Styl eklektyczny we wnętrzach – jak urządzić eklektyczne mieszkanie?

Styl eklektyczny we wnętrzach – jak urządzić eklektyczne mieszkanie?

Styl eklektyczny może być wyjątkowym pomysłem na design w Twoim domu. To rozwiązanie, będące połączeniem wielu różnych stylów i rozwiązań na pierwszy rzut oka może wydawać się pozbawione jakichkolwiek zasad. Jednak eklektyzm przy dawce dużej swobody wymaga także wyczucia oraz zastosowania kilku reguł, które uczynią Twoje wnętrze wyjątkowym.

Styl eklektyczny we wnętrzach – cechy charakterystyczne

Styl eklektyczny we wnętrzach jest rozwiązaniem popularniejszym, niż mogłoby się wydawać. Okazuje się, że bardzo często wnętrza, które wydają się nam urządzone ściśle według jednego stylu, tak naprawdę reprezentują styl eklektyczny. Wystarczy naprawdę niewiele, aby nadać naszemu mieszkaniu eklektycznego charakteru.

Wydawać by się mogło, że trudno uniknąć w tym stylu poczucia chaosu we wnętrzu. Pomieszczenie w stylu eklektycznym cechuje duże pole do popisu i ogólny luz w urządzaniu wnętrz. Jednak projektanci mają swoje sposoby na aranżację, tak aby była estetyczna i ciesząca oko.

Nie ma wątpliwości, że przy odpowiednim dozowaniu rozmaitych i kontrastujących ze sobą rozwiązań, możemy uzyskać wyjątkowy efekt. Jeśli połączymy ze sobą różne style, kolory, materiały czy wzory możemy uzyskać jeszcze lepszy efekt, niż przy ścisłym trzymaniu się jednolitego rozwiązania.

Styl eklektyczny we wnętrzach – krótka historia

Styl eklektyczny istnieje od wieków nie tylko w designie. Termin eklektyzm znany był już w starożytności, wówczas jednak odnosił się do filozofii i łączenia ze sobą różnych stylów czy kierunków artystycznych.
Styl eklektyczny we wnętrzach jest jednak stosunkowo nowym zjawiskiem, istnieje od XIX wieku. Początkowo panował w nim często chaos – domownicy po prostu wprowadzali do swoich wnętrz najróżniejsze rozwiązania, nie zastanawiając się zbytnio nad łączeniem ich w sensowną całość. Dopiero w XX wieku projektanci zaczęli stosować w designie odpowiednie proporcje, które pozwoliły uniknąć nieestetycznego bałaganu i uczyniły z eklektyzmu modny trend.

Styl eklektyczny we wnętrzach – jak urządzić eklektyczne mieszkanie?

Dziś zdobył serca wielu fanów designu na całym świecie. Jego swoboda i łączenie ze sobą różnych rozwiązań sprawiły, że projektanci mają spore pole do popisu i eksperymentowania we wnętrzach.

Styl eklektyczny we wnętrzach – dla kogo jest odpowiedni?

Wnętrze w eklektycznym stylu sprawdzi się najlepiej dla osób ceniących sobie swobodę w życiu codziennym. Tutaj nie ma miejsca na sztywne reguły, dlatego osoby, które nie lubią się ograniczać i sztywno zamykać w określonych schematach, świetnie się odnajdą we wnętrzu w stylu eklektycznym.
Jeśli lubisz eksperymenty i próbowanie nowych rzeczy, spróbuj eklektyzmu. Ten styl jest dostosowany do częstych zmian, dlatego jeśli szybko się przyzwyczajasz i nie lubisz nudy, ten styl świetnie sprawdzi się u ciebie.

Przestronny salon w stylu eklektycznym

Jako styl łączący różne trendy, eklektyczne wnętrze sprawdzi się także u osób nie mogących zdecydować się na jedno konkretne rozwiązanie stylistyczne. Zastanawiasz się nad stylem skandynawskim, ale kuszą cię meble w stylu glamour? Spróbuj je połączyć w duchu stylu eklektycznego.

Bawiąc się stylami, użyj dobrych proporcji

Choć styl eklektyczny jest bardzo luźny, warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą nam uniknąć poczucia chaosu w mieszkaniu, a stworzą spójną całość. W tym stylu łatwo się zapomnieć i dać ponieść fantazji jednak kilka prostych zasad pozwoli urządzić mieszkanie w spójny sposób, tworzący jedną całość.

We wnętrzu w stylu eklektycznym warto postawić na jeden motyw przewodni. Może to być styl, ale także materiał czy kolor. Jeśli zdecydujemy się na jeden element dominujący, warto do niego dobrać jeden, maksymalnie dwa uzupełniające. Mogą to być na przykład naturalne materiały z elementami nowoczesnymi, jasne barwy z intensywną czerwienią, czy styl vintage uzupełniony urban jungle.

Sposoby na eklektyczne wnętrze

W łączeniu różnych stylistyk warto także pamiętać o zastosowaniu odpowiednich proporcji – 80:20 w przypadku dwóch rozwiązań, a 70:20:10 w przypadku trzech. Wnętrze w stylu eklektycznym wbrew pozorom powinno mieć przemyślaną aranżację, przynajmniej na podstawowym poziomie łączenia ze sobą stylów czy kolorów.

Łącz przeciwieństwa

Styl eklektyczny gwarantuje nam dużo swobody w aranżacji mieszkania – nie lubi nudy i jest otwarty na różne nietypowe rozwiązania wnętrzarskie. Jednak łączenie różnych elementów, często z zupełnie innego stylu, wymaga niemałego wyczucia i doświadczenia w świecie designu.

Salon w stylu eklektycnzym

Dobrze sprawdzą się w stylu eklektycznym kontrasty. Coś, co pozornie wydaje się zupełnie nie współgrać, często właśnie tutaj znajduje wspólny mianownik. Wystrój w stylu minimalistycznym z meblami w stylu retro? Tutaj takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale.

Łączenie kontrastów może odnosić się do aranżacji, kolorów czy wzorów. Tutaj jednak też nie uciekniemy od pewnych zasad. Jeśli zdecydujemy się na mocny kontrast pod jednym względem – pod innym warto postawić na podobieństwa. Jeśli chcemy wprowadzić kontrastujące ze sobą wzory, postawmy na jednolity kolor.

Eklektyczne wnętrza – jak zaaranżować ściany eklektycznego mieszkania?

W obszernym stylu eklektycznym dobór koloru ścian jest bardzo istotny, dlatego cała aranżacja w pewien sposób będzie odnosić się do bazy kolorystycznej na naszych ścianach.

Aranżacja wnętrza może być w kontraście do bazy w formie koloru na ścianach. Jeśli mamy białe ściany w duchu minimalistycznym, możemy postawić na aranżację w stylu glamour czy boho. Z kolei, jeśli nasz wystrój ogranicza się do jasnych, stonowanych barw – postawmy na intensywny granat czy butelkową zieleń na ścianie.

Styl eklektyczny we wnętrzach – jak urządzić eklektyczne mieszkanie?

Istotnym elementem jest także podłoga. Możemy postawić na drewno, które połączy się z materiałami wykonania mebli w mieszkaniu. Jednak tutaj możemy łączyć różne rozwiązania – ciekawym sposobem są wzorzyste płytki czy kompozycja z dywanów, stworzona poprzez układanie ich na sobie.

Styl eklektyczny – jakie meble?

W stylu eklektycznym panuje duża dowolność przy dobieraniu mebli. Możemy sobie pozwolić na wystrój pełen sprzeczności – eklektyzm wyklucza wykorzystywanie mebli z gotowych kompletów. Sam zbierz krzesła i stół do jadalni, czy kanapę i fotele do salonu – jeśli zachowasz przy tym jednolitość materiału, możesz śmiało zebrać ze sobą meble skontrastowane kolorystycznie.

Styl eklektyczny we wnętrzach – jak urządzić eklektyczne mieszkanie?

Jednak i tutaj może nam grozić nieestetyczny chaos. Nie narzucajmy sobie zbyt wiele i do naszego eklektycznego wnętrza nie wprowadzajmy zbyt wielu elementów. Jeśli stawiamy na mocny kontrast, nagromadzenie mebli może być przytłaczające.

Meble eklektyczne często odnaleźć można na strychu czy pchlim targu. Styl eklektyczny jak żaden inny pozwala podkreślić osobowość domowników, dlatego nie wyrzucajmy starych mebli, a starajmy się je zaaranżować na nowo. Możemy także spróbować samodzielnie je odnowić – stare krzesło w zupełnie nowym kolorze nada naszemu wnętrzu wyjątkoweg charakteru.

Wyciągnij z szafy pamiątki

Urządzanie wnętrz w zgodzie ze stylem eklektycznym może być dobrą zabawą. Styl eklektyczny daje nam przestrzeń na eksperymenty i próbowanie nowych rozwiązań i aranżacji. Ogromne lustro nie sprawdza się w salonie? Spróbuj je przenieść do sypialni, gdzie pozornie nie ma na nie miejsca.

Przy doborze dodatków mamy dużą swobodę. Te małe elementy wystroju nadadzą mu prawdziwego życia, dlatego często nie przejmujemy się tym czy pasują do naszego wnętrza. Eklektyzm lubi wszelkiego rodzaju urozmaicenia – nie bój się wprowadzić do swojego salonu pamiątkowych zdjęć w ramkach czy dodatków z poprzedniego mieszkania.

Styl eklektyczny we wnętrzach – jak urządzić eklektyczne mieszkanie?

Dodatki mogą także przełamywać styl dominujący w pomieszczeniu. Jeśli chcemy spróbować stylu eklektycznego w naszym wnętrzu, warto zacząć od dekoracji. Nasze wnętrze jest urządzone w stylu retro? Spróbujmy je przełamać dodatkami, które będą jak najbardziej nowoczesne.

Eklektyczne mieszkanie – jakie oświetlenie się w nim sprawdzi?

Oświetlenie we wnętrzu eklektycznym jest niezwykle istotne. Ten element wystroju nadaje ton całej aranżacji, dlatego warto przemyśleć decyzję o wyborze odpowiedniego oświetlenia do naszego wnętrza. Tutaj nie ma miejsca na przypadkowość.

Z jednej strony – jego natężenie i barwa powinny być dopasowane do dominującego stylu. Jeśli światło panujące w pomieszczeniu nie będzie zgrane z motywem przewodnim czy uzupełniającym, możemy uzyskać zupełnie odwrotny efekt.

Z drugiej strony, właśnie oświetlenie może wprowadzić do naszego wnętrza eklektyczne elementy. Jeśli całość pomieszczenia jest urządzona według określonego stylu czy kolorystyki, odpowiedni dobór lampy może je przełamać. Minimalistyczny salon świetnie uzupełni elegancki żyrandol.

Sposoby na eklektyczne wnętrze

Chciałbyś ze swojego mieszkania uczynić wnętrze eklektyczne? To łatwiejsze niż się wydaje – postaw na bogactwo inspiracji, niech nie ogranicza cię nic poza twoją wyobraźnią. Puść wodze fantazji przy aranżacji, pamiętaj jednak o kilku podstawowych zasadach.

Styl eklektyczny we wnętrzach – jak urządzić eklektyczne mieszkanie?

Postaw na jeden motyw przewodni. Niech będzie to jeden element, który będzie dominować – twój ulubiony kolor, materiał czy jeden ze stylów designerskich. Jego obecność we wnętrzu powinna wynosić około 70/80%. Dobierz jego uzupełnienie. Dominującą biel niech przełamią meble w intensywnym kolorze, styl klasyczny połącz z rustykalnym, proste wzory uzupełnij ludowymi akcentami.

Postaw na spójne elementy wyposażenia. Jeśli elementy aranżacji się od siebie różnią pod pewnym względem, zadbaj o to, aby pod innym były do siebie podobne – różnice we wzorach można przełamać podobieństwem kolorystycznym. Zaszalej z kolorami i dodatkami. Styl eklektyczny jest bardzo obszerny – jeśli masz w zanadrzu pamiątki czy dodatki, które zawsze chciałeś wykorzystać, a nigdy nie pasowały, w stylu eklektycznym odnajdą się doskonale.

Jak stworzyć styl eklektyczny w salonie?

Salon eklektyczny to rozwiązanie, na które decyduje się wiele osób. Aranżacja łącząca w sobie różne rozwiązania sprawdzi się w salonie – miejscu wspólnym. Eklektyczny salon może łączyć w sobie charaktery wszystkich domowników.

Plakaty na ścianie w salonie w stylu eklektycznym

Postaw na motyw przewodni, który najlepiej podkreśli charakter wnętrza. Salon eklektyczny przeważnie jest sercem domu, dlatego warto zadbać o to, aby dominowały tu dwa bądź trzy najważniejsze dla nas elementy – cegła i drewno, styl glamour z vintage czy beż i granat. Stary stół zestaw z nowoczesnymi krzesłami.

W eklektycznym salonie możemy zaszaleć z materiałami. Różne rodzaje i odcienie drewna, zupełnie różne od siebie fotele czy stoliki, wielokolorowe dywany – to wszystko uczyni eklektyczny salon miejscem pełnym życia i energii.


Zobacz również: