Styl kolonialny to idealna propozycja dla wnętrzarskich wielbicieli o silnych charakterach. Połączenie mocarnych mebli, ciemnych, surowych kolorów i orientalno-egzotycznych dodatków to zestawienie designerskie, które zdominuje całą przestrzeń. O czym należy pamiętać, decydując się na styl kolonialny w swoim mieszkaniu? Z naszą pomocą zdobędziesz informacje do stworzenia wnętrza Twoich marzeń.
Dom w stylu kolonialnym – najmodniejsze aranżacje
Styl kolonialny to jedno z najbardziej wytwornych rozwiązań, jakie możemy wprowadzić do naszych wnętrz. Elementy wystroju w orientalnym wydaniu, połączone z eleganckimi akcentami nadadzą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.
Podstawą jest połączenie eleganckich rozwiązań z tymi inspirowanymi dalekimi podróżami. Styl klasyczny połączony z elementami z naturalnych materiałów w orientalnym wydaniu pomogą nam stworzyć wnętrze w stylu kolonialnym. W ten sposób wprowadzimy elegancję, jednak unikając banału.
Wnętrza kolonialne świetnie sprawdzą się u osób ceniących sobie wygodę i elegancję. W tym stylu dominują stylowe i wygodne rozwiązania, które uczynią nasze wnętrze wyjątkowym. Jeśli chcesz odnowić swoje wnętrze i nadać mu niepowtarzalnego charakteru, kolonialny styl jest dla ciebie.
Skąd pochodzi styl kolonialny?
Uważa się, że styl kolonialny to aranżacje inspirowane kulturą półwyspu indyjskiego. Styl kolonialny jednak czerpie inspiracje niemalże z całego świata, czym nawiązuje do swoich początków. Wywodzi się bowiem z czasów kolonializmu, kiedy to przybysze z Europy zwiedzali cały świat.
Oprócz tych oczywistych, czyli Indii, Chin czy Japonii, do inspiracji zaliczają się także kraje Maghrebu z ich europejsko-afrykańską mieszanką stylistyczną oraz Afryka i Ameryka Południowa. Geometryczne wzory, egzotyczne drewno, specyficzne kolory – te elementy wnętrza kolonialnego wywodzą się właśnie stamtąd.
Styl kolonialny dominował w koloniach brytyjskich. Dzięki temu nabył cech eleganckiego wykończenia wiktoriańskiego, gdyż kolonizatorzy zabierali ze sobą meble w dalekie podróże. Jednak dość szybko okazało się, że te wytwarzane w Anglii niekoniecznie wytrzymują starcie z południowym klimatem – stąd pojawiła się potrzeba wytwarzania mebli na miejscu.
Tak właśnie powstały pierwsze wnętrza, w których angielska elegancja i elementy egzotyki się swobodnie przenikają. Do dziś styl ten uważany jest za połączenie klasyki z cechami epoki komunikacji i błyskawicznych podróży, z których przywozi się liczne pamiątki.
Meble w stylu kolonialnym są wykonane z egzotycznego drewna, które dominuje wnętrza. Królują tu ciężkie meble, naturalne materiały i różnorodność wzorów i faktur. Jednak przede wszystkim w kolonialnych wnętrzach chodzi o zachowanie pięknych wspomnień z podróży, które umilają nam później chłodne dni.
Materiały w stylu kolonialnym
Wyraźne i bardzo silne cechy sprawiły, że mieszkanie zaaranżowane na styl kolonialny jest łatwe do rozpoznania. Zarówno meble, jak i elementy dekoracyjne wykonane są tu z podobnych, charakterystycznych materiałów.
Podstawą do urządzenia mieszkania w stylu kolonialnym jest wprowadzenie kilku egzotycznych gatunków drewna. Heban, mahoń, drzewo sandałowe czy palisander to najbardziej charakterystyczne z nich. Ciemny materiał stanowiący podstawę ciężkich mebli wysokiej jakości doskonale będzie się komponować z jaśniejszą bazą czy obiciem. Świetnie sprawdzi się także rattan.
Bardzo ważne w stylu kolonialnym są także materiały, takie jak tkaniny, z których wykonane są obrusy, poszewki na poduszki, narzuty na kanapy czy zasłony. Wysokiej jakości bawełna w połączeniu z naturalną skórą sprawia, że pomieszczenie nabiera niepowtarzalnego charakteru.
Dekoracje w aranżacji w stylu kolonialnym stanowią najważniejszy element. Egzotyczne dodatki z drewna sprawdzą się we wnętrzach z jasnymi ścianami. Można tutaj wykorzystać pamiątki z dalekich podróży w formie dekoracji – zdjęcia, figurki, afrykańskie maski świetnie się sprawdzą we wnętrzu kolonialnym.
Wzory i kolory rodem z najodleglejszych zakątków świata sprawią, że mieszkanie nabierze atmosfery XIX wieku w najlepszym znaczeniu. Wzory geometryczne z wykorzystaniem intensywnych kolorów wprowadzą w nasze wnętrze niepowtarzalny, egzotyczny charakter.
Kolory stylu kolonialnego
Styl kolonialny to ciemne barwy zestawione z nieco jaśniejszymi tonacjami. Dominują tutaj przede wszystkim naturalne barwy i kolory ziemi. Wszelkie odcienie brązu, beże, zieleń i biel przełamane pomarańczem i czerwienią stanowią inspiracje do zaprojektowania zarówno mieszkania, jak i domu.
Pasjonaci drewna, a szczególnie hebanowych kredensów czy stołów w kolorze wenge, czy też wiśniowych krzeseł z pewnością poczują się w kolonialnych aranżacjach jak w domu. Ciemne drewno świetnie się sprawdzi w połączeniu z jaśniejszymi akcentami. Jeśli zdecydujemy się na ciemne meble w stylu kolonialnym, warto zadbać o jasną bazę dla naszego wnętrza, w formie białych czy beżowych ścian.
Ciemne dodatki w postaci granatowych zasłon czy kanapy z obiciem w kolorze butelkowej zieleni spotęgują klimat. Kiedy salon wypełnią afrykańskie i indyjskie ozdoby na ścianach, poczujesz połączenie z każdym zakątkiem świata.
Styl kolonialny – czym się charakteryzuje i do kogo pasuje?
Przy projektowaniu wnętrz należy pamiętać, że sukces designerski opiera się na odpowiednim balansowaniu kolorystycznym. We wnętrzu kolonialnym mamy prawo do tworzenia różnych, ciekawych kombinacji. Dlatego doskonałym kontrastem dla ciemnych mebli będą stonowane, jasne ściany, na których możemy umieścić kolorowe, orientalne maski.
Ciepłe piaski i cynamony wprowadzą do pomieszczenia lekkie ożywienie, nie umniejszając jednocześnie jego klasie. Solidne meble kolonialne są fundamentem, a wzory, kolory i materiały dopełnieniem całości. Egzotyczne odcienie barw możemy wprowadzić do każdego pomieszczenia, nadając im ciepła i poczucia bezpieczeństwa.
Wnętrze możesz uzupełnić o elementy naturalne, takie jak rośliny, które pomogą oderwać wzrok od ciemnego tła. Na tej płaszczyźnie możesz eksperymentować, ile chcesz. Jakiekolwiek zielone akcenty w połączeniu z ciemnym drewnem i charakterem stylu kolonialnego sprawdzą się doskonale.
Warto pamiętać o tym, że styl kolonialny sprawdzi się we wnętrzach przestrzennych – wyrafinowana ciężkość tego stylu może przytłoczyć mniejsze metraże, czyniąc przestrzeń klaustrofobiczną i zagraconą.
W kolonialnym wnętrzu istnieje spore pole do manewru, jednakże zbyt duża ilość produktów w pomieszczeniu może sprawić, że poczujesz się jak w schowku. Właśnie dlatego style poszczególnych elementów powinny się uzupełniać.
Jakie meble do mieszkania w stylu kolonialnym?
Styl kolonialny słynie z licznych inspiracji egzotycznych. Na pozór proste aranżacje to połączenie wielu składowych, bez których ekspansjonistyczny design będzie zwyczajnie niepełny.
Dobierając elementy wyposażenia wnętrz, w pierwszej kolejności warto kierować się naturą i przemycać akcenty związane z przyrodą. Sprawdzą się tutaj wykończenia z ciemnego drewna, printy w stylu jungle na zasłonach czy tapetach, skórzane dodatki w postaci obicia kanapy, drewniane ramki na obrazy, plakaty lub zdjęcia, elementy miedziane czy ceramiczne. Ciężkie, indyjskie meble świetnie się skomponują z lekkimi, egzotycznymi dodatkami.
Każda inspiracja środowiskiem jest mile widziana. Często wykorzystywana jest również przy doborze urządzeń elektronicznych w kuchni, czy pokoju dziennym. Warto sięgnąć po elementy stylu retro i wprowadzić do naszego domu stylowe rozwiązania, które poza swoją praktyczną rolą spełnią się także w roli dekoracji.
Wnętrza w stylu kolonialnym – najważniejsze dodatki i kolorystyka
Dobór detali dekoracyjnych jest najbardziej fascynującą, ale jednocześnie najtrudniejszą składową stylu kolonialnego. W aranżowanym wnętrzu ważną rolę powinny grać pamiątki z dalekiej podróży – od map, przez obrazy aż po figurki i zabytkowe wazony, dzbanki, cukiernice czy patery i misy na owoce.
Ciekawym wyborem będzie również globus i walizka. Problem z kolonialnymi dodatkami jest taki, że nie mogą być to pierwsze lepsze bibeloty napotkane w galeriach handlowych. Po „łupy” warto udać się do antykwariatu lub na targi staroci – tylko w takich miejscach znaleźć można dekoracje, które wyniosą całe wnętrze na wyższy poziom designerski.
Jedyne takie wzory: jak działa styl kolonialny
Aranżacje ekspansjonistyczne nie należą do najłatwiejszych, ale gwarantujemy, że jak uporacie się z doborem i znalezieniem idealnych mebli i dodatków, końcowy efekt przejdzie Twoje najśmielsze oczekiwania. Pamiętajcie o unikaniu nowoczesnych akcentów w domu w stylu kolonialnym – tutaj nie ma miejsca na minimalizm.
Bazujcie na naturalnych kolorach i dodatkach, stawiajcie na niebanalną oryginalność i balansujcie pomiędzy surowością a nutą świeżości minionych czasów. Prostą biel ścian czy podłóg warto przełamać egzotycznymi wzorami na dywanach, obrazach czy dodatkach.
Elegancki salon w stylu kolonialnym
Salon jest miejscem, gdzie styl kolonialny sprawdzi się doskonale. Zazwyczaj jest największym pomieszczeniem w domu, w którym spędzamy dużo czasu – warto zatem postawić na odrobinę elegancji i nadać naszemu pokojowi dziennemu niepowtarzalnego charakteru.
Stylowe meble kolonialne wykonane z drewna nadadzą naszemu salonowi szyku. Salon w stylu kolonialnym powinien posiadać sporą kanapę o podstawie z ciemnego drewna i skórzanym obiciu. Także duży, drewniany stolik kawowy czy elegancka komoda wprowadzą do naszego salonu elementy stylu kolonialnego.
Powiew świeżości do naszego salonu wprowadzą kolonialne dodatki – pamiątki z podróży. Egzotyczne gatunki drewna świetnie się tu sprawdzą – podstawki, świeczniki, doniczki czy ramki. Możemy także postawić na dekoracje w formie zdjęć, map czy pocztówek z dalekich podróży.
We wnętrzach pomieszczenia w tym stylu pamiętajcie umieścić elementy afrykańskie i indyjskie. Dodają one niezwykłego charakteru w naszych wnętrzach. Mogą to być tkaniny, maski lub inne wcześniej wspomniane przedmioty.
Sypialnia z nutą egzotyki
Jeśli zdecydujemy się na sypialnię w kolonialnym stylu, warto zwrócić uwagę na wybór mebli – drewniane szafki czy duże łóżko w stylu kolonialnym sprawdzą się doskonale. Solidne meble kolonialne z naturalnych materiałów posłużą nam przez lata, a w naszej sypialni wpłyną korzystnie na spokój i odpoczynek.
Kolonialny klimat w sypialni nada mu elegancji oraz charakteru. Jasne ściany korzystnie wpłyną na spokojny charakter wnętrza, natomiast poszczególne elementy z naturalnych materiałów pomogą nadać naszej sypialni równowagi.
Warto do naszej sypialni wprowadzić motywy zwierzęce. Czy to w formie kocy i pledów, dywaników czy obrazów – akcenty zwierzęce czy printy wprowadzą do sypialni niepowtarzalny charakter i pozwolą zapobiec nudzie w tym pomieszczeniu.
Pomysły na styl kolonialny na świeżym powietrzu
Gdzie lepiej sprawdzą się inspiracje naturą niż na świeżym powietrzu? Dla osób posiadających balkon czy taras, styl kolonialny sprawdzi się doskonale. Odrobina elegancji i egzotyki na świeżym powietrzu pozwoli nam poczuć prawdziwy charakter stylu kolonialnego.
Aranżacja tarasu czy balkonu na modłę kolonialną będzie strzałem w dziesiątkę. Warto zwrócić uwagę na meble – sprawdzą się świetnie ciężkie, drewniane krzesła w zestawie ze stolikiem. Aby uniknąć nudy, możemy je urozmaicić jasnymi poduszkami do siedzenia.
Tutaj świetnie sprawdzi się drewno – we wszystkich postaciach. Czy to w formie podłogi, wykończeń, mebli – drewno kocha świeże powietrze, nada naszemu balkonowi spokojnego i harmonijnego charakteru.
Zobacz również: