Gran Fierro to nowe wcielenie argentyńskiej restauracji znajdującej się w Pradze, zaprojektowanej przez czeskie studio Formafatal.
Restauracja Gran Fierro
Myślą przewodnią projektu Gran Fierro był zrównoważony rozwój. Ogień jest sercem kuchni rozświetlającym i ogrzewającym atmosferę wnętrza. Jedzenie jest proste i pyszne, wina eleganckie i przyjemne w smaku, nastrój ciepły i odprężający, a sam wystrój oryginalny robiący wielkie wrażenie. Jednak sens istnieniu lokalu nadaje główny cel. Restauracja odrodziła się, by promować krytyczne myślenie i większą świadomość, tak żeby każdy mógł pomyśleć nad stworzeniem własnego sposobu dbania o środowisko.
Powstanie studia Formafatal w 2015 roku związane było z zaprojektowaniem i realizacją wnętrza argentyńskiej restauracji Gran Fierro I, znajdującej się w Pradze przy ulicy Voršilská. Po pięciu latach jej właściciel, Juan Cruz Pacin, zmuszony był przenieść swój lokal pod nowy adres – na ulicę Myslíkovą, niedaleko unikalnego, funkcjonalistycznego budynku – Galerii Mánes.
Architekci z pracowni Formafatal zostali ponownie zaproszeni do stworzenia projektu lokalu Gran Fierro. Nowa restauracja kontynuuje – przeniesione z poprzedniego, historycznie bogatego miejsca – koncepcje, dodając do nich nowe pomysły.
„Pomysł wykorzystania w maksymalnym stopniu oryginalnych sprzętów i umeblowania z poprzedniego miejsca wyznaczył kierunek, który obraliśmy przy projektowaniu i miał znaczący wpływ na wykorzystane materiały i kolorystykę wnętrz. Ponownie nawiązaliśmy do surowych materiałów budowlanych, rozszerzając znacznie ich funkcjonalność. Wyeksponowane stalowe belki posłużyły jako podstawy ławek. Żelazne pręty rozgraniczają przestrzeń, a w innym miejscu są podstawą półek na wino w winiarni zajmującej całą ścianę. Siatki ze spawanego drutu posłużyły jako podpórki dla roślin i ogrodzenie ogródka” – opowiadają Dagmar Štěpánová i Iveta Tesařová z Formafatal.
Wyjątkowe dekoracje
Przy samym wejściu do restauracji powstała rzucająca się w oczy ścienna dekoracja z betonowych bloków. Ściana ta to nie tylko wyraz nowej koncepcji architektonicznej, ale przede wszystkim symbol nowego sposobu myślenia i proekologicznego podejścia, które dominuje Gran Fierro. Właściciel lokalu zamienił zwykły węgiel drzewny na materiał bio, który jest produkowany z odpadów w kuchni.
Dlatego wewnątrz każdego betonowego bloku znajduje się kawałek węgla drzewnego, a sama ściana zamienia się w gablotę jubilera z unoszącymi się w niej klejnotami. Powtórzeniem tej koncepcji jest sklepienie jednej z sal restauracyjnych zbudowane z lewitujących odprysków węgla.
Nowopowstały Gran Fierro zajmuje powierzchnię 390 m2 (wliczając ogródek), na której znajdują się 163 miejsca dla gości. Restauracja składa się z trzech części – głównej przestrzeni wraz z otwartą kuchnią, zewnętrznego ogrodu z ogrodem zimowym oraz tylnego skrzydła mieszczącego saloniki dla VIP-ów.
Jak mówi sam właściel, Juan Cruz Pacin – „Kiedy wiedziałem już, że konieczne będą przenosiny Gran Fierro do innego miejsca, chciałem by nowy projekt przewyższył poprzedni, jednocześnie zachowując jego najlepsze elementy i charakter. Ponownie zaufałem architektom z Formafatal, ponieważ doskonale rozumieją oni znaczenie projektu Gran Fierro”.
Ekologiczny sposób myślenia
Prawdziwe wyzwanie stanowiło przeniesienie elementów wystroju starego lokalu i płynne połączenie ich z nowym miejscem i wyposażeniem. Zmiana sposobu myślenia na bardziej ekologiczny oznaczała konieczność wdrożenia poważnych zmian w przyszłym projekcie. Jedną z największych zmian w restauracji wywołała oryginalna koncepcja autorstwa projektantki z Formafatal.
Zaproponowała ona stworzenie dekoracyjnej ściany, której głównym elementem będą kawałki węgla drzewnego. To zdopingowało nas do głębszego zastanowienia się nad samym węglem i metodami jego produkcji. Odkryto wtedy, że proces produkcji węgla drzewnego wiąże się z wylesianiem ogromnych obszarów. Aby nie brać w tym udziału i poszerzyć świadomość naszych gości, rozpoczęto produkcję własnego, ekologicznie czystego węgla. Można powiedzieć, że ściana z węglem drzewnym stanowi swoisty manifest sposobu myślenia właścicieli Gran Fierro.
Pracownia Formafatal
Studio Formafatal zostało założone przez architektkę Dagmar Stepanovą, a zespół tworzą obecnie Dagmar, Katarina, Jan, Martina, Dana, Iveta, Anna, Debora, Petra i Lucie. Zespół dziesięciu profesjonalistów zajmuje się obecnie kilkoma projektami mieszkaniowymi i usługowymi w Republice Czeskiej i za granicą. Studio Formafatal jest laureatem kilku krajowych i międzynarodowych nagród, które zdobyło za zrealizowane projekty wnętrz.
Zdjęcia: BoysPlayNice
Zobacz również: Atelier Villa – prywatna rezydencja na wzgórzu