Lekkość, zwiewność, harmonia – tak inwestorzy określali klimat wymarzonych wnętrz swojego domu, wybudowanego pod Łodzią w zacisznej okolicy. Nowoczesne wnętrza zaprojektowała dla nich Anna Maj. Stworzona przez nią jasna aranżacja 320-metrowego domu zyskała nazwę THROUGHglare. Swój charakter zawdzięcza ona surowym fakturom i ponadczasowym materiałom. Ich piękno wydobywa naturalne światło, które swobodnie rozlewa się po przestronnych wnętrzach.
Minimalistyczny i nowoczesny dom w dzielnicy rezydencjalnej
„THROUGHglare” to projekt wnętrz domu wybudowanego w spokojnej dzielnicy w okolicy Łodzi. Aranżacja została w głównej mierze zrealizowana na parterowej kondygnacji. Powyżej mieści się tylko jedno pomieszczenie, do którego prowadzą lekkie schody wspornikowe zabezpieczone minimalistycznym przeszkleniem. Stworzenie dodatkowego pomieszczenia było możliwe dzięki konstrukcji więźb dachowych. Tym, co sprawia, że bryła budynku zwraca uwagę, są także duże okna z widokiem na zieleń.
Jasna aranżacja 320-metrowego domu została stworzona z myślą o inwestorach, którzy marzyli o harmonii w nowoczesnym wydaniu. Inwestorka wielokrotnie podkreślała, że najlepiej czuje się w jasnych, przestronnych i lekkich wnętrzach, stąd decyzja, aby ograniczyć intensywne i ciemne barwy, które mogłyby przytłaczać. Kluczową rolę w projekcie odegrały przyjemne kolory – głównie ponadczasowa biel, beże i odcienie kawy. Minimalistyczną aranżację ociepliły odcienie naturalnego drewna w postaci podłóg, schodów i elementów wyposażenia.
Co sprawia, że aranżacja zyskuje wyjątkowy klimat?
Mogłoby się wydawać, że przy tak radykalnie zawężonej gamie barw nietrudno o monotonię i przewidywalność, jednak architektka Anna Maj znalazła na to sposób. Tym, co wprowadza do wnętrz różnorodność, stały się zmysłowe faktury – gładkie oraz ryflowane szkło w stalowych ramach, mikrocement na suficie, naturalne drewno i płytki o strukturze tkaniny „Room White” od marki Atlas Concorde. To dzięki bogactwu faktur jasna aranżacja 320-metrowego domu działa na zmysły, a tym samym sprzyja ukojeniu.
Pieczołowita selekcja dotyczyła nie tylko materiałów, ale także wyposażenia. W tak minimalistycznej aranżacji każdy element odgrywa ogromną rolę, więc nie można sobie pozwolić na przypadkowość w doborze choćby najmniejszych detali. W każdym pomieszczeniu znalazły się zabudowy na wymiar. Towarzyszy im wysokiej jakości wzornictwo, takie jak stół „Slim” marki Arco, czy krzesła „NK-16M” marki Woodica. Wysublimowanym dopełnieniem całości stała się sztuka – ręcznie malowane obrazy dopasowane do energii wnętrz.
Rola światła – jasna aranżacja 320-metrowego domu
Tym, co sprawia, że inwestorzy mogą w pełni cieszyć się urokami aranżacji, jest naturalne światło. To ono uwidacznia złożoność faktur i wdzięk wybranych form. Dlatego ważnym aspektem było zapewnienie jak najlepszego przepływu promieni słonecznych, dostających się do wnętrz przez duże okna. Doskonałym rozwiązaniem okazały się przesuwne szklane panele. To z ich pomocą sypialnia z garderobą została oddzielona od łazienki z wolnostojącą wanną, a sala kinowa od salonu. Zabieg ten pozwala inwestorom dowolnie otwierać lub oddzielać te przestrzenie.
Równie istotne było zaplanowanie wewnętrznej oprawy oświetleniowej, która byłaby funkcjonalna i klimatyczna. Dzięki zastosowaniu ciepłego światła udało się wydobyć głębię i stworzyć we wnętrzach naprawdę intymny nastrój. Warto też zwrócić uwagę na wybrane formy – lampy podłogowe „Toio” marki Flos, czy lampy wiszące „Lantern” od marki New Works – które stały się subtelnym elementem dekoracyjnym. Troska o każdy detal sprawia, że jasna aranżacja 320-metrowego domu urzeka zwiewnością, lekkością i nutą nienachalnej elegancji.
Projekt: Anna Maj Interiors | annamaj-interiors.com
Zdjęcia: Radek Słowik – bilbil | bilbil.pl
Zobacz również: 220-metrowe wnętrze domu pod Łodzią – połączenie natury i designu | Cal Totxo projektu Cierto Estudio – modernistyczna aranżacja w hiszpańskim wydaniu