Jakie elementy wpływają na charakter mieszkania? Jak trzeba je zaprojektować, żeby uzyskać efekt przytulności? Paulina Kononowicz-Kwaśnik z pracowni Jedyne Takie Wnętrza postawiła na sprawdzone połączenie bieli i szarości. Jaki efekt udało jej się osiągnąć? Sprawdźcie sami!
Mieszkanie projektu pracowni Jedyne Takie Wnętrza
Mieszkanie zaprojektowane przez pracownię JedyneTakieWnętrza ma powierzchnię 56m2 i znajduje się we Wrocławiu. Ogromną zaletą tej nieruchomości jest duży taras z ogrodem. Projektantka Paulina Kononowicz-Kwaśnik stanęła przed wyzwaniem projektu wnętrza dla młodego małżeństwa. Inwestorzy chcieli, aby stworzyć projekt na 3-5 lat, który posłuży do momentu, aż rodzina się powiększy.
Właściciele lubią rzeczy dobrej jakości, a przy okazji nie boją się niestandardowych rozwiązań. Znajdziemy tu m.in. przedpokój z wejściem przez lustrzaną ścianę do garderoby, osobne wejście sypialni, ukryte drzwi do łazienki czy otwarte przejście do strefy dziennej z aneksem kuchennym.
Jasne i przestronne mieszkanie we Wrocławiu
Inwestorzy wymarzyli sobie jasne i przytulne wnętrze nawiązujące do stylu glamour.
„Inwestor chciał, żeby mieszkanie miało bardziej męski charakter – ciemne kolory i materiały, beton itd. Postanowiłam, że wnętrze będzie połączeniem stylu męskiego i kobiecego. Postawiłam na biel i szarość przełamaną przytulnymi materiałami w postaci welurowych tkanin obiciowych czy połyskującego złota. Powstało minimalistyczne, ale ciepłe wnętrze, będące połączeniem elegancji i stylu z bardziej surowymi materiałami, takimi jak antracyt czy beton” – mówi Paulina Kononowicz-Kwaśnik z pracowni JedyneTakieWnętrza.
Projektantka wykorzystała tu m.in. wysokiej jakości włoskie panele podłogowe imitujące strukturę betonu w szarym kolorze. Kontrastem są jasne płytki lappato odbijające światło i płytki marmurowe nad blatem w kuchni. We wnętrzu dominują białe ściany, przy czym jedna z nich ma strukturę betonowego tynku. W sypialni jako akcent strukturalny mamy białą tapetę z delikatnym wzorem geometrycznym. Zwieńczeniem eleganckiego stylu jest sztukateria sufitowa z oświetleniem ledowym. Przeciwieństwem jest łazienka, która z założenia miała być raczej ciemna. Wykorzystano w niej wysokiej jakości płytki włoskie, nawiązujące swoją fakturą do betonu i kamienia.
Wyjątkowa dekoracja na ścianie
Głównym detalem w mieszkaniu są złote dodatki, które pojawiają się w kilku miejscach. Jednym z nich jest wisząca dekoracja ścienna. W momencie powstawania projektu była to zupełna nowość i wnętrze zaczęło być projektowane właśnie od tego detalu.
„Później pojawił się pomysł na złote podstawy lamp na stolikach nocnych w sypialni czy ocieplenie wnętrza welurowym obiciem łóżka również w kolorze bladozłotym. W salonie mamy również stolik z metalową podstawą w tym kolorze. Pierwotnie krzesła przy stole również miały mieć złote podstawy, ale okazało się, że nie były zbyt wygodne, więc zostały zamienione” – mówi projektantka z pracowni JedyneTakieWnętrza.
Wyzwania i inspiracje w projekcie Jedyne Takie Wnętrza
Nie było konieczności wyburzania ścian. Największym wyzwaniem była instalacja elektryczna. Poza korektą oświetlenia czy rozmieszczenia gniazdek należało przenieść dwie duże skrzynki elektryczne z przedpokoju, które kompletnie psuły widok. Deweloper zakładał zapewne, że będą one schowane w szafie, ale w projekcie szafa nie była przewidziana, ponieważ projektantce zależało na nieoczywistej koncepcji lustrzanej ściany. Ostatecznie skrzynki zostały przeniesione do garderoby.
„To mieszkanie było drugim wnętrzem, jakie projektowałam dla inwestorów, więc już wiedziałam jaki klimat lubią. Aczkolwiek wraz z rozwojem rynku wnętrzarskiego ewoluowały także oczekiwania co do stylu glamour, który miał być mniej dosłowny. Nietypowo, zamiast sztukaterii ściennej zastosowałam sztukaterię sufitową, która optycznie podwyższyła pomieszczenia, a co za tym idzie, jeszcze mocniej podkreśliła luksusowy charakter wnętrza” – mówi Paulina Kononowicz-Kwaśnik.
Co ciekawe, cały projekt został zrealizowany we współpracy zdalnej – od początku do końca.
Zobacz również: Projekt minimalistycznego mieszkania | Minimalizm w kolorach bieli oraz szarości