Styl japandi – na czym polega i jak urządzić wnętrze w tym stylu

Archipelago House - Norm Architects - foto Jonas Bjerre-Poulsen

Styl japandi to połączenie stylu japońskiego ze stylem skandynawskim. Pomimo wrażenia, że style te są sobie niezwykle odległe, nie tylko na mapie świata, ale również estetycznie, to łączy je bardzo wiele. Szacunek do natury, zamiłowanie do porządku i nieśmiertelna filozofia „less is more”- to korzenie tytułowego stylu, powstałe z tego nieoczywistego połączenia. Proste, funkcjonalne i pełne światła – to właśnie wnętrze w stylu japandi. Dziś podpowiemy Wam jak je urządzić.

Styl japandi – charakterystyka

Styl japandi czerpie ze stylu japońskiego i skandynawskiego to, co najlepsze. Warto o tym pamiętać urządzając mieszkanie. Kluczową rolę odgrywa tu minimalizm – we wnętrzach japandi królują proste, geometryczne bryły, linie i oszczędność form. Idzie on w parze ze sztuką kintsugi, która głosi dewizę „less is more” promując światło i przestrzeń w pomieszczeniach.

The Pantechnicon - Farrells
Co to jest styl japandi? Styl japandi to nurt aranżacyjny, który narodził się stosunkowo niedawno. Stanowi on fuzję stylu skandynawskiego z japońskim! Foto – The Pantechnicon – Farrells

Nie da się również nie zauważyć tu wpływu stylu wabi-sabi, który nawiązuje do kultury japońskiej, skupiając się na przemijaniu w naturze. Styl skandynawski natomiast dopełnia japandi prostotą i zamiłowaniem do naturalnych surowców i stonowanych barw. To, co jest tu najważniejsze to rola każdego przedmiotu we wnętrzu.

Każdy element wystroju ma pełnić ty określoną funkcję, dzięki czemu nie „zagraca się” przestrzeni. Można skupić uwagę na pięknie mebli i okrojonej ilości dekoracji, co wprowadza do naszego codziennego życia spokój i równowagę.

The Pantechnicon - Farrells
Meble japandi zwykle powstają z surowych, naturalnych materiałów, tkanin, takich jak len czy bawełna, kamienia oraz drewna (buku, jesionu i białej sosny – Skandynawia i z cyprysu, cedru i modrzewiu – Japonia) Foto – The Pantechnicon – Farrells

Jak urządzić wnętrze w stylu japandi?

Kolory

We wnętrzu japandi warto ograniczyć się do maksymalnie trzech kolorów. Ponieważ chcemy stworzyć w naszym mieszkaniu oazę spokoju, to barwy powinny skłaniać się ku naturze. Mile widziane będą tu kolory ziemi – brązy, beże, biele i szarości, przełamane zielenią niezbędnych roślin.

The Pantechnicon - Farrells
W stylu japandi królują naturalne materiały i stonowane barwy. Postaw więc na stonowaną kolorystykę – łagodne beże, alabastrową biel, kolory ziemi! Foto – The Pantechnicon – Farrells

Jeśli chcemy nadać aranżacji charakteru, to doskonale sprawdzą się tu czarne akcenty i ciemne gatunki drewna, kontrastujące z jasną kolorystyką. Należy zupełnie zrezygnować z krzykliwych barw i mocnych wzorów – zaburzają one równowagę stylu japandi.

Meble

Tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy, styl japandi ogranicza ilość dodatków na rzecz dobrej jakości mebli. Wybierzmy naturalne surowce, takie jak drewno, rattan czy bambus. Wnętrze japandi stworzone jest z myślą o odpoczynku od codziennych trudności życiowych. Niskie ławki, taborety, stoliki kawowe, komfortowe szezlogi – to meble, które warto wziąć pod uwagę.

A Quiet Reflection - Ariake
W aranżacji japandi wszystko ma swoje miejsce, wystarczy minimum mebli i dodatków! Tworząc mieszkanie w stylu japandi postaw na elementy wizualnie lekkie, bez krzykliwych kolorów! Foto – A Quiet Reflection – Ariake

Połączmy proste linie i symetrię z opływowymi formami. Otrzymamy wówczas wygięte krzesła i fotele w rodzaju oyster chair lub butterfly chair, które charakteryzują wnętrza w stylu japandi. Wybierajmy meble bez ozdobnych pikowań i przeszyć – nie są tu mile widziane. W stylu japońskim dużą wagę przykłada się do starych przedmiotów.

To również ciekawy element, który możemy uwzględnić w aranżacji w stylu japandi. Wybierajmy meble, które będą nam służyły przez lata. Naturalne surowce mogą towarzyszyć nam tu nawet na ścianach w formie okładziny. Stworzymy w ten sposób idealne tło dla lekkich mebli.

A Quiet Reflection - Ariake
W stylu japandi wnętrze dużo rzadziej można zauważyć duże płaszczyzny ciemnych kolorów oraz akcenty mocnych barw. Foto – A Quiet Reflection – Ariake

Dodatki w stylu japandi

Przy wyborze dodatków do wnętrza w stylu japandi, postawmy przede wszystkim na umiar i rozsądek. Odwołajmy się do wyrobów tradycyjnego rzemiosła i wybierzmy dekoracyjną ceramikę, gliniane dodatki oraz elementy roślinne zarówno w wazonach, w postaci delikatnych gałęzi, jak i te w doniczkach. Japandi kocha wszechobecność roślin: drzewka bonsai, paprocie, suszone trawy, monstery, czy perełkowiec drobnolistny – odnajdą się tu doskonale.

Catskill Mountains development - Magdalena Keck - foto Jeff Cate
Naturalne materiały w stylu japandi We wnętrzach japandi nie brakuje naturalnych materiałów: rattanu, bambusa, kamienia, wikliny, a przede wszystkim – drewna. Projekt – Magdalena Keck – foto Jeff Cate

Natura jest obowiązkowym mieszkańcem domu również w postaci tkanin, takich jak len czy bawełna. Drewniane rzeźby to również element dekoracyjny, który chętnie zawita w nasze progi. Nawiązując do dużej ilości światła wywodzącej się przede wszystkim ze stylu skandynawskiego, ciekawym dodatkiem w naszym wnętrzu będą także designerskie lampy. To one odpowiadają bowiem za stworzenie przytulnego klimatu, który jest priorytetem w stylu japandi. Pomogą nam także płaskie i proste poduszki w jednolitych kolorach.

Oaza spokoju

Podsumowując zdobyte wskazówki, stwórzmy wnętrze, które wprowadzi do naszego życia japoński spokój i skandynawski minimalizm. Połączmy nowoczesność z prostotą, wysoką jakość z tradycyjnym rzemiosłem i skromność z luksusem. Zbliżmy się do natury. Oto inspiracje do aranżacji kuchni, sypialni, salonu i łazienki w stylu japandi.

A Quiet Reflection - Ariake
Oświetlenie japandi inspirowane jest głównie lampami w stylu japońskim! Foto – Ariake

Kuchnia w stylu japandi

W kuchni japandi odnajdą się miłośnicy perfekcyjnego porządku. Uniknąć chaosu pozwolą nam zabudowane szafki, a w szafkach pojemniki w ograniczonej ilości – korzystamy tylko z tego, co niezbędne. Meble z gładkimi frontami, otwierane dotykowo lub za pomocą frezowanego uchwytu będą doskonałym wyborem. Zabudowana może zostać także lodówka i zmywarka. Dzięki temu w naszej kuchni zapanuje nierozpraszająca harmonia. Zamiast zlewu wpuszczanego w blat wybierz ten podwieszany.

Catskill Mountains development - Magdalena Keck - foto Jeff Cate
Trend japandi wziął swoją nazwę od stylów japońskiego i scandi. Japandi to miks japońskiej powściągliwości i skandynawskiej przytulności! Projekt Magdalena Keck – foto Jeff Cate

Jeśli chodzi o dodatki, to idealnie wpasują się tu elementy ceramiczne, kamienne i dekoracje roślinne. Widoczne pojemniki na przybory kuchenne niech będą drewniane. Zainwestujmy w rozwiązania ekologiczne. Drewniane deski, proste kamionkowe naczynia, żeliwne imbryki czy ceramiczne czarki – to elementy, które sprawdzą się zarówno jako przedmioty użytkowe, jak i dekoracje. Naturalne materiały dodadzą kuchni ciepła i zaciekawią swoją historią.

Salon w stylu japandi

Salon ma być Twoją oazą piękna i spokoju. To właśnie jest japandi. Wnętrza te powinny być czyste, jasne i pełne światła, ale jednocześnie przemyślane w swojej surowości, aby nie zabrać im upragnionej przytulności. Dlatego warto zainwestować w podłogę z naturalnego drewna lub wysokiej jakości panele. Jasne kolory to coś co powinno dominować również na ścianach i meblach. Im więcej drewna i kamienia, najlepiej z elementami czerni tym lepiej.

Catskill Mountains development - Magdalena Keck - foto Jeff Cate
Styl japandi duże znaczenie pokłada w oświetleniu. To właśnie ono w dużym stopniu buduje nastrój, dlatego jest w tym stylu bardzo istotne, zwłaszcza w salonach oraz sypialniach! Projekt Magdalena Keck – foto Jeff Cate

Stolik kawowy z ciemnego drewna uzupełni wygodną sofę – centrum salonu. Jeśli masz możliwość, wprowadź do swojego salonu szklane witryny, a jeśli nie to umieść oświetlenie podłogowe – ono sprawi, że wnętrze będzie oświetlone niezależnie od pory dnia i roku. Obrazy przedstawiające naturę oraz rośliny doskonale uzupełnią pomieszczenie i nadadzą mu charakteru.

Sypialnia w stylu japandi

Sypialnie również są minimalistyczne. Zarówno tutaj, jak i w salonie warto zadbać o elementy ściśle powiązane z naturą. Duża ilość naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna wprowadzą do mieszkania spokój i równowagę charakterystyczną dla kultury japońskiej. Sypialnia to królestwo ciszy i spokoju. Kluczowe jest więc łóżko. Koniecznie musi być duże, niskie i z elementami drewna.

Archipelago House - Norm Architects - foto Jonas Bjerre-Poulsen
Jedną z cech rozpoznawczych stylu japandi są drewniane meble oraz stonowane kolory. Nie brakuje w jego palecie popielatych szarości, dalekowschodnich brązów, jak również i klasycznej czerni (zwykle w formie dodatków)! Projekt Norm Architects – foto Jonas Bjerre-Poulsen

Gładka pościel zastąpi wzorzyste poszewki i kolorowe poduszki. Reszta mebli powinna zachowywać złotą zasadę lekkości. Rattanowe szafki sprawdzą się lepiej niż ciężkie szafy i komody. Dobrym wyborem będą stoliki nocne z niskimi nóżkami. I oczywiście coś, o czym nie trzeba już wspominać, czyli rośliny. One znajdą swoje miejsce w każdej części domu.

Łazienka w stylu japandi

Styl japandi bardzo szybko zyskuje na popularności. I tak samo jak styl scandi – uwielbia łazienki. W tym pomieszczeniu najważniejsza jest podłoga i ściany. Tak jak i w poprzednich propozycjach, króluje tu drewno. Może znaleźć zastosowanie na podłodze, a także stanowić element ścian. Warto wprowadzić je również wśród dodatków – drewnianych rzeźb, czy wiklinowych lub bambusowych gadżetów łazienkowych. Naturalne drewno można zastąpić panelami lub płytkami imitującymi strukturę drewna.

Catskill Mountains development - Magdalena Keck - foto Jeff Cate
W stylu japandi króluje stonowana kolorystyka oraz ograniczenie wszelkiego rodzaju bibelotów i szacunek do tradycyjnych przedmiotów z duszą! Projekt Magdalena Keck – foto Jeff Cate

Kolorystyka nie różni się tu zbyt wiele od tej w salonie, czy kuchni. Ważne są kolory ziemi, takie, które zbliżają do natury. Znów pojawią się tu beże i brązy uzupełnione bielą, ale przełamane ciemną zielenią lub czernią. W łazience jednak mogą panować nieco bardziej surowe klimaty niż w reszcie pomieszczeń. Możemy postawić nawet na betonowe ściany dla lepszego efektu.

Zestawione z drewnem nie oziębią łazienki, a dodadzą niecodziennego charakteru. Nietrudno więc wywnioskować, że dominować powinny tu gładkie przestrzenie z ograniczeniem wzorów do minimum. To minimum może oznaczać na przykład dywanik przed wolnostojącą wanną lub ręczniki nawiązujące do kultury japońskiej.

Prostota i ciepło stylu japandi

Styl ten znakomicie łączy cechy estetyki japońskiej ze stylem scandi. Jest modny, elegancki, nowoczesny i jednocześnie skłaniający do powrotu do tradycji i natury. Styl japandi to styl teraźniejszości. Daje alternatywę dla fanów minimalizmu, którzy nie chcą rezygnować z przytulnej atmosfery w domu. Zaproś styl japandi do swojego mieszkania z naszą pomocą.


Zobacz również: Styl loftowy | Styl boho we wnętrzach

Archipelago House - Norm Architects - foto Jonas Bjerre-Poulsen
Stosuje się dużo surowego drewna, które dopełnia przytulną atmosferę. Wnętrza urządzone w stylu japandi przesiąknięte są skandynawską przytulnością, dlatego rzadko wykorzystuje się tu tworzywa sztuczne! Projekt Norm Architects – foto Jonas Bjerre-Poulsen
Archipelago House - Norm Architects - foto Jonas Bjerre-Poulsen
We wnętrzach urządzonych w tym stylu, dominują przedmioty użytkowe i tylko te, które są rzeczywiście potrzebne. Jeśli chcesz uzyskać efekt emanujących prostotą, a zarazem przytulnych wnętrz, ten nurt aranżacyjny będzie strzałem w dziesiątkę! Projekt Norm Architects – foto Jonas Bjerre-Poulsen
Archipelago House - Norm Architects - foto Jonas Bjerre-Poulsen
Jak urządzić mieszkanie w stylu japandi? Postaw na prostotę i miękkie tekstylia i wykończenia w naturalnych materiałach! Projekt Norm Architects – foto Jonas Bjerre-Poulsen
Catskill Mountains development - Magdalena Keck - foto Jeff Cate
Styl japandi to coraz popularniejsza estetyka! Idealna na co dzień! Projekt Magdalena Keck – foto Jeff Cate