Wygoda, ponadczasowa prostota i domowe ciepło – te jakości przyświecały architektce wnętrz Klaudii Pniak podczas tworzenia aranżacji 100-metrowego lokum w Krakowie. Przytulne mieszkanie dla czteroosobowej rodziny musiało odpowiadać na potrzeby wszystkich domowników, a także sprzyjać wspólnemu spędzaniu czasu. Ponadto aranżacja miała nawiązywać do skandynawskiej estetyki. Jak udało się spełnić te założenia? O tym przekonamy się dzięki fotografiom Joanny Jawor.
Funkcjonalne potrzeby pary z dziećmi – główne założenia projektu
100-metrowe mieszkanie w Krakowie zostało stworzone dla rodziny z dwójką dzieci w wieku 10 i 6 lat. Kierunek projektu wyznaczyły potrzeby dużych i małych domowników. W związku z tym, że właściciele pracują poza domem, zależało im na przestronnej strefie dziennej łączącej salon, kuchnię i jadalnię, aby móc spędzać wspólnie wolny czas. Swoją przestrzeń relaksu wyobrażali sobie w jasnych, ciepłych i stonowanych barwach – na wzór stylu skandynawskiego. Zależało im również na aspektach praktycznych, dlatego mimo ograniczonego budżetu w wyborze materiałów zwracali uwagę na odporność i łatwość utrzymania czystości.
Projektując przytulne mieszkanie dla czteroosobowej rodziny, Klaudia Pniak zadbała o odpowiednią ilość miejsca do przechowywania. W strefie wejściowej stanęła spora szafa na odzież wierzchnią oraz szafka na buty z uchylnymi półkami. Dodatkowo wygospodarowano miejsce na siedzisko i kilka wieszaków. W sypialni rodziców tradycyjną szafę zastąpiła pojemna garderoba, a w przedpokoju powstał duży schowek, ukryty za przesuwnymi drzwiami w stylu loftowym. Jedną jego część zajmują artykuły gospodarcze, a druga – zgodnie z oczekiwaniami właściciela, który jest zapalonym kolarzem – została dostosowana do przechowywania rowerów.
Jasne, nowoczesne i przytulne mieszkanie dla czteroosobowej rodziny
Sercem krakowskiego mieszkania jest strefa dzienna z dużymi oknami, które z jednej strony są sporym atutem, a z drugiej znacząco ograniczają opcje rozmieszczenia mebli. W takim układzie stworzenie pełnowymiarowej zabudowy kuchennej okazało się niemożliwe, dlatego architektka postawiła na zgrabną wyspę z płytą grzewczą i hokerami. Wielkość mebla zbalansowano tak, by stanowił on znaczące powiększenie przestrzeni roboczej, a przy tym nie przytłaczał wnętrza. Aby uniknąć chlapania, od strony jadalni wyspę zwieńczono podwyższoną płytą meblową z lamelami.

Przeniesienie niektórych funkcji na wyspę pozwoliło zmieścić w wysokiej zabudowie dużą ukrytą lodówkę oraz mini spiżarnię. Ponadto mebel stał się swego rodzaju granicą między strefą kuchenną a jadalnianą. Strefę salonu wyznaczył za to duży narożnik, gotowy pomieścić całą rodzinę. Naprzeciwko niego powstała podwieszana zabudowa ściany telewizyjnej z dyskretnym miejscem do przechowywania oraz ekspozycją szkła i książek. Dzięki minimalistycznej formie i zróżnicowanym fakturom zabudowa nie tylko zwiększyła funkcjonalność salonu, ale też stała się jego ozdobą.
Pokój małej miłośniczki koni i fana klocków lego – aranżacyjne marzenia najmłodszych
Rodzinie zależało na tym, aby w 100-metrowym mieszkaniu każde z dzieci mogło mieć własny pokój. Architektka dołożyła wszelkich starań, aby spełnić aranżacyjne marzenia najmłodszych domowników, a jednocześnie stworzyć przestrzenie, które będą im służyć przez lata. W pokoju dziewczynki na jednej ze ścian znalazła się łatwa w demontażu naklejka z wizerunkiem konia, a ulubiony kolor różowy pojawił się w formie tapicerowanych paneli i dodatków, takich jak tekstylia, czy grafiki. W ozdobionym mapą świata pokoju chłopca must have stanowiła zabudowa, na której wyeksponowano stworzone przez niego budowle z klocków lego.
Wiele uwagi poświęcono także funkcjonalnemu projektowi toalety i łazienki. Finalnie w niewielkiej toalecie udało się zmieścić pralkę i suszarkę w słupku, a także miejsce na środki czystości. W główniej łazience stanął wygodny prysznic, a w zabudowie wokół miski toaletowej ukryto kosz cargo na pranie. Pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni było możliwe dzięki temu, że wszystkie zabudowy wykonano na zamówienie. Troska o codzienną wygodę mieszkańców w połączeniu z nowoczesną i ciepłą estetyką sprawiły, że przytulne mieszkanie dla czteroosobowej rodziny jest przykładem perfekcyjnej odpowiedzi na indywidualne oczekiwania klienta.
Zobacz również:
- Ten apartament w toruńskiej kamienicy zachwyca od progu – tak mieszka młoda para
- Czarno-białe mieszkanie w Krakowie – 70-metrowa aranżacja dla pary