Najlepszą wizytówką pracowni projektowej jest jej siedziba. Żaden inny projekt nie daje szansy, aby pokazać pełnię swojej wrażliwości, kreatywności i myślenia o przestrzeni. Jak wykorzystała tę możliwość architektka Marika Baczmańska? Przekonamy się, zaglądając do serca poznańskich Jeżyc. To właśnie tam mieści się nowe biuro pracowni Baczmańska Design Studio, czyli prawdziwa synergia nowoczesności i ciepła. Dopracowany w najdrobniejszych detalach projekt sfotografował Dariusz Jarząbek.
Harmonijna przestrzeń pracy – biuro pracowni Baczmańska Design Studio
Stając przed wyzwaniem zaprojektowania wnętrza, które pełni rolę swoistej wizytówki własnej pracowni, Marika Baczmańska postawiła na harmonijny balans między funkcją a formą. Pragnęła, aby nowa siedziba odzwierciedlała jej pasję do architektury, dbałość o detale oraz kreatywność w tworzeniu nieoczywistych połączeń. Jednocześnie wnętrze musiało sprzyjać skupieniu na pracy projektowej i stanowić komfortową przestrzeń spotkań z klientami. Główny kierunek wyznaczyło połączenie nowoczesności z odrobiną domowego ciepła.
W otwartym i przestronnym wnętrzu zaprojektowano kilka stref. Każdą z nich dostosowano maksymalnie do specyfiki pracy i potrzeb architektki. W centrum stanął wygodny stół – idealne miejsce rozmów o szczegółach projektów. Część biurowa i projektowa zostały subtelnie wydzielone, by ułatwić skupienie. W trosce o funkcjonalność w aranżacji zastosowano również przemyślanie zaprojektowane zabudowy meblowe. To w nich przechowywane są próbniki i materiały, dzięki czemu wnętrze pozostaje czyste i uporządkowane.
Bogactwo faktur w wersji black&white – nietuzinkowy charakter aranżacji
Tym, co wyróżnia biuro pracowni Baczmańska Design Studio, są nieoczywiste zestawienia. Za ich pomocą właścicielka snuje opowieść o kierunkach, które lubi. Ściany nowej siedziby zdobią nowoczesne sztukaterie. Towarzyszy im geometryczny wzór na podłodze oraz klasyczny parkiet. Do ciekawych elementów należy również tapeta z tropikalnym motywem, w szczególnym dla Mariki Baczmańskiej odcieniu turkusu. Architektka często korzysta z tego koloru w swoich realizacjach dla klientów, aby dodać wnętrzom świeżości i energii.
Poza bogactwem faktur charakter projektu determinują również wyraziste kontrasty. Projektantka odważnie bawi się zestawieniem głębokiej czerni z subtelnymi odcieniami kremu i bieli. W ten sposób drapieżnie wyznacza podziały i dodaje dynamiki, nie tracąc przy tym na elegancji. Spoiwem całej aranżacji są obłe formy i łuki, które powtarzają się w postaci mebli, oprawy oświetleniowej i dodatków. Dzięki nim wnętrze zyskuje płynność i łagodność. Całość wieńczą owalne lustra, które optycznie powiększają przestrzeń.
Funkcjonalność i elegancja – jak znaleźć balans?
Oprócz stref stworzonych z myślą o pracy, w siedzibie znalazła się również w pełni funkcjonalna kuchnia. Zabudowa zawdzięcza swoją subtelność odcieniom biszkoptowego kremu. Dzięki temu, że płyta grzewcza i zlew są utrzymane w zbliżonej kolorystyce do frontów i blatów, całość prezentuje się niezwykle spójnie. Ozdobą tej strefy są eleganckie, mosiężne detale. Połączenie funkcjonalności i wyrafinowanej estetyki możemy również dostrzec w łazience, gdzie na ciemnym tle wyeksponowano kabinę z dekoracyjnego szkła ryflowanego.
Przedłużenie aranżacji stanowi niewielki ogródek przynależny do biura. Podobnie jak wnętrze, został on zaprojektowany z troską o harmonijne połączenie funkcjonalności i dopracowanej estetyki. Dzięki temu stał się doskonałą przestrzenią wytchnienia w trakcie pracy. Przy sprzyjającej pogodzie, ogród pełni również rolę kameralnego miejsca spotkań z klientami. Wszystko to sprawia, że zlokalizowane na Jeżycach biuro pracowni Baczmańska Design Studio stanowi świetny przykład przestrzeni, która inspiruje i odzwierciedla pasję właścicielki.
Projekt: Baczmańska Design Studio | baczmanska.com
Zdjęcia: Dariusz Jarząbek | dariuszjarzabek.pl
Zobacz również:
- Biuro RWE w Warszawie: połączenie ekologii i funkcjonalności
- Accace Poland w Atrium Centrum – jak wygląda ich nowe biuro?