Styl industrialny we wnętrzach – porady i inspiracje

Projekt: Michael Del Piero - foto: Janet Mesic-Mackie

Styl industrialny narodził się w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, w okresie recesji, jaki nastąpił wówczas w Nowym Jorku. Upadające przedsiębiorstwa pozostawiły po sobie puste hale produkcyjne oraz magazyny, których potencjał dostrzegli ówcześni artyści.

Styl industrialny – co to jest i jak wyglądały jego początki?

Niewielki koszt najmu oraz nietuzinkowy charakter budynków przemysłowych sprawił, że szybko stały się one enklawą tamtejszej bohemy artystycznej. Adoptowane na pracownie artystyczne, galerie sztuki oraz powierzchnie mieszkalne, łączyły wszystkie te funkcje niemal w jednym pomieszczeniu. Najbardziej znanym przykładem takiej przestrzeni w Stanach Zjednoczonych była nowojorska siedziba Andy’ego Warhola, powstała w dawnej wytwórni kapeluszy, znana jako Silver Factory.

Projekt: Michael Del Piero - foto: Janet Mesic-Mackie
Projekt: Michael Del Piero – foto: Janet Mesic-Mackie

Czym charakteryzuje się styl industrialny?

Cechy charakterystyczne tego styli są ściśle związane z jego historią. Duże, otwarte przestrzenie magazynów, gdzie oryginalnie powstawały pierwsze takie przestrzenie, wymusiły otwarty plan mieszkania z umownym podziałem stref. Wysokie sufity dawały możliwość zaaranżowania charakterystycznych antresoli, natomiast ogromne okna doświetlające hale produkcyjne, znajdują swoją kontynuację we współczesnych wnętrzach, w postaci przeszklonych ścianek działowych i drzwi w stalowych ramach. Cechą szczególną, a zarazem wyróżnikiem stylu są niczym nieosłonięte, surowe materiały budowlane, których autentyzm staje się we wnętrzu industrialnym autem. Charakterystyczne są również odsłonięte, a wręcz wyeksponowane elementy techniczne budynku, takie jak przewody instalacyjne czy miedziane rury.

Styl industrialny a loftowy – czym się różnią?

Mogłoby się wydawać, że styl industrialny jest tym samym, co styl loftowy. Nic bardziej mylnego! Mimo że określenia te częstokroć używane są wymianie, istnieją pewne różnice, o których warto wiedzieć.

Salon w stylu industrialnym - foto craftandconcept.ch
Salon w stylu industrialnym – foto craftandconcept.ch

Czym charakteryzuje się industrialny wystrój wnętrz? Otwarte przestrzenie, duże okna, najlepiej w oryginalnej hali pofabrycznej. Ciężkie meble z trwałych, surowych materiałów. Ograniczona paleta mocnych barw, bazująca na czerni i odcieniach szarości. Wszechobecny beton architektoniczny oraz metal, odsłonięte stalowe belki i przewody elektryczne biegnące po ścianach, stanowiące zarazem ich jedyną ozdobę. Słowem: minimalizm i ascetyczny klimat stanowiące charakterystyczne cechy stylu industrialnego.

Styl industrialny we wnętrzach - foto Nathan Dumlao - Unsplash
Foto Nathan Dumlao – Unsplash

Styl loftowy natomiast puszcza oko do tych wszystkich, którzy widzieliby swoje wnętrza w nieco łagodniejszej odsłonie. Nie tak rygorystyczny i patrzący bardziej wyrozumiałym okiem na nieugięte zasady stylu industrialnego, pozwala na większą swobodę aranżacyjną. Roślinność, miękkie tkaniny wprowadzone w rozsądnych ilościach, cieplejsza i bardziej stonowana kolorystyka – to główne wyróżniki stylu loftowego, których próżno szukać we wnętrzu industrialnym.

Industrialne wnętrza w wersji hard i soft

Jeśli marzysz o wnętrzu industrialnym, w tej najbardziej typowej i czystej odsłonie stylu, to z pewnością osiągnięcie celu będzie łatwiejsze, gdy wybierzesz lokum w autentycznym budynku poprzemysłowym. Deweloperzy wychodzą naprzeciw takim oczekiwaniom – na rynku nieruchomości możemy więc bez trudu znaleźć odpowiednie miejsce. Gdy masz już wybrany lokal i przymierzasz się do aranżacji wnętrz, pamiętaj, że wymarzony styl nie znosi kompromisów.

Sypialnia w stylu industrialnym
Sypialnia i kuchnia w stylu industrialnym

Skup się więc na oszczędnej formie, ograniczonej gamie kolorystycznej i pozwól autentyzmowi miejsca grać pierwsze skrzypce! Jeśli jednak nie chcesz, bądź nie możesz sobie pozwolić na mieszkanie w starej hali produkcyjnej czy magazynie, wybierz równie efektowną i niebanalną kamienicę lub stylizowane na wzór dawnych fabryk nowe budownictwo, idealne na mieszkanie w lżejszej wersji stylu.

Industrialny charakter w Twoim mieszkaniu

Industrialny styl wnętrz od dawna cieszy się ogromną popularnością. Co więcej, moda na mieszkanie w tym stylu nie słabnie! Nikogo już nie dziwią ciężkie, stalowe lampy, czy surowa cegła w aranżacji penthause’u w nowoczesnym apartamentowcu albo mieszkaniu w bloku z wielkiej płyty. Wystarczy kilka sprawdzonych zabiegów, by tchnąć w Twoje wnętrze industrialny charakter!

Styl industrialny we wnętrzach – kolorystyka i dodatki

Kolorystyka industrialnej aranżacji jest wynikową surowych materiałów w ich naturalnym, niezmienionym wydaniu – to one nadają ton całemu wnętrzu. Dobierając więc kolory, trzeba pamiętać, aby barwy współgrały z szarościami betonu, czerwienią cegieł, grafitem stalowych elementów. Dobrym pomysłem jest stworzenie dla tych barw neutralnej bazy – biele, beże, delikatne odcienie szarości sprawdzą się w tej roli świetnie. Możesz wprowadzić również elementy barwne. Akcent butelkowej zieleni podkreśli ceglastą ścianę, a granat urozmaici beton architektoniczny. Baw się kolorami, tworząc swoją własną wersję nowojorskiego loftu z lat 50. XX wieku! Warto jednak zachować umiar, by nie zatracić industrialnego charteru wnętrza.

Styl industrialny we wnętrzach - foto Lindsey LaMont - Unsplash
Foto Lindsey LaMont – Unsplash

W każdym wnętrzu istotną rolę odgrywają dodatki. Nie inaczej jest w przypadku stylu industrialnego, choć zalecana jest czujność! Styl industrialny w tej kwestii cechuje oszczędność w środkach i minimalistyczne podejście. Warto zwrócić uwagę na przedmioty codziennego użytku, jak czajnik, młynek do kawy czy konewka – poszczególne elementy wyposażenia wnętrza, na co dzień ułatwiające nam życie, gdy tylko odpowiednio dobrane, nadadzą całej przestrzeni niebanalny charakter. Inspiracji warto poszukać na pobliskim pchlim targu. Wystarczy odrobina cierpliwości i bystre oko, by znaleźć prawdziwe perełki, które ubogacą Twoją przestrzeń. Pamiętaj – siła projektu tkwi w detalach!

Meble w stylu industrialnym

Meble industrialne cechuje minimalizm – oszczędna ilość ozdobników i prosta forma sprawdzą się tutaj najlepiej. Wybierając meble, szczególną uwagę warto zwrócić na materiały. Stół z drewnianym blatem czy metalowe regały to już industrialny niezbędnik i mało, który miłośnik tego stylu wyobraża sobie swoje wnętrze bez tych elementów. Dobrze sprawdzi się również szkło (najlepiej zbrojone), beton, cegła, a nawet pustaki, z których sam możesz stworzyć mebel ! Ogranicza Cię wyłącznie wyobraźnia.

Styl industrialny we wnętrzach - foto Frankie - Unsplash
Foto Frankie – Unsplash

Oświetlenie we wnętrzach industrialnych

Mimo ogromnych przeszkleń, oświetlenie mieszkań w stylu industrialnym, aranżowanych w dawnych przestrzeniach poprodukcyjnych stanowi nie lada wyzwanie. Wszystko dlatego, że hale produkcyjne nie były projektowane z myślą o funkcji mieszkalnej, stąd też znajdziemy tu duże przestrzenie z ogromną ilością naturalnego światła, ale już inna część mieszkania może stanowić zupełnie ciemną strefę, gdzie światło naturalne nie dociera wcale. Stąd też projekt oświetlenia musi być bardzo dobrze przemyślany i dostosowany do projektu funkcjonalnego całej przestrzeni.

Styl industrialny we wnętrzach - foto Adam Winger - Unsplash
Foto Adam Winger – Unsplash

Coraz częściej jednak industrialny styl pojawia się we współczesnym budownictwie, gdzie odpowiednie doświetlenie wnętrz zazwyczaj nie jest aż tak problematyczne. Forma zastosowanych opraw powinna nawiązywać do wnętrz przemysłowych. Najchętniej wykorzystywane są oryginalne, techniczne lampy przemysłowe – nawet proste świetlówki zdadzą egzamin! Doskonałym wyborem będą, tak modne żarówki z widocznym, dekoracyjnym żarnikiem. Lubisz nieoczywiste rozwiązania? Spróbuj połączyć industrialne lampy stylizowane z nowym designem, wprowadzając subtelne paski Led, dzięki czemu Twoje wnętrze zyska wyjątkowego charakteru.

Z jakim stylem połączyć styl industrialny?

Receptę na przełamanie stylu stanowi odpowiedni dobór dodatków. Grafika w stylu pop-art? Czemu nie! Baw się sztuką, aby nadać wnętrzu frywolny, artystyczny klimat, dokładnie tak, jak robili to nowojorscy artyści w XX-wieku. Dobierając wyposażenie oraz dodatki z większą swobodą, wlejesz do wnętrza nieco eklektycznego charteru.

Projekt: Michael Del Piero - foto: Janet Mesic-Mackie
Projekt: Michael Del Piero – foto: Janet Mesic-Mackie

Surowe drewno, beton, metal – zastosowanie trwałych materiałów jest we wnętrzu industrialnym niemal koniecznością. Te uniwersalne materiały świetnie odnajdą się również w nowoczesnej odsłonie tego stylu. Możesz wprowadzić minimalistyczną zabudowę meblową – lakierowane, proste fronty bez uchwytów, czy delikatne nowoczesne oświetlenie w postaci ukrytych pasków Led, aby przestrzeń zyskała nowoczesnego charakteru.

Wystrój industrialny – nie dla każdego. Chociaż…?

Styl industrialny potrafi zaskoczyć! Bazę stylu stanowią w głównej mierze naturalne, szlachetne materiały, które częstokroć odnajdujemy w innych, na pozór bardzo odległych od industrialnego stylach. W odpowiednim wydaniu stają się pomostem między stylami architektury wnętrz, a przy umiejętnym zestawieniu pozostałych elementów wyposażenia oraz dodatków, takie wnętrze staje się zaskakująco uniwersalne!

Projekt: Michael Del Piero - foto: Janet Mesic-Mackie
Projekt: Michael Del Piero – foto: Janet Mesic-Mackie

Mimo że kojarzone z surowością i chłodem, industrialne mieszkanie może być przytulne. Są jednak pewne, nieprzekraczalne ramy stylu, poza którymi wnętrze industrialne zatraca swój przemysłowy charakter na dobre. Możliwości „metamorfoz” stylu mają więc swoje granice. Niezależnie od ilości powziętych zabiegów oraz ogromu wysiłku, zagorzały miłośnik stylu glamour zapewne nie odnajdzie się we wnętrzu industrialnym. Industrialny klimat jest dla wielu, jednak nie dla wszystkich.

Urządzamy łazienkę w stylu industrialnym

Co w przypadku łazienki – przeważnie ślepym i stosunkowo niewielkim pomieszczeniu, gdzie próżno szukać otwartego planu funkcjonalnego, wysokich sufitów czy ogromnych przeszkleń? Niezmiennie postaw na bazowe materiały. Szczególną uwagę należy jednak zwrócić na ich odpowiednim zabezpieczeniu przed wilgocią. Świetnie sprawdzą się tutaj betonowe tynki dekoracyjne, czy mikrocement.

Poszczególne elementy wyposażenia podkreślą stylowy charakter pomieszczenia. Postaw na stylizowaną armaturę, lustro w stalowej ramie i drewniany blat szafki umywalkowej. Kinkiety w stylu industrialnym uzupełnią aranżację, a stalowe szprosy oraz rama szklenia prysznica nawiążą do starych, fabrycznych okien. Powodzenia!


Zobacz również: