Od kilku lat styl minimalistyczny podbija serca architektów i projektantów na całym świecie. Ta moda jest nie tylko bardzo elegancka, ale także praktyczna – przez to tak wiele osób decyduje się na styl minimalistyczny przy aranżacji wnętrz. Wprowadza on do naszego domu porządek, spokój i poczucie harmonii.
Styl minimalistyczny – ład, harmonia i porządek
Styl minimalistyczny jest dziś jednym z najpopularniejszych trendów w światowej architekturze i designie. A to wszystko dzięki swojej prostocie i niekwestionowanej elegancji. Estetyka stylu minimalistycznego kusi wiele osób przy urządzaniu mieszkania. Nic dziwnego – dzięki niemu nasze wnętrze stanie się bardziej przytulne, przestronne i praktyczne.
Jak sama nazwa wskazuje, jego głównym założeniem jest ograniczenie się do jak najprostszych rozwiązań. Nie ma tutaj miejsca na zbędne dekoracje czy dodatkowe zdobienia. Pomieszczenie urządzone w duchu minimalizmu zawierać będzie jedynie kilka przemyślanych elementów, które świetnie się ze sobą skomponują.
Styl minimalistyczny ma kilka korzeni, jednak utarło się, że pochodzi z Japonii. Jego założenia wywodzą się z filozofii zen, która zakłada życie pełne spokoju i harmonii. Minimalizm odegrał również ważną rolę w sztuce lat 60. XX wieku – kiedy to w malarstwie dominowały klarowne formy, skłaniające do refleksji i spokoju.
Jednak należy pamiętać, że minimalistyczne wnętrze nie u każdego się sprawdzi. Minimalistyczną aranżację najbardziej pokochają osoby żyjące w podobnej filozofii – nie otaczające się nadmiarem ozdób, ceniące sobie przestronność we wnętrzach, wysoką jakość i praktyczne rozwiązania.
Jeśli zależy Ci na wprowadzeniu w swoje życie spokoju, harmonii i uczynieniu domu swoją oazą – warto rozważyć styl minimalistyczny.
Minimalizm w aranżacji Twojego wnętrza
Urządzenie mieszkania w stylu minimalistycznym może wydawać się dość radykalnym krokiem. Bynajmniej nie chodzi tu jednak o drastyczne ograniczenie naszych przedmiotów i wyrzucenie wszystkiego na śmietnik. W aranżacjach minimalistycznych chodzi o rozsądne ograniczanie się, jednak w taki sposób, aby nasze mieszkanie nie zatraciło swojego charakteru.
Należy przede wszystkim pamiętać o funkcjonalności i prostocie, które są podstawami stylu minimalistycznego. Skupiamy się na tym, aby w domu było przede wszystkim wygodnie. Warto zatem postawić na wielofunkcyjne, praktyczne rozwiązania, które nam zaoszczędzą przestrzeń i ułatwią życie.
Warto się ograniczyć do najpotrzebniejszych mebli. Możemy za to postawić na przedmioty wysokiej jakości, które posłużą nam przez lata. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie kłopotu, a nasze wnętrze nabierze niepowtarzalnego charakteru.
Jakie meble do minimalistycznego wnętrza?
W stylu minimalistycznym nie ma miejsca na zbędne elementy. Dlatego przy doborze mebli warto się zastanowić i wybrać absolutnie niezbędne. W takim minimalistycznym wnętrzu nasze wyposażenie będzie przyciągać oko, warto więc postawić na produkty wysokiej jakości.
Minimalistyczne meble cechuje prostota formy. Kąty proste, gładkie i jednolite powierzchnie, solidne materiały powinny być tym, czego będziemy szukać do naszego mieszkania. Im prostsze wykończenie, tym lepiej. Należy przy tym pamiętać o odpowiednim dobraniu mebli, tak by wspólnie tworzyły elegancką aranżację wnętrza.
Nie należy zapominać o funkcjonalności w minimalistycznym stylu. Mebel, który będzie nam służyć przez lata, powinien być idealnie dobrany do naszych potrzeb i świetnie komponować się we wnętrzach. Dlatego warto postawić na meble na wymiar bądź meble modułowe.
Prosta forma, wysokiej jakości materiały i staranne wykonanie – to podstawy mebli minimalistycznych.
Barwy stylu minimalistycznego
Styl minimalistyczny opiera się na dość ograniczonej palecie barw. Aby wszystko się ze sobą odpowiednio komponowało, warto ograniczyć mocne, intensywne barwy, kosztem bieli czy szarości.
Kolory w minimalistycznym stylu to przede wszystkim neutralne, stonowane barwy. To na ich tle najłatwiej stworzyć wnętrze w minimalistycznym stylu, które podkreśli nasze elementy wystroju. We wnętrzu zatem warto postawić na biele, szarości, beże, przełamywane czernią bądź grafitem.
Jasne kolory stanowią podstawę aranżacji minimalistycznej. Sprawdzą się świetnie także na meblach – utrzymanie całości w jasnym, stonowanych barwach, nada naszemu wnętrzu minimalistycznego charakteru.
Możemy jednak przełamać tę monotonię jasnych i neutralnych barw mocniejszym odcieniem. Intensywna barwa może się sprawdzić na meblach czy dodatkach, trzeba jednak pamiętać, aby komponowała się z całością. Możemy także dobrać dwa elementy, które podbiją całość w naszych aranżacjach.
Jakie materiały sprawdzą się w stylu minimalistycznym?
Styl minimalistyczny cechuje prostota także w materiałach. Tutaj warto zastosować ideę minimalizmu, która stawia przede wszystkim na jakość, a nie ilość. W wykończeniu naszego wnętrza warto zastosować materiały wysokiej jakości.
Dużą rolę odgrywają naturalne materiały, takie jak drewno, szkło, metal, beton, ceramika czy stal. Sprawdzą się doskonale jako wykończenia mebli, gwarantując produkt, który zostanie z nami na lata. Komoda czy krzesła z drewna, stolik o metalowej podstawie, stalowe wykończenia – to elementy często spotykane w minimalistycznych wnętrzach.
Przy doborze podłogi warto postawić na drewno. Jasne, drewniane, olejowane deski świetnie się skomponują z jasnymi ścianami, a także nadadzą wnętrzu nieco bardziej przytulnego charakteru.
Jeśli jednak chcielibyśmy przełamać tę surowość i wprowadzić w minimalistyczne wnętrza odrobinę ciepła, warto postawić na cieplejsze odcienie. Możemy zatem w meblach zastosować przytulniejsze odcienie drewna, a w dodatkach zastosować jasne barwy.
Detale w stylu minimalistycznym
Styl minimalistyczny nie lubi zbędnych dekoracji, dlatego warto się w ich doborze ograniczyć do absolutnego minimum. Odpowiednie dodatki mogą nadać naszemu wnętrzu życia i przełamać surowy klimat. Pojedyncze rośliny, zdjęcia, plakaty, obrazy na ścianach czy jasne dywany wprowadzą do minimalistycznego wystroju odrobinę przytulności.
W minimalistycznym stylu najlepiej sprawdzą się te dodatki, które mogą w naszych wnętrzach pełnić także funkcję praktyczną. Warto postawić na duże lustra na ścianach, które dodatkowo rozjaśnią i optycznie powiększą nasze mieszkanie.
Moc światła w minimalistycznym wnętrzu
Minimalistyczną przestrzeń warto odpowiednio zaaranżować także pod względem światła. Dobrze dobrane oświetlenie podbije minimalistyczny charakter wnętrza i stanie się doskonałym tłem.
Odpowiedni dobór lamp w wnętrzach może stanowić stylowy element aranżacji, ale także podbije minimalistyczny wystrój i stylowe wykończenie. Dobrze oświetlony pokój wyda się nieco przestronniejszy, bardziej harmonijny i uporządkowany.
Oświetlenie we wnętrzu w stylu minimalistycznym powinno być jednak jak najbardziej neutralne. Warto postawić na silne źródło światła w ciepłych barwach, które rozświetli nasze mieszkanie. Najlepiej jednak, aby robiło to w jak najbardziej naturalny i niewidoczny sposób.
Nowoczesny minimalizm: zasady aranżacji wnętrz
Chcesz rozpocząć swoją przygodę ze stylem minimalistycznym? To łatwiejsze niż mogłoby się wydawać – wystarczy kilka prostych kroków.
Pomieszczenia urządzone na modłę minimalistyczną powinny posiadać jasną bazę – postaw na białe ściany. Nie tylko optycznie powiększą twoje mieszkanie, ale również świetnie się sprawdzą jako tło do pomieszczenia.
Zadbaj o wysokiej jakości meble o geometrycznych kształtach. Wykończenia z naturalnych materiałów, wysokiej jakości wykonanie i jednolite barwy – te elementy świetnie sprawdzą się w meblach w stylu minimalistycznym.
Ogranicz dodatki i dekoracje. Wybierz kilka, które najlepiej skomponują się z charakterem wnętrza i ustaw je w strategicznych miejscach. Jak najmniej przedmiotów trzymaj na widoku.
Styl minimalistyczny w łazience?
Minimalizm świetnie sprawdzi się również w łazience. W tym pomieszczeniu wiele osób instynktownie stosuje metody stylu minimalistycznego. Tutaj wybieramy najczęściej biel, proste formy i rozwiązania optycznie powiększające pomieszczenie.
W minimalistycznej łazience warto postawić na funkcjonalność i prostotę. Najlepiej sprawdzą się elementy wykończenia w prostych, geometrycznych kształtach i jednolitych, jasnych kolorach. Duże lustro i odpowiednie oświetlenie podkreśli minimalistyczny styl Twojej łazienki.
Minimalistyczna kuchnia: liczy się funkcja
Minimalizm najlepiej sprawdza się we wnętrzach pełniących przede wszystkim funkcję praktyczną. Dlatego warto wprowadzić go także do kuchni. Tutaj najrzadziej stawiamy na wyszukane dodatki – liczy się przede wszystkim praktyczność tego pomieszczenia.
Kuchnia jest miejscem, w którym szczególnie sprawdzi się hasło „mniej znaczy więcej”. W kuchni w stylu minimalistycznym jak najmniej rzeczy powinno znajdować się na blatach – świetnie sprawdzą się zatem przestronne szafki o prostym kształcie.
Proste wykończenie wprowadzi do naszego wnętrza spokojny i uporządkowany charakter. W kuchni często potrzebujemy porządku i dużo miejsca. Duże, drewniane meble, jednolite szafki pomogą wprowadzić do naszej kuchni minimalistyczny styl.
Zobacz również: