Studio CHATA ID, założone w 2011 roku przez Ewę Karoń, właścicielkę marki Calisia d’or, znanej z ręcznie wykonywanych dębowych mebli, specjalizuje się w tworzeniu wymarzonych wnętrz domów i mieszkań. Swoje projekty realizuje zarówno w Polsce, jak i słonecznej Hiszpanii. Ewa Karoń łączy w swojej pracy otwartość na potrzeby klientów z pasją do szlachetnych materiałów i perfekcyjnych detali. Zawsze stawia na najwyższą jakość, rzetelność oraz indywidualne podejście, co sprawia, że grono zadowolonych klientów wciąż się powiększa, a wielu z nich wraca z nowymi projektami.
Radość z podejmowania wyzwań – siła nieszablonowego myślenia
Założycielka pracowni CHATA ID najbardziej ceni w swojej pracy spotkania z ludźmi oraz wyzwania, które pobudzają do kreatywnego myślenia oraz szukania rozwiązań poza schematami. Zarówno łączenie pozornie sprzecznych oczekiwań, jak i praca w budynku o nietypowej tkance architektonicznej są dla Ewy Karoń świetnym polem do popisu, podobnie jak wprowadzanie nietypowych rozwiązań funkcjonalnych. To właśnie pracę nad projektami, które wymagają odważnych decyzji, wspomina po czasie jako najbardziej inspirującą.
Satysfakcja inwestorów – znak jakości i dobrze wykonanej pracy
Studio Ewy Karoń – CHATA ID – powstało w 2011 roku. Przez ten czas pracownia zgromadziła na swoim koncie wiele projektów, które mimo upływu lat wciąż cieszą inwestorów ponadczasowym stylem, dobrze przemyślaną funkcjonalnością i jakością wykonania. To właśnie zadowolenie inwestorów jest dla projektantki największym źródłem satysfakcji. Wśród sukcesów studia warto też wspomnieć liczne publikacje w branżowych magazynach wydawanych w papierze i online m.in. Weranda Magazyn, Viva! Lifestyle magazyn oraz Czas na wnętrze, a także włoskie Dentrocasa.
Jakie wartości i filozofia przyświecają Ci podczas pracy projektowej? Jakie są Twoje priorytety w tworzeniu projektów wnętrz?
Projektuję dla klienta, dlatego projekt ma odzwierciedlać jego styl, a często i osobowość stąd motto mojego studia „Tożsamość Twojego wnętrza”. Dobra aranżacja domu czy mieszkania to nie popis oryginalności i pomysłów, ale umiejętny i harmonijny dobór elementów w stylu najbliższym klientowi. Celem jest zawsze funkcjonalna, piękna i spójna przestrzeń życiowa. Nie bez znaczenia jest też oczywiście kontekst architektoniczny projektowanego wnętrza – czy jest to nowoczesna rezydencja, apartament w bloku czy mieszkanie w zabytkowej kamienicy. Jeśli klient marzy o klimacie kamienicy w nowoczesnym bloku, chętnie spełnię to marzenie, jednak nie na zasadach scenografii, a raczej przemycania do wnętrza subtelnych elementów wymarzonego stylu. Współpracę z moim studio opieram również na takich wartościach jak terminowość, rzetelność, zaangażowanie i elastyczność.
Czy masz ulubiony styl projektowania wnętrz? Jeśli tak, to jaki?
Moim ulubionym stylem jest styl eklektyczny, w którym współczesna baza spotyka się z elementami klasyki i art déco, jednak odnajduję radość w pracy ze wszelkimi stylami. Mam taką zasadę, że oddaję klientowi projekt koncepcyjny dopiero wtedy, gdy mnie samą on w pełni przekonuje, gdy jestem zadowolona z efektu i wizji, nawet jeśli nie jest to moja osobista estetyka.
Jakie materiały i technologie najchętniej wykorzystujesz w swoich projektach?
Lubię materiały naturalne: kamień, drewno, pracuję też na spiekach kwarcowych i konglomeratach oraz fornirach kamiennych. Nie lubię materiałów sztucznych i udawanych, takich jak laminat drewnopodobny czy panel podłogowy, chociaż mają one swoje zalety. Uwielbiam piękne tapety strukturalne, tekstylne lub np. z artystycznymi grafikami. Chętnie sięgam też po rzemiosło artystyczne, takie jak tradycyjne witraże czy elementy kute. Doceniam dobre tkaniny we wnętrzach, w oknach, na meblach tapicerowanych i dodatkach – to bardzo ważne wybory, które determinują charakter i jakość całej aranżacji.
Jakie są Twoje doświadczenia z pracy z klientami? Co według Ciebie jest kluczem do udanej współpracy?
Kluczem jest zdecydowanie komunikacja oraz uważne wysłuchanie potrzeb funkcjonalnych i upodobań stylistycznych. Nawet jeśli klient nie lubi lub nie chce ich jasno zwerbalizować, trzeba te informacje wyłuskać z rozmowy. Bardzo ważna jest elastyczność we współpracy i zrozumienie, że dla wielu klientów to, co właśnie robimy, czyli projekt wnętrz ich wymarzonego domu lub mieszkania, jest w danym momencie czymś najważniejszym. Pełne zaangażowanie jest nie do przecenienia.
Czy możesz opowiedzieć o najciekawszym projekcie, nad którym pracowałaś?
Projektów było wiele i wiele naprawdę inspirujących. Właściwie każdy nowy projekt to nowa inspiracja, bo – choć może zabrzmieć to banalnie – inspiracją jest zawsze klient. Ostatnio na tapecie w naszej pracowni był projekt generalnego remontu mieszkania w zabytkowym budynku w Warszawie tzw. Szklanym Domu. Praca nad tym wnętrzem była niezwykle ciekawa, począwszy od odkryć „skarbów” w ścianach i podłogach, poprzez wiele wyzwań technologicznych, aż po ubieranie wnętrza w sztukę i dodatki. Wiele satysfakcji przyniósł też proces ewolucji projektu przy współpracy z inwestorką.
Czy oferujesz usługę konsultacji?
Tak, zdarza mi się udzielać konsultacji, zwykle online, czasami na spotkaniu z inwestorem.