Nowoczesne biuro Colliers w Warszawie – przyszłość pracy już dziś

Nowoczesna przestrzeń spotkań z geometryczną sztuką na ścianie.

Na warszawskiej mapie nieruchomości pojawiło się biuro przyszłości – to nowa siedziba firmy doradczej Colliers, zlokalizowana w budynku The FORM. Biuro zaprojektowano zgodnie z autorską koncepcją Colliers – Newffice, która redefiniuje to, jak powinno funkcjonować nowoczesne środowisko pracy.

Biuro Colliers w Warszawie

Nowe biuro Colliers nie tylko wpisuje się w wizję rozwoju firmy z poszanowaniem środowiska naturalnego, ale także wspiera efektywność, dobrostan i integrację pracowników w hybrydowym modelu pracy, co jest dziś wyzwaniem dla wielu pracodawców. Za całość prac związanych z powstaniem nowego biura firmy – od analizy potrzeb pracowników i wynajmu powierzchni, przez projekt uwzględniający różne style pracy, dobór rozwiązań technologicznych, architektonicznych oraz z zakresu zrównoważonego rozwoju, aż po generalne wykonawstwo i relokację – odpowiadali eksperci Colliers i Colliers Define.

Nowoczesna sala konferencyjna z designerskim żyrandolem i widokiem na miasto.
Biuro Colliers w Warszawie

– Zmiana biura to efekt dynamicznego rozwoju naszej firmy, który objawia się chociażby wzrostem liczby pracowników o ok. 40% w ciągu ostatnich 4 lat, ale także przyjętej przez nas globalnej strategii zrównoważonego rozwoju, w którą wpisują się m.in.: dbałość o komfort pracowników i partnerów biznesowych, ograniczanie śladu węglowego naszej działalności, ale także promowanie dobrych praktyk w tym zakresie, nie tylko w branży nieruchomości. Nowe biuro Colliers nie tylko odzwierciedla nasze wartości i odpowiada na wyzwania jutra, ale jest także wizytówką koncepcji Newffice i showroomem, w którym nasi obecni i przyszli klienci mogą doświadczyć środowiska pracy przyszłości – mówi Monika Rajska-Wolińska, Dyrektorka Generalna Colliers w Europie Środkowo-Wschodniej.

Perspektywy rynku biurowego 2025

Rynek biurowy ewoluuje w odpowiedzi na dynamiczne zmiany gospodarcze i rosnące oczekiwania najemców. Wzrost kosztów najmu, większy nacisk na zrównoważony rozwój, a także rosnąca skala renegocjacji umów i modernizacji istniejących powierzchni to kluczowe trendy kształtujące przyszłość sektora. Transformacja cyfrowa nabiera tempa – już co trzecia firma w Polsce jest znacznie zdigitalizowana, a w ciągu ostatnich trzech lat dwukrotnie wzrosła liczba organizacji korzystających z AI. Firmy coraz częściej także szukają elastycznych rozwiązań, które pozwolą im dostosować przestrzenie do nowych realiów biznesowych.

Nowoczesna sala konferencyjna z designerskimi krzesłami i ekranem.
Biuro Colliers w Warszawie

– Ożywienie polskiej gospodarki zasilane jest przez konsumpcję oraz odbudowujące się inwestycje. Firmy koncentrują się na poprawie efektywności i optymalizacji kosztów. Transformacja cyfrowa przyspiesza – automatyzacja i AI zmieniają sposób pracy i zwiększają wydajność. Jednocześnie wysokie ceny energii wymuszają nowe podejście do zarządzania przestrzeniami biurowymi, gdzie ważną rolę odgrywają zrównoważony rozwój i rozwiązania obniżające ślad węglowy – mówi Grzegorz Sielewicz, dyrektor Działu Analiz Ekonomicznych i Rynkowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w Colliers.

Doświadczenie klientów

Nowa siedziba Colliers zajmuje 2 650 mkw. na najwyższym, 8. piętrze nowoczesnego budynku biurowego The FORM, zlokalizowanego w centrum Warszawy, przy ul. Pańskiej 97.

– Głównym założeniem było to, aby nasza nowa siedziba była czymś więcej niż tylko przestrzenią do pracy – miała stać się laboratorium innowacji, odpowiadającym na potrzeby nowoczesnej organizacji i zmieniającego się świata. I nasi eksperci spełnili te oczekiwania. Biuro, stworzone w duchu Newffice, funkcjonuje jako kluczowy element ekosystemu pracy hybrydowej, gdzie technologia łączy świat fizyczny z wirtualnym, a zastosowane rozwiązania – technologiczne i z obszaru ESG – wspierają well-being pracowników – dodaje Monika Rajska-Wolińska.

Nowoczesne biuro z designerskim oświetleniem i próbnikami materiałów.
Biuro Colliers w Warszawie

Nowe biuro Colliers to przestrzeń, w której współistnieją dwa odrębne, ale połączone i współgrające ze sobą światy: strefa kliencka i pracownicza.

– Strefa kliencka to miejsce, gdzie energia spotkań, warsztatów i wydarzeń biznesowych tworzy atmosferę inspiracji i wymiany myśli. Zamiast tradycyjnej recepcji naszych klientów wita concierge. Nieco dalej znajduje się bar, inspirowany najlepszymi hotelowymi lobby i butikowymi kawiarniami, który jest otwarty na przestrzeń z kameralnymi enklawami, częściowo wydzielonymi stolikami oraz kanapami zapewniającymi możliwość rozmowy bez obawy o poufność – mówi Dorota Osiecka, partnerka, dyrektorka Colliers Define.

Nowoczesna kuchnia z drewnianymi szafkami i designerską wyspą.
Biuro Colliers w Warszawie

W tej strefie znajduje się również wielofunkcyjna przestrzeń znana jako Bloom. Odbywają się tu wydarzenia dla szerszego grona uczestników, sesje kreatywne, a na co dzień pracownicy mogą korzystać z niej jak z przestrzeni coworkingowej.

Aby kreować najlepszej jakości doświadczenie klientów i umożliwić im wejście w świat efektywnego środowiska pracy w biurze Colliers stworzono także Innovatorium. To strefa, w której goście mogą za pomocą sztucznej inteligencji zaprojektować swoją przyszłą powierzchnię, a dzięki okularom VR przespacerować się po przestrzeniach zaprojektowanych i wykonanych przez Colliers Define dla firm z różnych sektorów.

Nowoczesna przestrzeń spotkań z geometryczną sztuką na ścianie.
Biuro Colliers w Warszawie

Praca według potrzeb

Przestrzeń pracownicza to ekosystem miejsc pracy, oferujący optymalny kompromis między efektywnością i elastycznością, w którym strefy nie są statycznie przypisane do zespołów, ale dynamicznie adaptują się do codziennie zmieniających się potrzeb.

– W dni koordynacyjne zespoły rezerwują strefy zwane team hubami, wspierające współpracę i wymianę myśli. W pozostałe dni użytkownicy korzystają z biura jak coworku. Rezerwacji odpowiednich zasobów w biurze dokonuje się za pomocą aplikacji pozwalającej na tak zwaną dynamiczną alokację – czyli dobieranie przestrzeni adekwatnej do wielkości i potrzeb zespołu, który powinien razem pracować – wyjaśnia Dorota Osiecka.

Nowoczesne biuro z designerskim sufitem i wygodnymi sofami.
Biuro Colliers w Warszawie

Analiza oczekiwań pozwoliła zidentyfikować trzy główne typy pracowników Colliers. Pierwszym z nich są biurkowcy, którzy większość czasu spędzają, wykonując pracę indywidualną. Ważne jest dla nich ergonomiczne stanowisko pracy i bliskość zespołu. Kolejny typ użytkownika to nomadzi, czyli osoby, dla których obecność w biurze to przede wszystkim spotkania. Mimo iż większość czasu spędzają przemieszczając się pomiędzy różnymi przestrzeniami do współpracy, korzystają również z biurek i miejsc pracy w skupieniu. Trzeci typ to super-nomadzi, którzy praktycznie cały czas spędzają na spotkaniach i interakcjach.

Nowoczesne biuro z przeszklonymi ścianami i designerskimi lampami.
Biuro Colliers w Warszawie

– Rozwiązania zastosowane w biurze odpowiadają na potrzeby wszystkich grup – biurkowcy mają do dyspozycji ergonomiczne biurka i elastyczne przestrzenie do pracy mobilnej, strefy kreatywne oraz miejsca do cichej pracy. Nomadzi i super-nomadzi korzystają z bogatej palety miejsc przeznaczonych do współpracy. Aby nie zajmować biurek rzeczami osobistymi i umożliwić efektywne użytkowanie dostępnej przestrzeni, pracownicy korzystają z dynamicznie przydzielanych lockerów, które rezerwują zależnie od potrzeb – na jeden dzień lub dłuższy czas – zaznacza Małgorzata Michalczyk, dyrektorka administracji w Colliers.

Integracja w przytulnych przestrzeniach

Serce biura i naturalny bufor między strefą pracowniczą a kliencką stanowi rozbudowana przestrzeń socjalna, zaprojektowana z myślą o wzmacnianiu więzi międzyludzkich i dobrostanu pracowników. Centralna kuchnia, zdolna pomieścić nawet ¼ wszystkich osób przebywających w biurze, to centrum życia społecznego biura. Do dyspozycji pracowników oddano też przytulnie zaaranżowany pokój Relax, który służy jako ogólnodostępne miejsce odpoczynku oraz komfortowy pokój rodzica (tu mogą pracować rodzice z dziećmi, które pojawiają się w biurze w awaryjnych sytuacjach).

Nowoczesne biuro z designerskimi sofami i geometrycznym sufitem.
Biuro Colliers w Warszawie

W biurze Colliers pracownicy zawsze znajdują się w odległości maksymalnie 10 m od roślin, których obecność przyczynia się do poprawy samopoczucia użytkowników biura. Ponadto do dyspozycji pracowników oddano ok. 30% biurek z regulowaną wysokością, 4 coffee pointy, oraz taras, który w okresie letnim będzie służyć jako komfortowe miejsce pracy i integracji.

Biuro zgodne z założeniami zrównoważonego rozwoju

Nowe biuro Colliers zostało zaprojektowane i wykonane przez zespół Colliers Define zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju. Eksperci szczegółowo przeanalizowali ślad węglowy materiałów i budowy. Dzięki temu końcowy wskaźnik wyniósł 238 kg eCO2/m2.

– Osiągnięty poziom to wynik starannych kalkulacji i ponownego wykorzystania elementów z poprzedniego biura. Przeniesiona została również cała zieleń – mówi Monika Dmitruk, dyrektor ds. doradztwa budowlanego w zakresie zrównoważonego budownictwa i efektywności energetycznej, Colliers.

Nowoczesne wnętrze z wiszącymi lampami i stylowym stołem drewnianym.
Biuro Colliers w Warszawie

Pod koniec ub.r. siedziba Colliers uzyskała precertyfikat WELL i będzie się ubiegać o pełen certyfikat. Standard WELL wymaga wdrożenia w przestrzeni biurowej rozwiązań, których pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników, jest potwierdzony naukowo. Wytyczne spełnione w biurze firmy doradczej dotyczą m.in. jakości powietrza (100% nawiewane jest z zewnątrz), akustyki, oświetlenia, ergonomii stanowisk pracy oraz działań administracji i HR. Wysoka jakość zastosowanych rozwiązań przekłada się również na satysfakcję pracowników z nowego biura.

Nowoczesna przestrzeń coworkingowa z designerskim oświetleniem i roślinami.
Biuro Colliers w Warszawie

– Dodatkowo wprowadziliśmy szereg rozwiązań wpływających na zużycie energii i poprawiające efektywność energetyczną m.in.: oświetlenie sterowane systemem DALI, pozwalające oszczędzić nawet 40% kosztów użycia energii z oświetlenia, a w salach o dużym zagęszczeniu i dużej zmienności liczby użytkowników system VAV, który w oparciu o pomiar z czujników stężenia dwutlenku węgla reguluje ilość nawiewanego świeżego powietrza. To rozwiązanie ogranicza ilość nawiewanego powietrza, gdy nie jest ono potrzebne, co przekłada się na redukcję zażycia energii do 60% – mówi Monika Dmitruk.

Zobacz również:


Nowoczesne wnętrze z granatowym barem i eleganckimi drewnianymi ścianami.
Nowoczesna recepcja z eleganckim oświetleniem i designerskimi meblami.
Zielone wnętrze biura z nowoczesnym oświetleniem i roślinami.
Nowoczesne biuro z dużymi oknami i designerskimi meblami.