Styl japoński we wnętrzach – porady i inspiracje

Crafits Design Studio

Harmonia, prostota i minimalizm mogą wspaniale łączyć się z pięknem natury, co bez wątpienia udowadnia styl japoński. Choć wywodzi się on z odległej kultury i wielopokoleniowej tradycji, obecnie inspiruje architektów i architektki z całego świata. Projekty wnętrz w stylu japońskim zachwycają wyważeniem, przestronnością i subtelnym rozświetleniem. Warto poznać charakterystykę tego nurtu i zasady, które tworzą tę prostą, a jednocześnie mocno rozpoznawalną estetykę. Miłośnicy minimalistycznych, naturalnych, a jednocześnie oryginalnych aranżacji z pewnością znajdą w stylu japońskim coś dla siebie.

Jak urządzano wnętrza tradycyjnych japońskich domów?

W wyobrażeniu wielu z nas nieodzownym wyposażeniem japońskich domów są japońskie parawany z przepuszczającego światło papieru washi, niskie stoliki, przy których odbywają się tradycyjne ceremonie parzenia herbaty czy maty do siedzenia. Jednak zasady aranżacji w stylu japońskim są zdecydowanie bardziej złożone i wszechstronne. Wybór barw, materiałów, dodatków, formy mebli i układ funkcjonalny… Wszystkie te elementy przenikają się ze sobą i wpływają na harmonijną całość.

Projekt T-A Square architects - foto Jack Lovel
Projekt T-A Square architects – foto Jack Lovel

Styl japoński w aranżacji wnętrz – co go charakteryzuje?

Styl japoński wykształcił się dzięki całemu szeregowi czynników związanych z kulturą i tradycją wschodu. Nie bez znaczenia były tu wpływy buddyjskiej filozofii zen, czy bogactwo naturalnych materiałów w postaci drewna. Aranżacje w stylu japońskim wyróżnia minimalizm, kontakt z naturą i spójność. Japońskie wnętrze jest funkcjonalne, proste, a przy tym rozświetlone, piękne i szlachetne.

Harmonia i minimalizm w japońskim stylu

Choć prym funkcjonalności i minimalistyczne podejście to od lat także europejskie standardy, co możemy zaobserwować między innymi dzięki rosnącej popularności aranżacji ze stylu skandynawskimloftowym czy inspirowanych stylem mid-century modern, w stylu japońskim nabierają one nieco innego wyrazu.

Projekt Studiofour - foto Shannon McGarth
Projekt Studiofour – foto Shannon McGarth

Orientalna aranżacja zakłada oszczędność użytych form, kolorów i materiałów, aby stworzyć wnętrze harmonijne, pełne dobrej energii, przyjazne mieszkańcom i gościom oraz zwyczajnie wygodne. Zamiast przepychu w japońskich domach panuje prosta szlachetność, którą można osiągnąć dzięki wprowadzeniu naturalnych materiałów dobrej jakości, klasycznych mebli czy tradycyjnych dodatków.

Blisko naturalnego piękna

W skromnych aranżacjach w stylu japońskim nie ma jednak miejsca na nudę, banalną powtarzalność czy brak wyrazu. Wszystko to za sprawą silnych inspiracji naturą i całym jej bogactwem, które sprawiają, że proste rozwiązania nabierają ponadczasowego charakteru. Naturalność japońskich wnętrz wyraża się przede wszystkim poprzez umiłowanie naturalnych materiałów, na czele z drewnem, które czyni wnętrze ciepłym i przytulnym.

Projekt T-A Square architects - foto Jack Lovel
Projekt T-A Square architects – foto Jack Lovel

Solidne meble, wykończenia podłóg czy ścian w głębokich odcieniach orientalnych drzew, to element, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Nie bez znaczenia jest także żywa roślinność tak często umieszczana w japońskich domach, czy duże okna zapewniające dostęp do dziennego światła. Połączenie człowieka z naturą stanowi prawdziwą siłę aranżacji w japońskim stylu.

Potęga naturalnego światła

Naturalne światło sączące się przez duże przeszklenia to kolejny z istotnych elementów składających się na aranżację w japońskim stylu. Obszerne okna, ażury, otwarte konstrukcje czy parawany z przepuszczającego światło papieru washi sprawiają, że światło gra w przestrzeni, dynamizuje ją i staje się elementem dekoracyjnym. Ponadto wnętrze w stylu japońskim, dzięki dopływowi światła, zmienia się wraz z dobowym cyklem, a jego mieszkańcy pozostają w kontakcie z otaczającą mieszkanie lub dom naturą. Dzięki temu człowiek tworzy ze światem zewnętrznym harmonijną całość.

Projekt Breakspear Architects - foto Tom Ferguson
Projekt T-A Square architects – foto Jack Lovel

Jasne i otwarte przestrzenie

Znakiem rozpoznawczym japońskich wnętrz są otwarte przestrzenie, które nie tylko zapewniają swobodny przepływ światła, ale też powietrza i energii, co w filozofii feng shui jest niezwykle ważne. Ponadto często są one po prostu funkcjonalne, szczególnie w przypadku wnętrz o niewielkim metrażu.

Funkcjonalna aranżacja przestrzeni – potęga stylu zen

Styl zen, wywodzący się z filozofii buddyjskiej, ma wyjątkowy wpływ na organizację przestrzeni w japońskich wnętrzach. Zgodnie z zasadami feng shui, aby urządzić harmonijne wnętrze, należy zadbać o odpowiednie rozmieszczenie mebli i pomieszczeń, tak by nie zaburzały one przepływu energii, która wpływa nie tylko na dobre samopoczucie w domu, ale szeroko pojęty dobrobyt.

Projekt B.E Architecture - foto Peter Clarke
Projekt B.E Architecture – foto Peter Clarke

Choć w naszej kulturze te przekonania nie są rozpowszechnione, projekty wnętrz w japońskim stylu mogą inspirować funkcjonalnością, przestronnością i ergonomią. Te cechy są przecież niezwykle ważne, gdy planujemy urządzić wnętrze w dowolnym stylu i o dowolnym przeznaczeniu.

Minimalizm japońskich wnętrz

Na harmonię, która definiuje japoński styl, wpływa nie tylko projekt funkcjonalny, ale także skromna, minimalistyczna aranżacja. Nie znaczy to jednak, że musi ona być bez wyrazu. Wyciszenie kolorystyczne i formalne uporządkowanie pozwalają uczynić wnętrze mieszkania lub domu naprawdę kojącym miejscem. Dobrze zorganizowana przestrzeń pełna subtelnych odcieni, szlachetnych materiałów i ciepłego światła ma szansę stać się oazą spokoju, wyciszenia i miejscem, które naładuje mieszkańców dobrą energią.

Projekt Axel Vervoordt - foto Jan Liegeois
Projekt Axel Vervoordt – foto Jan Liegeois

Monochromatyczny wystrój? Jakie kolory sprawdzą się w japońskich wnętrzach?

Atmosferę ciepła, ukojenia i spokoju we wnętrzach urządzonych w japońskim stylu, pomaga osiągnąć odpowiednio wybrana gama kolorystyczna. W aranżacjach w tym stylu najczęściej wybierane są jasne, subtelne barwy, takie jak biel, ciepłe beże czy delikatne szarości. Pozwalają one stworzyć prostą bazę, a jednocześnie optycznie powiększają wnętrze i nie sprawiają wrażenia przytłoczenia.

Jeśli zależy Ci na tym, aby dodać wnętrzu nieco więcej wyrazu, dobrze sprawdzą się połączenia czerni w postaci dodatków z jasnymi, naturalnymi odcieniami na ścianach. W wystroju wnętrz japońskich paleta barw jest często podyktowana także przez naturalne materiały użyte w aranżacji.

Naturalne materiały do wykorzystania w aranżacjach w japońskim stylu

Niespotykany nigdzie indziej klimat japońskich wnętrz bez wątpienia wiąże się z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Bambusowy parkiet, drewniane meble, prześwity z papieru ryżowego… Te elementy pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także nadają wnętrzu szlachetnego charakteru. Dobrej jakości materiały zapewniają wytrzymałość, piękno utrzymujące się z biegiem lat i ponadczasowy styl.

Norm Architects - foto Jonas Bjerre-Poulsen
Norm Architects – foto Jonas Bjerre-Poulsen

Wybierając materiały i przedmioty, które pojawią się w naszej aranżacji, można także pójść o krok dalej, decydując się na oryginalne bambusowe maty jako siedziska w salonie, czy bawełniane materace futon bez sprężyn. Te charakterystyczne japońskie produkty z pewnością wpłyną na klimat wnętrza i dobrze spełnią swoją użytkową funkcję. Nie każdy jednak musi decydować się na tak wyraziste rozwiązania. Inspirowany stylem japońskim parkiet, najczęściej drewniany, proste meble i naturalne barwy lub drewno na ścianach stworzą subtelniejszą, ale także spójną całość.

Meble inspirowane stylem japońskim

Urządzając wnętrze, nie możemy zapomnieć także o wyborze dobrze dopasowanych do całości mebli. Japońskie meble charakteryzują się tym, że są nisko osadzone. Nie oznacza to jednak, że koniecznie musimy decydować się na niski stół jadalniany i maty do siedzenia. Stolik kawowy na niskich nóżkach jako dodatek do niskiej, rozłożystej sofy równie świetnie sprawdzi się w aranżacji salonu, który pozostanie funkcjonalną przestrzenią dostosowaną do naszych potrzeb.

Keiji Ashizawa & Norm Architects - foto Norm Architects
Keiji Ashizawa & Norm Architects – foto Norm Architects

Japońskie meble, poza wysokością, wyróżnia także to, że najczęściej są wykonane z dobrej jakości drewna w przepięknych, głębokich odcieniach. Mogą przybierać zarówno bardzo proste, jak i nieco bardziej finezyjne formy dostosowane do układu ludzkiego ciała. W skromnych aranżacjach często stają się centralnym i charakterystycznym punktem, który nadaje całości klasy.

Styl japoński – czy warto wybrać zabudowy meblowe?

Ze względu na to, że japoński styl odznacza się harmonijnym, minimalistycznym wystrojem, warto wziąć pod uwagę wygospodarowanie przestrzeni na przechowywanie. Choć można ograniczyć ilość posiadanych przedmiotów, nie sposób pozbyć się wszystkich. Sprzęty domowe, czy sezonowe ubrania nie powinny jednak znajdować się na widoku, aby nie przytłaczać wnętrza. Zabudowana garderoba w przedpokoju lub sypialni może być świetnym sposobem na ukrycie i uporządkowanie rzeczy. Kolor lub faktura wykończenia frontów takiej garderoby mają szansę stać się ważnym elementem nadającym aranżacji nieco więcej charakteru niż gładka ściana.

Keiji Ashizawa Design
Keiji Ashizawa Design

Pełne zabudowy w prostej formie mogą także dobrze się sprawdzić w aranżacji kuchni. Produkty, sprzęt AGD, czy naczynia mogą pozostać ukryte w szafkach, by domownicy na co dzień mogli cieszyć się czystą, harmonijną przestrzenią. Takie rozwiązanie może okazać się szczególnie skuteczne w planach aranżacyjnych kuchni otwartej na salon, ze względu na to, że w otwartej strefie dziennej wszystkie części powinny ze sobą współgrać.

Dodatki w japońskim stylu – jak dodać wnętrzu wyrazu?

Minimalistyczne założenia nie muszą oznaczać mdłej prostoty. We wnętrzach w stylu japońskim monochromatyczny wystrój przełamuje nie tylko wybór nieco bardziej wyrazistych form mebli, ale także wybór odpowiednich dodatków. Kilka unikalnych i wyważonych elementów może harmonijnie dopełnić aranżację, nadając jej wyjątkowego wyrazu.

Crafits Design Studio
Keiji Ashizawa Design

Dla tych, którzy cenią sobie design, dobrym rozwiązaniem może okazać się unikalna ceramika lub porcelana malowana w japońskie wzory. Miłośnicy sztuki mogą natomiast postawić na niewielką kolekcję japońskich drzeworytów. Klasycznym, ale pełnym charakteru, rozwiązaniem będą także ceramiczne wazy, które w tradycyjnych japońskich domach stanowiły dodatkową ozdobę wnętrza. Jednak nie należy przesadzać z ilością i rodzajem elementów. Najlepiej wybrać jedną charakterystyczną rzecz we wnętrzu i dopełnić ją subtelniejszymi elementami.

Drzewko bonsai – wyjątkowy element wystroju wnętrz w stylu japońskim

Ze względu na silne powiązania stylu japońskich wnętrz z naturą, bezpieczną i jednocześnie skromną opcją urozmaicenia aranżacji będzie także wprowadzenie do pomieszczeń żywej zieleni. Najbardziej charakterystyczną rośliną z tego regionu nadającą się do wnętrz jest miniaturowe drzewko bonsai. Uprawa drzewka bonsai to dla Japończyków rodzaj misternej sztuki, która nigdy nie jest ukończona, ponieważ żyjąca roślina wciąż się zmienia.

Foto Ben Richards
Foto Ben Richards

Miniaturowa roślina kształtem przypominająca pełnowymiarowe drzewo łączy w sobie stabilną formę i nieustający ruch, przez co wyraża dwoistość i złożoność natury wszechświata. Z tego powodu jest szczególnie ważna, a dbanie o nią urosło do rangi sztuki.

Azjatycki klimat w salonie – inspiracje

Japoński styl do salonu najłatwiej jest wprowadzić za sprawą dobrej jakości mebli takich jak niski stolik kawowy, niska sofa czy inne, mniej typowe, siedziska, czyli maty lub wyjątkowe, niskie krzesła. Piękne, drewniane meble w oprawie subtelnych odcieni i dodatków takich jak rośliny, czy ceramika, będą prezentować się z niezwykłą klasą.

Projekt Axel Vervoordt - foto Jan Liegeois
Projekt Axel Vervoordt – foto Jan Liegeois

Jeśli tylko istnieje taka możliwość, dobrze jest zaaranżować salon w japońskim stylu w pomieszczeniu z dużym oknem. Promienie słoneczne wpadające do wnętrza nie tylko wspaniale je ocieplą, ale także zdynamizują i ozdobią. A możliwość kontemplacji otaczającego świata przy herbacie lub kawie pomoże się zrelaksować. Widoczna zza okna natura stanie się integralną częścią wnętrza i tym samym życia domowników.

Jak urządzić wnętrze sypialni w stylu japońskim?

Oprócz nisko osadzonego, wygodnego łóżka, które stanie się centralnym punktem aranżacji, w sypialni w stylu japońskim dobrze sprawdzą się jasne beże na ścianach i drewniane elementy. Tę prostą i ponadczasową bazę będzie można uzupełnić o kilka dodatków.

Funkcjonalną opcją będą niskie szafki nocne w zgrabnych kształtach i ukryta w zabudowie szafa. Dobrym rozwiązaniem, które nada wnętrzu klimatu, będzie wykorzystanie prześwitujących parawanów. Zapewnią one unikalny wystrój oraz kojącą, intymną atmosferę tak ważną w aranżacji sypialni.

Łazienka w stylu japońskim

Za sprawą aranżacji w japońskim stylu harmonię, spokój i wyciszenie można łatwo wprowadzić także do łazienki. Wyważone formy mebli i delikatna paleta barw pomogą się zrelaksować. Istotnym punktem łazienki w stylu japońskim jest duża, wygodna wanna, która stanie się miejscem ukojenia i regeneracji dla całego ciała.

Projekt John Wardle Architects - foto Trevor Mein
Projekt John Wardle Architects – foto Trevor Mein

Styl japoński w niewielkim mieszkaniu

Chociaż styl japoński kojarzy się głównie z dużymi, otwartymi przestrzeniami, ma szansę sprawdzić się także w aranżacjach wnętrz o niewielkim metrażu. Minimalistyczna, funkcjonalna i wyważona aranżacja może sprawić, że małe pomieszczenia pozostaną wygodne, a jasne kolory pozwolą optycznie powiększyć przestrzeń. Ciepłe odcienie, drewniane elementy i światło słoneczne pozwolą stworzyć przytulne mieszkanie bez efektu przytłoczenia.

Inspiracje z kraju kwitnącej wiśni w aranżacji wnętrz – podsumowanie

Japoński styl stanowi bardzo konkretną i wszechstronną propozycję aranżacyjną. Możemy z niego czerpać, sięgając po charakterystyczne dla wschodniej kultury elementy wyposażenia wnętrz takie jak parawany, niskie meble, czy maty do siedzenia, by stworzyć prawdziwie japońską aranżację. Możemy także postawić na nieco bardziej swobodne inspiracje dążeniem do harmonii, minimalizmem czy kontaktem z naturą, które leżą u podstaw tego nurtu. Aby urządzić wnętrze w stylu japońskim, warto pamiętać przede wszystkim o jego założeniach i własnych potrzebach, tak by aranżacja pozostała w harmonii z mieszkańcami, a nie była jedynie odwzorowaniem egzotycznych trendów.


Zobacz również: Styl rustykalny we wnętrzach. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć | Styl japandi – połączenie stylu japońskiego ze stylem skandynawskim