione w ścianę poprzez umieszczanie na nich identycznych materiałów wykończeniowych. Zabieg ten pozbawił oba wnętrza dodatkowych podziałów, zapewniając im niespotykaną płynność i spójność aranżacyjną.
Drewniane dominium harmonii
Drewno jest czynnikiem niezbędnym w wystroju zarówno japońskim, skandynawskim, jak i minimalistycznym – dlatego też odgrywa ono kluczową rolę w mieszkaniu zaaranżowanym na modłę japandii. Zastosowano je – w różnym natężeniu – przy wyposażeniu każdego pomieszczenia w apartamencie. Relatywnie najmniej znaleźć go można w stylowym, klasycznym salonie, gdzie pojawiło się ono pod postacią jasnej szafki RTV oraz dwóch okrągłych stolików kawowych.
Wybrany do jadalni duży, mieszczący całą rodzinę stół i dobrane do niego geometryczne krzesła wykonane zostały z efektownego i bardzo popularnego drewna w kolorze ciemnego orzecha. Ten sam orzechowy ton pojawił się na kuchennej zabudowie. Podłogę całej części dziennej oraz głównej sypialni pokryto jasnym drewnem z lekko widocznymi szarymi słojami. Tego typu neutralne tło wspaniale podbija głęboką, charakterystyczną barwę drzewa orzechowego.
Moc koloru i materiału
Apartament w Dolnym Sopocie, zgodnie z ideą stylu japandii wykończony został neutralnymi kolorami ziemi – szarości, brązy i biel nie pozostają jednak monotonne. Zadbano o to, aby we wnętrzu pojawiła się uwielbiana przez właściciela żółć. Można spotkać ją chociażby pod postacią imponującej lampy zawieszonej nad stołem jadalnianym. Kilka punktów świetlnych, umieszczonych obok siebie, ma formę klasycznych, kulistych papierowych lamp japońskich. Dodatkowe akcenty kolorystyczne znajdziemy również w salonie, gdzie ciemnografitowe kanapy urozmaicono żółtymi i bladozłotymi poduszkami.
Zdecydowano się też na wybór designerskiego fotela w stylu retro, o odcieniu brudnego różu. Spójność tematyczna wystroju apartamentu w Dolnym Sopocie zapewniona została przez wzajemnie korespondujące ze sobą materiały wykończeniowe. Ten sam typ eleganckich, prostokątnych płytek wybrano zarówno do kuchni – w bieli przełamanej szarością – jak i łazienki, gdzie część z nich ma kolor czarny.
Poza wspomnianą wcześniej podłogą, łączącą poszczególne pomieszczenia, doskonałym przykładem spójności tekstur jest sypialnia właścicieli. Obecne w niej długie, jasne zasłony woalowe (użyte także w aranżacji kuchni i salonu) znalazły swoją kontynuację na ścianach pomieszczenia, w postaci geometrycznych paneli strukturalnych, nadając całości wystroju niezbywalnej przytulności.
Projekt: Jemioł Concept | jemiolconcept.com
Zobacz również: 85-metrowy apartament w centrum Wrocławia | Echa modernizmu i przebłyski glamour