Klimatyczne wnętrza z duszą nawiązujące do minionych dekad, geometryczne wzory, stylowe przedmioty, sprzęty i dekoracje – to tylko jedne z cech charakterystycznych stylu vintage. Jedni go kochają, inny z kolei wolą postawić na współczesność w aranżacji pomieszczeń. Jedno jest jednak pewne – styl vintage od lat nie wychodzi z mody. Jak najlepiej wykorzystać styl vintage we wnętrzach? Dowiesz się już za chwilę!
Co oznacza styl vintage?
Styl vintage, czyli jaki? Przede wszystkim należy pamiętać, że nie nawiązuje on do żadnej konkretnej epoki. Z reguły jego miłośnicy wybierają jednak wzornictwo nawiązujące do mody z XX wieku – od jego początku, aż po lata 70. Słowem „vintage” można określać wszystkie ponadczasowe, klasyczne rozwiązania aranżacyjne odnoszące się do dawnych czasów. Rzadko jednak są to epoki późniejsze od czasów wiktoriańskich.
Styl retro a styl vintage – jak je odróżnić?
Vintage i retro to nazwy, które często używane są zamiennie. Nie oznaczają one jednak tego samego. Jak łatwo odróżnić te dwa style? Wystarczy zapamiętać, że słowo vintage dotyczy przedmiotów oraz mebli, które podchodzą z innej epoki. Zazwyczaj zalicza się do nich rzeczy, które mają więcej niż dwadzieścia lat. Z kolei termin „styl retro” odnosi się do przedmiotów stylizowanych na dawne czasy.
To wszystkie meble oraz dekoracje, które z założenia mają wyglądać na stare. Jak więc łatwo zapamiętać, retro czerpie inspirację z vintage. Nie oznacza to jednak, że należy go unikać. Nie zawsze można pozwolić sobie na zakup autentycznych mebli z innej epoki. Korzystanie z potencjału stylu retro w takich przypadkach może okazać się trafionym kompromisem.
Za co kochamy vintage we wnętrzach?
Mogłoby się wydawać, że stare rzeczy nie mogą być modne, jednak nic bardziej mylnego. Pomimo upływu czasu, osób zafascynowanych stylistyką vintage wcale nie ubywa. Niektórzy poszukują w niej własnych korzeni, tęskniąc za minionymi czasami. Obecnie jednak nawet wśród bardzo młodych ludzi można spotkać wielu miłośników wnętrz zaaranżowanych w starym stylu.
Skąd wzięła się moda na vintage? Pomieszczenia urządzone w tym klimacie potrafią być niezwykle stylowe i oryginalne. Zdecydowanie wyróżniają się na tle współczesnego, często minimalistycznego wzornictwa, co stanowi prawdziwą gratkę dla każdego indywidualisty. Ogromną zaletą tego stylu jest niewątpliwie jego niezwykła różnorodność. Vintage może przybierać wiele form – od romantycznej i sentymentalnej, po surową i minimalistyczną.
Jak wprowadzić styl vintage do aranżacji wnętrz?
Czy z potencjału stylu vintage może skorzystać każdy, kto chce zaaranżować swoje wnętrza w niebanalny sposób? Jak najbardziej! Jeśli tylko jesteś miłośnikiem stylistyki nawiązującej do dawnych czasów, możesz śmiało zastosować ją także w swoim domu. Jak to zrobić?
Jedną z możliwości jest zaplanowanie urządzenia wnętrza w stylu vintage od podstaw, wybierając tapety w wiktoriański wzór, stylowe meble i akcesoria, które w połączeniu stworzą wyjątkowy efekt wizualny. To jednak niejedyna słuszna opcja. Styl vintage warto wyeksponować również w dodatkach, aby wprowadzić do współczesnego wnętrza nieco oryginalności.
Wyraź styl vintage w dodatkach
Aranżacja całego pomieszczenia w stylu vintage może okazać się trudna do wykonania. Wynika to z faktu, że meble, przedmioty codziennego użytku i inne akcesoria z minionych dekad są zazwyczaj trudno dostępne. Pamiętaj jednak, że styl vintage w aranżacji wnętrz może przybierać różne oblicza. Co za tym idzie, warto wyrazić go w dekoracjach i dodatkach, nawet jeśli całe pomieszczenie zostało urządzone w bardziej współczesnym wydaniu. Stara komoda, ponadczasowe fotele czy piękne wazony mogą doskonale sprawdzić się w połączeniu z nowoczesnym stylem.
Meble vintage – nadaj im nowe życie
Urządzanie wnętrz zainspirowanych stylem vintage ma więcej zalet, niż mogłoby się wydawać. Nie chcesz spisywać starych mebli i dekoracji na straty? W takim razie możesz nadać im nowe życie. W wielu domach, piwnicach i na strychach wciąż zalegają stare stoliki kawowe, fotele, komody czy nawet klasyczne, modne przed laty kryształowe karafki lub cukiernice. Wiele z tych przedmiotów wciąż nadaje się do użytku, a ich ponadczasowe piękno może stać się skuteczną ozdobą nawet najbardziej nowatorskiego wnętrza. Niektóre meble i przedmioty vintage mogą wymagać nieco odświeżenia. Warto jednak poświęcić czas na ich renowację, aby móc cieszyć się wyjątkowymi elementami wyposażenia we własnym domu.
Styl vintage w Polsce
Choć styl vintage ma swoich miłośników na całym świecie, jego rodzime wydanie jest naprawdę wyjątkowe. Wszystko za sprawą specyficznego, polskiego designu, charakterystycznego zwłaszcza dla mebli z okresu PRL-u. Szafy i stoły na wysoki połysk, komody na wysokich nóżkach wykonane z litego drewna, a nawet tapicerowane sofy mogą stać się podstawą do niecodziennej aranżacji nawiązującej do stylu minionego wieku.
Tkaniny i kolory – jakie pasują do stylu vintage?
Chcesz urządzić wnętrze w stylu vintage? Nie tylko meble okażą się istotne. Warto pamiętać o stylowych tekstyliach, które doskonale wpiszą się w tą wyjątkową stylistykę. Len, flausz i inne matowe tkaniny doskonale dopełnią aranżację nawiązującą do vintage. Doskonale sprawdzą się także ciężkie, połyskujące materiały. W tekstyliach warto postawić również na geometryczne, wielobarwne wzory. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić przy tym z ilością deseni- jeden motyw przewodni zdecydowanie wystarczy.
Ta sama zasada dotyczy kolorów we wnętrzach vintage. Wszelkie kontrastujące połączenia barw są jak najbardziej mile widziane, jednak wszystko w granicach rozsądku. Bardzo dobrym pomysłem będą jasne kolory przewodnie przełamane w dodatkach i detalach bardziej zdecydowanymi odcieniami. Nie jest to jednak żelazna reguła, której musisz się trzymać. Kolorystyka, którą wybierzesz w dużej mierze, zależna powinna być od ogólnej koncepcji aranżacyjnej.
Styl vintage – salon z meblami z minionej epoki
Salon to serce każdego domu. Jego wnętrze powinno być nie tylko stylowe, ale przede wszystkim klimatyczne i przytulne. Aranżacja w stylu vintage okaże się w tym przypadku prawdziwym strzałem w dziesiątkę. W końcu nic tak, jak stare, drewniane meble i oryginalne akcesoria nie wprowadza ciepłego, domowego nastroju.
Styl vintage w salonie warto wyrazić również inwestując w stylowe dodatki – na przykład ciężkie zasłony, dekoracyjne dywany i stare, złote lub miedziane świeczniki. Możesz także powiesić na ścianie w salonie stary zegar lub postawić na komodzie kwiaty w dekoracyjnych wazonach z minionej epoki.
Sypialnia i styl vintage – para idealna?
Zastanawiasz się, czy sypialnia i styl vintage to dobre połączenie? Na pewno pokocha je każda osoba, która ceni nietuzinkowe, klimatyczne wnętrza. Jeśli marzy Ci się uzyskanie nastrojowego wystroju w stylu vintage, zadbaj o odpowiednią kolorystykę wnętrza. Ciepłe, zgaszone barwy – zwłaszcza biel, pudrowy róż lub beż – w połączeniu ze starymi przedmiotami i drewnianymi meblami będą wyglądały niezwykle stylowo. Odpowiednie dodatki z kolei pomogą Ci uzyskać romantyczny, sprzyjający odpoczynkowi wystrój.
Łazienka w stylu vintage – czy to dobry pomysł?
Moda vintage z łatwością odnajdzie swoje miejsce także w łazience. Wolno stojąca wanna? Kafelki w retro wzory? Lustro w złotej lub miedzianej, bogato zdobionej ramie? To tylko jedne z wielu ciekawych elementów wyposażenia, które warto wprowadzić do łazienki w stylu vintage. Idealnie sprawdzą się zwłaszcza w połączeniu z jasnymi kolorami dominującymi – ecru, beżem lub alpejską bielą.
Ponadczasowa klasyka, czyli kuchnia w duchu vintage
W pięknej kuchni znacznie przyjemniej przyrządza się posiłki. Drewniane meble w klimacie vintage mogą w skuteczny sposób nadać jej wnętrzu wyjątkowego klimatu, jednak to nie wszystko. Odpowiednie dodatki – na przykład karafki, cukiernice, kryształowe misy – sprawią, że wnętrze zyska ponadczasowy wygląd. Możesz zainwestować także w stylizowane sprzęty AGD, których estetyka sprawdzi się w połączeniu z aranżacją w duchu vintage.
Nietypowe połączenia z zastosowaniem stylu vintage – nasze inspiracje
Moda na vintage nie ustaje pomimo upływu czasu. Co więcej, coraz częściej projektanci czerpią z niego inspiracje, aby łączyć kontrastowe style w nieoczywisty sposób. Zaskakujący duet dodatki w stylu vintage mogą stworzyć na przykład z industrialnymi, loftowymi wnętrzami. Proste, lakierowane meble skutecznie przełamią surowy design wnętrza.
Moda vintage skutecznie przeniknęła także do aranżacji w stylu glamour. Wyrafinowane, bogato zdobione lustra, drewniane krzesła i złote dodatki w starym stylu są doskonałym uzupełnieniem dla eleganckich, luksusowych wnętrz. Z kolei PRL-owska, lakierowana komoda lub regał będą znakomicie wyglądały w połączeniu ze skandynawskim designem.
Wnętrze vintage – postaw na detale
Styl vintage to nie tylko efektowne meble, gustowne dekoracje i tekstylia z geometrycznymi wzorami. Urządzając tak klimatyczne wnętrza, koniecznie trzeba zwracać uwagę nawet na najdrobniejsze detale. Gramofon i winylowe płyty będą wyglądały niezwykle efektownie w pokoju dziennym. Dekoracyjna sztukateria pod sufitem nada natomiast wnętrzu wyjątkowego charakteru, tworząc wyraźne nawiązanie do lat 20. Do sypialni w stylu vintage warto zakupić stylową lampę nocną lub mięsisty, dekoracyjny dywan.
Zobacz również: Styl egzotyczny we wnętrzach | Styl Mid century modern