Dom Anthemion, który otworzył swoje podwoje w sierpniu 2018 r., znajduje się w centrum Kawali, tuż obok znanego akweduktu. Powstał tam hotel, który mieści się w trzypiętrowym budynku, pierwotnie wybudowanym w 1927 roku. Projekt łączący zabytkową architekturę ze współczesnymi trendami zrealizowało studio Normless.
Historyczne mury Dom Anthemion
Niegdyś ten zabytkowy dom należał do żydowskiego kupca tytoniu. Aktualnie został odnowiony w taki sposób, aby podkreślić dziedzictwo architektoniczne i jednocześnie nadać świeży powiew współczesnego wyrafinowania. Nowi właściciele poprosili studio architektoniczne Normless, aby na nowo zaprojektowali wnętrze tego zabytkowego budynku, mając tylko jedno zastrzeżenie: zachować oryginalny charakter.
Wchodząc do budynku Dom Anthemion, uwagę zwracają imponujące metalowe drzwi przesuwne w recepcji, będące ukłonem w stronę wykorzystania geometrii na początku XX wieku. Sala śniadaniowa podtrzymuje tę samą estetykę, ponieważ znajdują się tam lekkie dębowe krzesła i stoły. Wszystko w harmonii z zabytkowym kredensem (część wyposażenia poprzedniego właściciela), który pomalowano na kolor głębokiej, butelkowej zieleni, przez co zyskał nowoczesny styl.
Oryginalny układ domu zachowany
Zespół projektowy zachował większość oryginalnych ścian, dostosowując układ siedmiu pokoi do istniejących planów pięter. Recepcja i sala śniadaniowa znajduje się na parterze wraz z jednym z pięciu studiów Dom Anthemion. Z boku budynku widnieje małe przytulne patio, które stworzyli dla gości, aby mogli cieszyć się słońcem w pogodne dni. Pozostałe pokoje hotelowe zostały udostępnione wokół lobby na 1. i 2. piętrze.
Oryginalne drzwi budynku odrestaurowano i wykorzystano jako wejście do pokoju gościnnego. Nowe, metalowe z zamówionymi specjalnie mosiężnymi i białymi gałkami przeznaczono dla przestrzeni wspólnych i każdej z siedmiu łazienek. Wewnątrz rattanowe półokrągłe zagłówki współgrają z drewnianymi meblami, niebieskimi lub zielonymi szafkami i mosiężnymi detalami, tworząc lekkie i przytulne otoczenie. Łączą tradycję z nowoczesnością.
Geometryczne płytki i dębowy laminat
Podłoga na wszystkich trzech piętrach została zastąpiona naturalnym dębowym laminatem i geometrycznymi płytkami cementowymi. Architekci wybrali dwa odcienie niebieskiego i zielonego. Chcieli, aby zarówno w przestrzeniach wspólnych, jak i w pokojach hotelowych stworzyć kolorowe sekwencje.
Podkreślili tym sufit i jedną stronę każdego pomieszczenia. Dzięki tej technice udało się utrzymać minimum ingerencji, bez zbędnych elementów dekoracyjnych, podkreślając sam układ budynku. Dom Anthemion, w którym stworzono hotel, doskonale równoważy swój oryginalny charakter z wymaganiami podróżnika, dzięki eklektycznemu wzornictwu.
Zobacz również: Aparthotel The Bridge Suites w Krakowie | Le Coucou – wyjątkowy hotel projektu Pierre’a Yovanovitcha