Eklektyczne, idealnie skrojone na miarę potrzeb i z duszą – takie właśnie są aranżacje tworzone przez Agatę Łysiak – członkinię Stowarzyszenia Architektów Wnętrz i założycielkę pracowni projektowej PIĘTRO. Związana z Pabianicami i Łodzią architektka na pierwszym miejscu stawia klienta, a za swój cel uznaje tworzenie przestrzeni, w których dana osoba będzie czuć się dobrze. Jednocześnie w swojej praktyce czerpie z wielu rodzimych i zagranicznych inspiracji, a także pielęgnuje pasję do szeroko pojętej sztuki i wzornictwa.
Inspiracje i spotkania – jak rodzi się pasja?
O tym, że chce zajmować się wnętrzami, Agata Łysiak wiedziała już jako kilkuletnie dziecko. Pierwszy impuls stanowiło dla niej spotkanie z projektantką wnętrz, a prywatnie żoną artysty plastyka Norberta Hansa, który był znajomym rodziców Agaty. Do dziś architektka wymienia małżeństwo wśród osób, które ukształtowały jej podejście do projektowania. Ważne miejsce na liście zawodowych inspiracji Agaty Łysiak zajmuje także Paweł Ejsmont – architekt, u którego jeszcze jako studentka podjęła pierwszą pracę. Rodzimym autorytetom towarzyszą również światowe ikony takie jak Philippe Starck i Karim Rashid.
Pierwsze kroki – jak przekształcić fascynację w pracę?
Pierwsze ważne potwierdzenie, że podążanie za dziecięcą pasją jest dobrym wyborem, nastąpiło na studiach. Chcąc uniknąć porównań z siostrą – absolwentką Politechniki Łódzkiej – Agata Łysiak zdecydowała się zaufać swojej artystycznej duszy i postawiła na Akademię Sztuk Pięknych, a konkretnie Wydział Form Przemysłowych, który wtedy był kierunkiem najbardziej zbliżonym do projektowania wnętrz. Dodatkowo przez cały czas trwania studiów współpracowała z siostrą – architektką kubaturową – rysując i dopracowując detale. To pozwoliło jej utwierdzić się w przekonaniu, że chce rozwijać się jako projektantka.
Dziś Agata Łysiak ma na swoim koncie naprawdę różnorodne doświadczenia. Od kilku lat z powodzeniem prowadzi autorską pracownię. Prywatnie realizuje się także jako mama dwójki dzieci, maluje obrazy i zgłębia fascynację ceramiką. Nieustannie powiększa też swoją kolekcję miniatur krzeseł znanych projektantów. Każda z tych pasji znajduje odzwierciedlenie w jej projektach, które wyróżniają elementy z duszą.
Jakie wartości i filozofia przyświecają Ci podczas pracy projektowej? Jakie są Twoje priorytety w tworzeniu projektów wnętrz?
„Dobrze zaprojektowane przedmioty należą się każdemu. Gospodyni domowej i milionerowi” – Philippe Starck. Tym mottem kieruję się w swojej praktyce. Staram się tworzyć przestrzenie, w których klientom dobrze się żyje, czyli takie, które są nie tylko funkcjonalne, ale też piękne i klimatyczne.
Czy masz ulubiony styl projektowania wnętrz? Jeśli tak, to jaki?
Dobrze odnajduję się w tworzeniu eklektycznych przestrzeni. Cenię sztukę, antyki i inne ciekawe przedmioty „z duszą”. Żałuję, że tak rzadko myśli się o tego typu elementach – według mnie to one nadają wnętrzom osobowość i charakter.
Jakie materiały i technologie najchętniej wykorzystujesz w swoich projektach?
Oczywiście najbardziej lubię naturalny kamień i drewno, ale zawsze dostosowuję rozwiązania do oczekiwań klienta i dostępnego budżetu. W doborze kieruję się przede wszystkim funkcjonalnością adekwatną do potrzeb konkretnego inwestora.
Jakie są Twoje doświadczenia z pracy z klientami? Co według Ciebie jest kluczem do udanej współpracy?
Moim zdaniem podstawą jest uważne słuchanie klienta na każdym etapie pracy projektowej. Zawsze staram się jak najgłębiej wejść w potrzeby inwestorów i je zrozumieć, a własny gust i styl traktuję jako sprawy drugorzędne. W końcu to klient będzie finalnie żył w danym miejscu, a nie ja.
Czy możesz opowiedzieć o najciekawszym projekcie, nad którym pracowałaś/pracowałeś?
Jednym z najciekawszych była dla mnie sieć klubów fitness Reinhold Lifestyle, którą projektowałam w 2008 roku, niedługo po ukończeniu studiów. Choć firma, niestety upadła, kontakty nawiązane podczas tego procesu otworzyły przede mną wtedy nowe perspektywy.
Sporym wyzwaniem był również projekt własnego domu oraz biura. Byłam dla samej siebie jedną z najbardziej wymagających inwestorek.
Czy oferujesz usługę konsultacji?
Tak.
