Projektanci ze studia Ewert Leaf stworzyli wyjątkową przestrzeń lodziarni Little Sky w Melbourne w odcieniach pastelowych – niebieskim i różowym. Przestrzeń została tak zaprojektowana, aby klienci mogli obserwować, jak powstają lody. Dodatkowo wiele elementów powstało dzięki współpracy z lokalnymi producentami.
Mieszcząca się w budynku z końca XIX wieku na nadmorskich przedmieściach Brighton, 140-metrowa lodziarnia Little Sky została zaprojektowana przez Ewert Leaf, aby zaprezentować sztukę robienia lodów i zachęcić do interakcji społecznych.
Ławka, która zachęca do interakcji
Jeszcze niedawno mogliśmy spotkać się w restauracjach z jednym dużym stołem na środku sali. Dziś miejscem integracji może być… ławka. A dokładnie długa, dębowa deska, która wydłuża całe pomieszczenie lodziarni. Jedna, wspólna dla wszystkich. A o jej wygodzie mogą stanowić poduszki na siedziskach w kolorze łososiowym. Uzupełnieniem są między siedzeniami stoliki z wiśniowo-czerwonymi podstawami i wzorzystym blacie. Ławka zachęca klientów do wspólnego siedzenia obok siebie i prowadzenia rozmów.
Blat serwisowy łączy się z kuchnią. Bezpośrednio z przodu znajduje się rząd stołków, na których klienci mogą obserwować personel przygotowujący porcje lodów.
„Aby zachęcić klientów do zaangażowania, cały „spektakl” uchwycony jest przez duże, otwarte okno, które przecina ścianę stolarki kuchennej” wyjaśniają architekci z Ewert Leaf. „Pokazanie produkcji było integralną częścią projektu, zainspirowane badaniami klientów w północnych Włoszech i chęcią podzielenia się tradycją”.
Lokalne manufaktury
Dodatkowo pracownia odrestaurowała szorstkie betonowe posadzki i ceglane powierzchnie budynku, kontrastując je z błyszczącymi elementami wyposażenia, takimi jak uchylna lada serwisowa obłożona niebieską płytką. Cała stolarka i meble zostały wykonane specjalnie na potrzeby projektu przez sieć lokalnych producentów.
Projektanci skorzystali z pomocy mniejszych manufaktur również przy produkcji małych różowo-białych miseczek, które służą do podawania lodów. Dodatkowo powstały również drewniane stojaki do gofrownic, które zostały wykonane ręcznie z okrawków drewnianej ławki. Projektanci brali pod uwagę wpływ na środowisko naturalne każdego elementu w przestrzeni, od wyposażenia po opakowanie. Na przykład kubki na wynos są wykonane z papieru z recyklingu, a większość kryształowego szkła została ocalona z lokalnego sklepu.
„Dbałość o szczegóły została osiągnięta dzięki zaangażowaniu lokalnych rzemieślników” – dodał architekt z pracowni Ewert Leaf. „Wdrażanie zrównoważonych inicjatyw było kluczowe dla zapewnienia, że biznes jest prowadzony w sposób jak najbardziej przyjazny dla środowiska”.
Zobacz również: Pracownia Komplits i projekt Steak Restaurant | Restauracja Gruby Josek