Człowiek – tak na pytanie o to, co jest najważniejsze w projektowaniu wnętrz odpowiada Joanna Sztorch-Wysocka – założycielka poznańskiej pracowni inDe projekt. Architektka wraz z wykwalifikowanym zespołem stawia na empatyczne zrozumienie potrzeb przyszłych użytkowników danej przestrzeni, przyjemną dla ciała różnorodność faktur oraz ponadczasową prostotę. Idee te znajdują odzwierciedlenie zarówno w tworzonych przez biuro projektach wnętrz prywatnych, jak i w przestrzeniach usługowych czy biznesowych.
Jak zachować dziecięcą ciekawość, kreatywność i radość z projektowania?
Mówiąc o początkach swojej przygody z architekturą, Joanna Sztorch-Wysocka wspomina pierwszy domek z kolców lego przebudowywany w nieskończoności. Dalej były lekcje rysunku, studia na Politechnice Poznańskiej oraz duńskim VIA University College, i w końcu – własna pracownia. Działając od kilkunastu lat pod szyldem inDe projekt, architektka dba o to, aby nie popaść w projektową rutynę. W tym celu szuka inspiracji, poznając perspektywę innych architektów, projektantów mody, biżuterii, czy małych form użytkowych. W swojej praktyce stara się też poszerzać wiedzę o branżowych nowinkach i pozostawać otwarta na nieoczywiste wyzwania.
Na styku techniki i wrażliwości
Joanna Sztorch-Wysocka architekturę postrzega jako interdyscyplinarną przestrzeń, która wymaga jednocześnie bycia wykwalifikowanym inżynierem i artystą, a także jako działanie, w którym aspekty techniczne i użytkowe spotykają się z wrażliwością na piękno, proporcje, tekstury i światło. Szczególnie ten ostatni element jest dla architektki istotny – jako pewnego rodzaju zwieńczenie, determinujące końcowy nastrój i wydźwięk wnętrza. O tym, jak dużą wagę w pracowni inDe projekt przykłada się do oświetlenia, świadczy m.in. pierwsza nagroda w konkursie LightUp, zdobyta za projekt oprawy oświetleniowej gabinetów lekarskich.
Jakie wartości i filozofia przyświecają Wam podczas pracy projektowej? Jakie są Wasze priorytety w tworzeniu budynków?
Stawiamy na dialog z klientem i poszukiwanie takich rozwiązań, które będą do niego jak najlepiej dopasowane. Za priorytet uznajemy funkcjonalność przestrzeni, którą następnie staramy się w harmonijny sposób łączyć ze stroną estetyczną.
Czy macie ulubiony styl projektowania? Jeśli tak, to jaki?
Uwielbiamy prostotę we wnętrzach, chętnie gramy fakturami i materiałami. Lubimy, gdy wnętrza są spójne i wywołują zaplanowane przez nas emocje. Aby osiągać takie efekty, pozostajemy otwarci na inspiracje różnymi estetykami, jednak zdecydowanie odpuszczamy styl glamour – to nie nasza bajka.
Jakie materiały i technologie najchętniej wykorzystujecie w swoich projektach?
Nie ograniczamy się do stałej palety, często szukamy rozwiązań dopasowanych indywidualnie do danego pomysłu. Na rynku projektowania wnętrz, dzieje się bardzo dużo, dlatego staramy się być ba bieżąco. Warto jednak zaznaczyć, że istotna jest dla nas autentyczność materiałów, dlatego w naszych projektach nie znajdzie się elementów takich jak np. tapeta z motywem cegły.
Jakie są Wasze doświadczenia z pracy z klientami? Co według Was jest kluczem do udanej współpracy?
Kluczem do udanej współpracy jest dla nas uważne słuchanie i otwarta, jasna komunikacja. Realizacja projektu często wiąże się z nieprzewidzianymi sytuacjami, które generują dużo emocji. Zawsze staramy się w takich momentach reagować, by nie pozostawić klienta bez wsparcia i nadzoru nad projektem. Od 14 lat 95% naszych klientów to osoby z polecenia, które dają nam dobry feedback i polecają nasze usługi dalej.
Czy możecie opowiedzieć o najciekawszym projekcie, nad którymi pracowaliście?
Nie jestem w stanie wybrać jednego. Każdy z projektów jest inny, bo nie ma dwóch takich samych osób. Każde wnętrze jest nową historią i to motywuje nas do rozwoju i działania. Ciekawym doświadczeniem jest projektowanie wnętrz biurowych dla korporacji, będącej dla mnie obcym światem, który odkrywam w trakcie procesu. Ciekawe jest projektowanie domu, bo poznaje inne podejście od życia. Ciekawe jest też projektowanie sali zabaw, które wymaga zmiany perspektywy i pozwala spojrzeć na przestrzeń oczami dziecka i rodzica, który z tym dzieckiem przychodzi. Ale równie ciekawe może się okazać projektowanie kawalerki, której właściciel jest świetną osobą, z głową otwartą na nowe rozwiązania…
Czy oferujecie usługę konsultacji?
Tak od niedawna mamy taką usługę. Oferujemy zarówno płatne konsultacje poświęcone konkretnemu zagadnieniu, jak i bezpłatną 30-minutową rozmowę, która pozwala dowiedzieć się więcej o procesie projektowym i możliwym zakresie współpracy z naszym biurem.