Stoi przed nami niewielki, piętrowy domek w Pabianicach. Odziedziczony przez właścicieli po dziadkach wiąże się z wieloma miłymi wspomnieniami z dzieciństwa. Potrzebował jednak odświeżenia, tak aby pasował do właścicieli nie tylko uzupełniając życie pięknymi wspomnieniami, ale również swoim designem. Przed Wami projekt Agnieszki Morawiec z Grupy Siedem. Zobaczcie, jak marzenia i sugestie fantastycznej rodziny zostały przełożone na gotową aranżację.
Wnętrza domu w Pabianicach projektu Agnieszki Morawiec
Prezentowany dom ma powierzchnię ok. 120m2. Parter to ok. 60m2, natomiast strefa dzienna z kuchnią i salonem to niewiele ponad 40m2. W projekcie Agnieszki Morawiec kolorystyka jest ściśle określona. Dominuje tu szarość kamiennej podłogi i zimowej aranżacji ściany wykończonej wielkoformatowym obrazem. Surowość przełamuje kolor drewna i bieli w meblowych powierzchniach. Czerń gra tu rolę przyprawy, trochę złotego beżu dodatkowo ociepla szarości, a dla zapobiegania nudzie w tkaninach spotkamy odcienie chłodnego różu.
Przestrzeń do wspólnego spędzania czasu
Współpraca zaowocowała wnętrzem, w którym główna, otwarta część parteru, to przestrzeń do wspólnego spędzania czasu. Kuchnia posiada nietypową wyspę, nad którą znalazło się miejsce na tajne szafki. Wyspa kuchenna stała się ulubionym miejscem wszystkich domowników. To prosta w swojej formie zabudowa o czystych podziałach, liniach, klarownym układzie, funkcji, oszczędnej palecie barw. Piękno ma dla projektantki fundamentalne znaczenie. Znajdziemy tu kolory ciemnego drewna, czystość bieli, szarość kamienia z odrobiną czerni.
Przeszklony mebel na ścianie stanowi łącznik pomiędzy kuchnią a salonem. Materiały zastosowane w kuchni wchodzą na salony. Witryna z czarnym szkłem, oprócz funkcji dekoracyjnej, stanowi idealne miejsce do przechowywania szkła. Głównym punktem aranżacyjnym ściany jest tapeta, która jest tłem dla dużego, wygodnego stołu. W części wypoczynkowej znalazła się wygodna sofa dla całej rodziny i miejsce na telewizor z ulubionym detalem Pana domu, czyli motywem listewek na ścianie.
Listwy ścienne
Od Agnieszki Morawiec dowiedzieliśmy się, że z zastosowaniem owych listewek łączy się zabawna historia. Inwestor jest bowiem wielkim fanem modnych teraz lameli. Miał ochotę wyjść z tym rozwiązaniem szerzej, niż zakładał projekt. Założył lamelki nad wejściem do pokoju, tam gdzie znajduje się lustrzana powierzchnia. Okazało się, że mniej znaczy więcej i jednak proporcje są najważniejsze, a lamelki musiały ustąpić miejsca lustrzanej tafli, która planowana była od początku.
“Do dzisiaj śmiejemy się z tej „samowolki projektowej”” – mówi Agnieszka Morawiec.
Oświetlenie w projekcie Agnieszki Morawiec
Istotnym elementem aranżacyjnym w projekcie Agnieszki Morawiec jest oświetlenie. Inwestorom szczególnie zależało na wielu możliwościach sterowania wieczornym nastrojem. Podświetlona została więc długa komoda, światło znalazło również miejsce w niszach wywołanych w suficie, podobnie jak nad blatem kuchennym. Wysoka komoda także posiada niezależne podświetlenie, tak samo, jak biblioteczka. Projekty Agnieszki Morawiec słyną z tego, że oświetlenie podzielone jest w nich na sekcje.
Sztuka zastosowania materiałów
Ważnym punktem każdej aranżacji wnętrza są tkaniny i sztuka. To one nadają przytulności wnętrzu. W tym domu znalazły się charakterne grafiki, akryl na płótnie oraz piękne dekoracje w oknach i wszechobecne poduszki dekoracyjne. Również materiały zostały dobrane z niezwykłą starannością.
Na ścianach w salonie, tak jak na podłodze położone są płyty gresowe Tubądzin. Na ścianie w kuchni położone zostały migotliwe, białe płytki firmy Porcelanosa, które dają efekt odbicia światła.
Kreatywne rozwiązania i wyzwania projektowe
Cała zabudowa wysoka ukrywa trochę nierówności. Konieczne było zastosowanie niecodziennych rozwiązań technicznych. Powstały więc „tajne szafki” nad wyspą kuchenną. Są prawie niewidoczne i tworzą jednolitą, białą płaszczyznę, która w interesujący sposób zagina się i przenika się z ciemnymi powierzchniami w kolorze drewna.
Każda realizacja rzuca projektantom pewne wyzwania. Według Agnieszki Morawiec tutaj była to architektura, niedająca zbyt wielu możliwości aranżacyjnych. Dom posiada dość trudny układ, gdzie ze strefy wejściowej, wchodzi się prosto do strefy kuchennej i dalej przechodzi do salonu. Wszystko musiało ze sobą idealnie współgrać by tworzyć spójną całość. Kuchnia jest przejściowa. Aby dostać się do salonu, zawsze musimy przejść przez kuchnię.
Duża ilość miejsca musi się tu łączyć z ergonomiczną organizacją blatów roboczych, nie utrudniając przy tym swobodnego poruszania się między strefami. Rodzina jest czteroosobowa, ale należało również uwzględnić ewentualnie spotkania rodzinne, czy odwiedziny przyjaciół.
Jakość kreuje piękno
Podczas tworzenia aranżacji wykorzystano produkty sprawdzonych, świetnych, polskich marek. Znajdziemy tu produkty firmy NOTI, takie jak rozłożysta, piękna w formie sofa Rosco Noti czy wysokie siedziska Mishel Noti, które zagościły przy wyspie. Ścianę zdobi efektowny wielkoformatowy obraz, artystyczna tapeta od One Wall Design. Całość tworzy ciekawy i bardzo spójny projekt!
Zdjęcia: Dariusz Jarząbek
Zobacz również: Apartament wypełniony sztuką w zabytkowej warszawskiej kamienicy | 66-metrowe mieszkanie przy Parku Oliwskim w Gdańsku