Dobry projekt łączy ergonomiczne wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni z dopracowaną estetyką. Przykładem takiej harmonii jest 90-metrowe wnętrze, które zaprojektowały Małgorzata Liebhart i Ada Skwira – architektki z WZ Studio. Zlokalizowane w Warszawie mieszkanie w stylu mid-century modern wymagało radykalnych zmian w układzie funkcjonalnym. Celem było spełnienie wszystkich marzeń inwestorów. Efekty metamorfozy sfotografowała Marta Behling ze studia Pion Poziom.
Funkcjonalna metamorfoza 90-metrowego mieszkania w Warszawie
Architektki z warszawskiego WZ Studio w swojej praktyce kierują się przede wszystkim troską o komfort codziennego życia inwestorów. Za priorytet uznają funkcjonalność, a to wszystko w myśl zasady, że dobrze zaprojektowane wnętrze zawsze się obroni, natomiast piękna, lecz niepraktyczna przestrzeń nigdy nie spełni swojej funkcji. W tym kontekście nie powinien dziwić fakt, że architektki rozpoczęły projekt od zmian w układzie funkcjonalnym. Celem było dostosowanie lokalu do potrzeb wszystkich domowników, co okazało się niemałym wyzwaniem.
Inwestorom zależało na tym, aby w 90-metrowym mieszkaniu powstał salon z aneksem kuchennym, gabinet, pokój dziecięcy, sypialnia z garderobą, a także dwie łazienki. Dzięki wnikliwej analizie potrzeb oraz możliwości przestrzennych architektkom udało się spełnić wszystkie marzenia właścicieli. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie meble wykonane niemalże w całości na zamówienie oraz zmiany przemyślane co do centymetra. Przykładem takiej modyfikacji jest subtelne powiększenie łazienki kosztem szerokości korytarza, co pozwoliło na ukrycie pralki i suszarki w zabudowie.
Przytulne mieszkanie w stylu mid-century modern
Aranżacja warszawskiego mieszkania powstała z inspiracji stylem mid-century modern, który łączy wdzięk designu lat 50. i 60. z nowoczesnym sznytem. Wnętrze miało wyróżniać się ponadczasową klasą, a jednocześnie być przytulne. Aby osiągnąć taki efekt, architektki zaproponowały jasną bazę. Ściany pokryły subtelne odcienie farb polskiej marki Canadia, a podłogę – dębowy parkiet Jawor ułożony w klasyczną jodełkę. Dodatkowo ze względów praktycznych w strefie wejściowej i kuchennej pojawiła się biało-szara geometryczna mozaika.
Inwestorom zależało, aby projekt wraz z upływem lat zyskiwał szlachetność. W odpowiedzi Małgorzata Liebhart wybrała wysokiej jakości materiały wykończeniowe, takie jak fornir i kamienne blaty Dekton od Cosentino. Jednocześnie architektki postawiły na odważne i nieoczywiste rozwiązania, dzięki którym wnętrze nie daje się łatwo zaszufladkować. Na uwagę zasługuje m.in. fakt, że oprócz klasycznej sztukaterii, ozdobą ścian stały się tapety. Ciemnoszara dżungla w strefie wejściowej tworzy efekt zaskoczenia, a stonowane motywy w sypialniach rodziców i dziecka wprowadzają przytulny klimat.
Naturalna aranżacja łazienki z nutą koloru
Sporych wyzwań dostarczyła praca nad aranżacją łazienek. Tym, co wyróżnia oba pomieszczenia, jest nuta nietypowego koloru. Czerwonopomarańczowy odcień cegły w obydwu przypadkach został połączony z szarością, drewnem i czarnymi detalami charakterystycznymi dla stylu mid century modern, jednak w każdej z łazienek pojawił się w innej postaci. W większej – główną rolę odegrały płytki ścienne Paradyż, zestawione z motywem lastryko od Arcana, rattanem i armaturą Omnires. W mniejszej – z prysznicem – odcień cegły pojawił się na szafce umywalkowej.
Osiągnięcie upragnionego rezultatu wymagało sporo zaangażowania. Ze względu na to, że blat ceglanej szafki był wykonany z konglomeratu kwarcowego, idealne dopasowanie koloru frontów udało się dopiero po kilku próbach. Efekt finalny był jednak wart poświęconego czasu. To właśnie dzięki dopracowaniu kolorów, faktur i form w najdrobniejszych detalach 90-metrowe wnętrze urzeka oryginalnym charakterem. Dopieszczona estetyka w połączeniu z funkcjonalnością sprawiły, że warszawskie mieszkanie w stylu mid century modern jest ciekawą interpretacją tego nurtu.
Zobacz również:
- Geometryczna harmonia w Gdańsku – 64-metrowe mieszkanie architektki
- 50-metrowe mieszkanie w granacie i pomarańczu – artystyczny azyl w mieście
