Jak połączyć elementy historyzujące ze współczesnymi, zachowując przy tym reprezentacyjny charakter? Z takim wyzwaniem zmierzyły się architektki z pracowni Aestform, tworząc projekt klatki schodowej na Starym Mieście w Krakowie. Realizacja stanowiła jeden z etapów metamorfozy dawnej oficyny w kameralny lokal mieszkalno-usługowy. Chcąc stworzyć efektowną wizytówkę budynku, Magda Onyszko i Małgorzata Kubat-Spórna postawiły na szlachetne materiały, oryginalne detale i ponadczasowe kolory. Efekt finalny sfotografował Rafał Kleszyk.
Metamorfoza XIX-wiecznej oficyny w Krakowie – nowa wizytówka
Kraków, ul. Stradomska. To właśnie tam zlokalizowana jest oficyna boczna z końca XIX wieku, która niedawno zmieniła się w kameralny budynek mieszkalno-usługowy z widokiem na Wawel. Przebudowa została wykonana według projektu architektki Małgorzaty Kubat-Spórnej. Współprowadzona przez nią z Magdą Onyszko pracownia Aestform odpowiadała za aranżację klatki schodowej i nadzór nad jej realizacją. Głównym założeniem było stworzenie nowej wizytówki budynku.
Deweloperowi zależało na tym, aby projekt klatki schodowej na Starym Mieście w Krakowie wyróżniał się indywidualnym charakterem, a przy tym nie był pozbawiony ponadczasowej elegancji i walorów reprezentacyjnych. Jako strefa pośrednia między przestrzenią publiczną a prywatnymi mieszkaniami wnętrze musiało też być kameralne i przyjazne. W odpowiedzi na wszystkie te oczekiwania architektki zaproponowały eklektyczne połączenie elementów historyzujących z nowoczesnymi.
Elegancki projekt klatki schodowej na Starym Mieście w Krakowie – jakościowe materiały
Główną rolę w projekcie odegrały wysokiej jakości naturalne materiały, które w połączeniu z zawężoną paletą barw, stworzył szlachetny efekt. Wnętrze wypełniły klasyczne odcienie bieli, szarości i czerni, kontrastujące z ciepłym wybarwieniem drewna i ożywczą terakotą. Biegi schodów obłożono antracytową płytką ceramiczną Grespania Alpes Negro o strukturze kamienia łupanego. Na ścianach, ze względu na łuki, konieczne było zastosowanie wykończenia o niewielkim formacie. Wybór padł na ulubione płytki architektek – Equpie Costa Nova – w intensywnym odcieniu terakoty, zakończone gzymsem.

Wybór materiałów wykończeniowych był podyktowany nie tylko charakterystycznym, półokrągłym kształtem klatki schodowej, czy jej imponującymi rozmiarami, ale także współczesnymi wymogami bezpieczeństwa. W celu ochrony pożarowej proste ściany obłożono atestowanymi płytami firmy Egger. Duet z pracowni Aestform zdecydował się także na drzwi Interdoor Tower, wyróżniające się wysokimi parametrami antywłamaniowymi i dobrą izolacją akustyczną. Aby zachować wizualną spójność, poręcz balustrady, wykonana z jesionowego drewna, została następnie bejcowana pod kolor drzwi.
Jak połączyć pamięć o przeszłości z nowoczesnością? – oryginalne detale
Do kluczowych założeń projektu należało uwzględnienie kilku historyzujących elementów, które nawiązywałyby do charakteru całego budynku i zabytkowej tkanki miejskiej. Magda Onyszko i Małgorzata Kubat-Spórna zaproponowały wykonaną ze stali kutej balustradę inspirowaną balkonami oficyny. Ukłon w stronę lokalnego dziedzictwa miały również stanowić płytki ceramiczne Aparici Vienna Urania Natural, zastosowane na podłogach w strefie wejścia, w korytarzu na poddaszu oraz na spoczniku. Zdobiący je geometryczny wzór przywodzi na myśl tradycyjne wykończenia krakowskich kamienic.
Nowoczesnym odniesieniem do architektury miasta stała się tapeta z motywem dziedzińca zamku na Wawelu. Wśród nietuzinkowych detali nie sposób pominąć okrągłą naklejkę ścienną z wizerunkiem Lady Fern. Niewątpliwą ozdobą wnętrza jest również starannie dobrana oprawa oświetleniowa z białego szkła od marek Aldex, Novodvorski, Edylit i Foscarini. Dialog współczesności z przeszłością – utrzymany w ryzach ponadczasowych barw i materiałów – sprawił, że projekt klatki schodowej na Starym Mieście w Krakowie stał się doskonałą wizytówką przebudowanej oficyny.
Zobacz również:
- Zobacz, jak wygląda nowy butik Wasalaa w Łodzi
- Biuro jak z Paryża! Welur, sztukaterie i piec kaflowy z duszą w sercu Zielonej Góry