O tym, jak urzekający może być klimat miejskich kamienic doskonale wiedzą wszyscy, którzy kiedykolwiek mieszkali w takiej przestrzeni. To właśnie w starym budownictwie w centrum poznańskich Jeżyc zlokalizowane jest wyjątkowe wnętrze zaprojektowane przez zespół SAAN Architekci. Dzięki funkcjonalnej i stylowej aranżacji lokal na poddaszu stał się przytulny i nabrał niepowtarzalnego charakteru. Przestronny open space sfotografowało mrok studio.
Niezwykły klimat kamienicy na poznańskich Jeżycach
Mieszkanie jest zlokalizowane na poddaszu jednej z kamienic znajdujących się w centrum poznańskich Jeżyc. Świadomy i zaangażowany inwestor od początku zgadzał się z architektkami, że warto zachować oryginalne elementy starego budownictwa, ponieważ to one tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca i są częścią jego historii. W ten sposób odkryta cegła na ścianach i oryginalna, drewniana konstrukcja wspierająca skośny strop stały się niezwykle charakterystycznymi punktami aranżacji.
Z naturalnymi materiałami konstrukcyjnymi doskonale komponuje się drewniana podłoga oraz meble o pięknych formach. Wśród nich wyróżnia się stylizowany stół jadalniany – prawdziwe serce tego wnętrza – oraz łóżko wraz z dwoma szafkami na smukłych nóżkach, które tworzą klimatyczną przestrzeń intymnej sypialni. Dębowe drewno zostało uzupełnione o klasyczną biel na ścianach. Ta ponadczasowa baza stała się doskonałym tłem dla żywej zieleni oraz oryginalnych dodatków i dekoracji, którym mieszkanie zawdzięcza swój charakter.
Funkcjonalny i przestronny open space w mieszkaniu na poddaszu
Mieszkanie w Poznaniu zostało zaprojektowane jako duży open space, co pozwoliło zachować poczucie przestronności i lekkości. Poszczególne strefy dość płynnie się przenikają. Kuchenny aneks został w całości wpisany w jedną ze ścian. Proste formy zabudowy, brak widocznych uchwytów i klasyczne białe wykończenie sprawiają, że przestrzeń ta nie dominuje wnętrza. W mieszkaniu znalazł się też wygodny narożnik, a pomiędzy częścią kuchenną i wypoczynkową stanął jadalniany stół.
W głębi znalazła się nieco ukryta strefa sypialni, która pozostaje otwarta na salon. Jedynym wyraźnie wyodrębnionym pomieszczeniem jest łazienka. Jednak została ona oddzielona od korytarza jedynie szklaną ścianą z zasłoną, dzięki czemu wizualnie mieszkanie wciąż pozostaje całością, a światło swobodnie się po nim rozlewa. Rezygnacja ze ścian działowych, jasne kolory i lustra w korytarzu przyczyniły się do optycznego powiększenia tej stosunkowo niewielkiej przestrzeni, ograniczonej dodatkowo nieustawnymi skosami.
Sposób na subtelne i wyjątkowe dekoracje
O niepowtarzalnym klimacie tego wnętrza zadecydowały oryginalne dekoracje. Najbardziej barwnym i przyciągającym wzrok elementem stał się obraz poznańskiego malarza Dawida Walczaka zawieszony w okolicy jadalnianego stołu. Uzupełnienie aranżacji stanowią fotografie na ścianach nad łóżkiem oraz w kuchni. Na uwagę zasługuje również oprawa oświetleniowa, która nie tylko dobrze spełnia swoją funkcję, ale też staje się subtelną dekoracją. Zarówno białe lampy wiszące, jak i kulista kompozycja w łazience nadają wnętrzu wyjątkowej lekkości.
Współpraca inwestora z zespołem SAAN Architekci odbyła się w poszanowaniu historii i charakteru budynku, co zaowocowało niebanalną aranżacją. Przestronny open space w mieszkaniu na poddaszu stał się niezwykle przyjazną i przytulną przestrzenią. Dzięki temu, że jasna i ponadczasowa baza została wypełniona zgrabnymi formami mebli i dodatków oraz artystycznymi akcentami, wnętrze zyskało oryginalny klimat, a odważne otwarcie układu pozwoliło zachować lekkość i komfort mimo trudnych skosów.
Projekt: SAAN Architekci | saanarchitekci.pl
Zdjęcia: mrok studio | mrok.studio
Zobacz również: Przytulne mieszkanie na poddaszu urokliwej kamienicy w Kołobrzegu | Apartament na poddaszu projektu Komon architekti