Japońska firma Fujifilm, znana z tworzenia innowacyjnego sprzętu i rozwiązań w dziedzinie fotografii, medycyny i poligrafii, a także dbałości o dobrą atmosferę w miejscu pracy, zdecydowała się na nową lokalizację biura w The Park Warsaw przy ulicy Krakowiaków w Warszawie. Zespół architektów The Design Group przyjął wyzwanie stworzenia przestrzeni, która nie tylko spełni wysokie standardy funkcjonalne, ale także odzwierciedli ducha i kulturę firmy. Co kryje się w nowej siedzibie Fujifilm?
Tchnienie japońskiej estetyki
W sercu kompleksu biurowego The Park Warsaw, z dumą prezentuje się nowa siedziba jednego z najbardziej znanych światowych gigantów technologicznych – firmy Fujifilm, która z dumą sięga do swoich japońskich korzeni. Przedsiębiorstwo działa w Polsce na wielu obszarach: od klisz fotograficznych, papieru fotograficznego i rozwiązań dla laboratoriów, poprzez aparaty cyfrowe i fotografię natychmiastową, urządzenia poligraficzne i systemy druku wielkoformatowego, po urządzenia i systemy medyczne – zarówno z zakresu profilaktyki, jak i diagnostyki oraz leczenia.
Projekt wnętrza biura powierzony został architektom z The Design Group – Konradowi Krusiewiczowi, Marcie Konarskiej, Natalii Sztandor i Marii Kharchuk. Specjaliści przedstawili nowe spojrzenie na harmonię i funkcjonalność w miejscu pracy. Od minimalistycznych kształtów po subtelną inspirację japońską estetyką – nowe biuro Fujifilm jest przesiąknięte spokojem i elegancją, inspirowane zarówno korzeniami firmy, jak i lokalnym kontekstem.
Styl japandi w biurowym wydaniu
Nowe biuro znajduje się w jednym z biurowców kompleksu The Park Warsaw przy ul. Krakowiaków i zajmuje tu łącznie blisko 1000 m2. Wnętrza biura, zdominowane przez styl japandi, emanują harmonią, zapewniając pracownikom inspirujące miejsce do pracy. Projekt wnętrz odzwierciedla długoletnią historię i korzenie firmy, ale także integruje je z dynamicznym kontekstem nowoczesnego otoczenia. W ten sposób architekci stworzyli środowisko pracy dopasowane do potrzeb i wizji klienta.
– W projekcie biura Fujifilm minimalizm i ergonomia idą w parze z autentyczną japońską estetyką. Celem było stworzenie miejsca, które zarówno sprzyja efektywnej pracy, jak i inspiruje oraz integruje pracowników – podkreśla architekt Konrad Krusiewicz, założyciel i CEO pracowni architektonicznej The Design Group.
Bezpieczeństwo w biurze przy lotnisku
Ze względu na fakt, że biurowiec The Park Warsaw sąsiaduje z lotniskiem, obowiązują tu rygorystyczne przepisy przeciwpożarowe, które mają znaczący wpływ na projektowanie wnętrz. Wymagania te obejmują między innymi konieczność korzystania wyłącznie z materiałów posiadających odpowiednie certyfikaty, spełniających wskazane normy i najwyższe standardy bezpieczeństwa. To z kolei prowadzi do ograniczenia wyboru dostępnych na rynku propozycji.
Architekci z The Design Group stanęli zatem przed nie lada wyzwaniem wymagającym kreatywności i staranności w każdym szczególe – musieli oni spełnić nie tylko wymogi estetyczne, ale przede wszystkim zagwarantować bezpieczeństwo, zgodnie z oczekiwaniami dewelopera. Pomimo tych ograniczeń z powodzeniem dostosowali się oni do potrzeb inwestora, tworząc przestrzeń biurową spełniającą zarówno normy bezpieczeństwa, jak i odzwierciedlającą estetykę, kreatywność i innowacyjność firmy Fujifilm.
Harmonia w służbie efektywności
W poprzedniej lokalizacji biura przeważały ciężkie drewniane meble i gęste podziały. Przyjęcie minimalistycznej koncepcji było więc dla klienta naturalnym krokiem naprzód, ku odświeżeniu i unowocześnieniu tego miejsca. Minimalizm stanowi więc w tym projekcie kontrapunkt do poprzedniej przestrzeni. Inspirując się stylem japandi, architekci z The Design Group stworzyli w biurze Fujifilm przestrzeń, w której każdy detal ma swoje znaczenie. Dlatego też dominują tu minimalistyczne linie i neutralne kolory, które sprzyjają koncentracji.
Architekci postawili jednocześnie na ciepłe wykończenia, takie jak drewno czy miękkie tkaniny, które tworzą w biurze atmosferę przytulności i komfortu. Z kolei wysokie sufity, sięgające trzech metrów do instalacji, pozwalają na odczucie przestronności i swobody. Subtelne akcenty nawiązują do japońskiej kultury, a mowa tu na przykład o papirusach z napisami czy charakterystycznym ledonie w recepcji.
Takie akcenty dodają przestrzeniom charakteru i głębi, ale również podkreślają spójność z wartościami i tradycjami firmy Fujifilm. Dodatkowo przeszklone ściany zapewniają dostęp do naturalnego światła, tworząc przyjazne i energetyzujące środowisko pracy. Styl japandi to także szacunek dla natury i zrównoważonego rozwoju, co w tym projekcie znajduje odzwierciedlenie w wyborze materiałów i elementów wykończeniowych.
Przestrzeń z charakterem
Po wejściu do biura natychmiast przykuwa uwagę specjalna instalacja, inspirowana kliszą aparatu. Ta wyjątkowa oprawa o unikalnym kształcie, wykonana z giętego plexi, dodaje lekkości i transparentności całej przestrzeni. Podążając dalej, nasze oczy trafiają na tapicerowane przegrody, które nie tylko stanowią element dekoracyjny i powtarzają się w różnych częściach biura, ale przede wszystkim absorbują dźwięki. Dzięki temu architekci zapewnili komfortowe warunki, ale także stworzyli spokojną atmosferę dla personelu i gości.
Akustykę wspiera w tej przestrzeni ściana perforowana, która skrywa wełnę mineralną, absorbującą hałasy. Dodatkowo wiszący na niej ledonowy napis „dzień dobry” w języku japońskim wita gości i dodaje tej przestrzeni osobliwego charakteru. Tuż za recepcją znajduje się serwis aparatów fotograficznych i urządzeń do wydruków zdjęć. Strefa serwisu została zaprojektowana z myślą o ergonomiczności i funkcjonalności, aby pracownicy mogli efektywnie wykonywać swoje obowiązki, zapewniając jednocześnie wysoką jakość usług.
Dwa showroomy zlokalizowane są tuż przy recepcji. W pierwszym, należącym do działu Imaging fotografii, prezentowane są najnowsze aparaty fotograficzne oraz urządzenia do wydruku zdjęć. Drugi showroom skupia się na dziale Healthcare, prezentując najnowsze osiągnięcia w dziedzinie sprzętu medycznego, takiego jak urządzenia do ultrasonografii.
Otwarta przestrzeń, otwarte możliwości
Jednym z aspektów projektu jest otwarta przestrzeń biurowa. Wnętrza open space zostały podzielone na strefy, z wykorzystaniem przegród akustycznych i roślin, aby zachować w miarę możliwości prywatność i koncentrację. Whiteboardy, umieszczone na przegrodach od strony biurek, stanowią płaszczyznę do zapisywania pomysłów i notatek, tworząc dynamiczne środowisko pracy.
– Decyzja o otwartym planie biura Fujifilm, z zaledwie kilkoma menedżerskimi gabinetami, doskonale odzwierciedla ducha współczesnego miejsca pracy, sprzyjającego dynamicznej wymianie pomysłów, współpracy i kreatywnemu rozwojowi – mówi Marta Konarska, architektka z The Design Group odpowiedzialna za koncepcję biura Fujifilm.
Z uwagi na pracę w formie hybrydowej każdy pracownik ma możliwość rezerwacji biurek, co sprzyja elastyczności pracy. Ciekawym aspektem tego projektu jest zaangażowanie menedżerów w proces tworzenia wnętrz biura. Ich udział w wyborze kolorystyki i tapet do gabinetów sprawił, że każda z tych przestrzeń ma osobisty, indywidualny charakter. Jednocześnie architekci starali się pogodzić ogólną koncepcję biura w taki sposób, by zachować spójność w designie.
Multifunkcyjność ponad wszystko
W biurze znajdują się także cztery sale konferencyjne, spośród których trzy zostały podzielone za pomocą ścian mobilnych. Ich skład to 70% materiału to poliester pochodzący z recyklingu, co stanowi istotny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju. Po połączeniu tych sal stają się one nie tylko miejscem na spotkania „all hands”, ale także multifunkcyjną przestrzenią, w której możliwe jest dostosowanie ustawienia mebli według własnych potrzeb. Zastosowanie fornirowanych stołów z fliptopami, umieszczonych na mobilnych kółkach, jest doskonałym przykładem adaptacyjnego podejścia do przestrzeni biurowej.
– Stoły w salach konferencyjnych mogą być szybko i łatwo przystosowywane do różnych celów spotkań, co pozwala zespołom pracować sprawnie i efektywnie, niezależnie od charakteru projektu czy fazy pracy. To nie tylko optymalizuje czas, ale także wspiera kreatywność i współpracę – tłumaczy Natalia Sztandor, architektka z The Design Group, odpowiedzialna za koncepcję biura Fujifilm.
Z kolei dzięki systemowi AV możliwe jest równoczesne korzystanie z trzech sal konferencyjnych zarówno po ich połączeniu, jak i wtedy, gdy są one podzielone. Elastyczność tego rozwiązania sprawia, że pracownicy mogą efektywnie dostosowywać przestrzenie do różnych potrzeb biznesowych, bez względu na skalę czy charakter spotkania. Zastosowane zostały także innowacyjne rozwiązania technologiczne, takie jak system Dali, umożliwiający programowanie scen świetlnych w salach konferencyjnych oraz sterowanie oświetleniem z biurek na open space.
Gastronomiczne inspiracje
W biurze Fujifilm przestrzeń kuchenna przekształca się w miejsce nie tylko do przygotowywania posiłków, ale także do budowania relacji i wspólnego spędzania czasu. Zaprojektowana z dbałością o szczegóły, to właśnie kuchnia staje się centrum nieformalnych spotkań pracowników.
– Kuchnia w biurze Fujifilm została zaprojektowana jako przestrzeń, która nie tylko służy do gotowania i spożywania posiłków, ale także do integrowania zespołu. Jednym z wyróżniających się elementów tego pomieszczenia jest grafika makaronu do ramenu, malowana ręcznie na ścianie. Ten subtelny akcent nawiązuje do kultury Japonii i stanowi symboliczną podróż do serca kuchni tego kraju. To również wyraz naszego zamiłowania do detali i troski o estetykę przestrzeni – komentuje architektka Marta Konarska.
Kreowanie atmosfery jedności
W biurze Fujifilm przestrzeń chilloutowa emanuje przytulnością i spokojem, a minimalistyczny design zapewnia harmonijne otoczenie, wolne od nadmiaru bodźców zewnętrznych. Jest to więc idealne miejsce do wyciszenia się i regeneracji sił w trakcie intensywnego dnia pracy.
– Mając na uwadze fakt, że Fujifilm kładzie duży nacisk na budowanie więzi w zespole i tworzenie nieformalnej oraz przyjaznej atmosfery w firmie, zaprojektowaliśmy tu miejsce z rozwijanym ekranem do projekcji filmów i stolikiem do piłkarzyków. Z kolei w duchu idei book sharing, stworzyliśmy biblioteczkę, która zachęca do wymiany książek i gier planszowych między pracownikami. To nie tylko sprzyja kreatywności, ale także buduje wspólnotę. Na jednej ze ścian wygospodarowaliśmy także miejsce do przypinania fotografii upamiętniających różnorodne wydarzenia i integracje, które odbyły się w firmie, co nawiązuje to także do profilu działalności i korzeni firmy – mówi architektka Marta Konarska.
Nadchodzi nowe!
Otwierając drzwi nowej siedziby Fujifilm, firma zaprasza do świata, w którym tradycja spotyka się z nowoczesnością, a harmonia jest kluczem do sukcesu i inspiracji. To przestrzeń sprzyjającą zarówno efektywnej pracy, jak i budowaniu więzi w zespole. Jednak to nie koniec nowości. Obecnie architekci z The Design Group pracują nad kolejnym projektem dla Fujifilm. Tym razem będzie to przestrzeń demo room, która również mieścić się będzie w biurowcu The Park Warsaw. Więcej informacji już wkrótce.
Projekt: The Design Group | thedesigngroup.pl
Zobacz również: Warszawskie biuro Heimstaden – domowa przestrzeń | Warszawskie biuro Mattel – od Barbie do Hot Wheels