Dom w podwarszawskich Ząbkach to doskonały przykład wnętrza łączącego w sobie, funkcjonalność, elegancję i ponadczasowość. Pracownia AAW studio architektura wnętrz stworzyła tutaj 115-metrową przestrzeń, która nie tylko zachwyca stylem, ale przede wszystkim odpowiada na wszystkie potrzeby czteroosobowej rodziny. Jasne barwy, przemyślane detale i praktyczne rozwiązania sprawiają, że codzienne życie stało się bardziej komfortowe.
Modern classic z nutą różu i złota
Inwestorzy od początku mieli dość jasno sprecyzowaną wizję swojego wymarzonego domu. Zależało im na eleganckim, jasnym wnętrzu w stylu modern classic, z dodatkiem złota i przede wszystkim – maksymalnie funkcjonalnym. Projektantki postawiły na paletę barw opartą na bieli i szarościach, ocieplonych stonowanymi odcieniami drewna. Całość uzupełniają subtelne dodatki w kolorze antycznego i pudrowego różu.
W części dziennej uwagę przyciąga parkiet w formie jodełki francuskiej wykończonej olejem. Na ścianach zastosowano sztukaterię, która podkreśla elegancki styl wnętrza. Przestrzenie kuchni, jadalni, miejsca do wypoczynku i holu są otwarte, płynnie przechodząc jedna w drugą.
Mistrzowskie rozwiązania w kuchni
Prawdziwym wyzwaniem projektowym okazała się niewielka kuchnia, w której należało zmieścić maksymalnie dużo miejsca do przechowywania, jednocześnie zachowując wygodny blat roboczy. Projektantki znalazły sprytne rozwiązanie – blat wysuwany z wysokiej zabudowy, który w razie potrzeby zapewnia dodatkową powierzchnię roboczą.

Kuchnia została „spięta klamrą” – piękną fornirowaną okładziną z wyjątkowym rysunkiem słoi. Kolorystyka została zredukowana do przygaszonego odcienia drewna, jasnej szarości i czarnych dodatków. Wysuwane systemy sprawiają, że przestrzeń jest bardziej ergonomiczna, a schowane naczynia pozostają łatwo dostępne. Od strony salonu zaprojektowano podwyższoną zabudowę, aby przesłonić kuchenną część roboczą, a obok wkomponowano zabudowę grzejnika i półki.
Odważna toaleta dla gości
W toalecie dla gości projektantki zdecydowały się na bardziej odważne rozwiązania. Postawiono na mocną tapetę w odcieniach granatu, którą połączono z przygaszonymi miętowymi ścianami oraz złotymi dodatkami. Pomieszczenie, choć pasuje stylistycznie do reszty domu, ma własny charakter – jest eleganckie, ale z „pazurem”.
„Najbardziej jestem zadowolona z toalety gościnnej z piękną tapetą Wonderwall. Cieszę się, że inwestorzy mi zaufali i zdecydowali się na wyrazisty akcent w łazience mimo stonowanej strefy dziennej” – podkreśla Aleksandra Miłowska.
Personalizacja pokoi dziecięcych
Na pierwszym piętrze znajdują się pokoje dzieci oraz ich łazienka. W pokoju dla dziewczynki strefę snu oddzielono kolorem od strefy zabawy. W części do zabawy zaprojektowano delikatne, frezowane panele z MDF-u połączone z tapetą w odcieniach szarości. Do pomieszczenia przynależy prywatna garderoba, więc nie brakuje tu miejsca do przechowywania.
W pokoju chłopca dominują szarości, granat, błękit oraz jasne drewno. Ściana z łóżeczkiem wykończona jest delikatną tapetą w szare prążki. Ciekawym elementem jest indywidualnie zaprojektowana szafa, która pełni funkcję nie tylko miejsca do przechowywania, ale także prywatnej kryjówki.
W łazience dziecięcej zastosowano neutralne odcienie szarości i jasnego drewna, przełamane czarnymi detalami oraz kolorowymi elementami, które personalizują przestrzeń każdego z dzieci.
Strefa prywatna rodziców
Na ostatnim piętrze mieszczą się: główna sypialnia, szafo–garderoba, łazienka i pokój gościnny. W sypialni uwagę przyciąga toaletka w formie lekkiej konsolki na półokrągłym lustrze oraz łóżko z wysokim zagłówkiem z białą sztukaterią na jasnoszarej ścianie. Całość uzupełniają złote akcenty i antyczny róż.
W holu tuż przy sypialni projektantki umieściły głęboką szafę, która w zasadzie pełni funkcję mikrogarderoby. Ściany wyłożone zostały fornirem, dzięki czemu drzwi szafy są umiejętnie ukryte.
Łazienka przy sypialni głównej jest najbardziej elegancka ze wszystkich. W pierwszej części ściany i podłogę wykończono wielkoformatowym gresem. Druga część jest ciemniejsza, a na podłodze położono jodełkę, która harmonizuje z frezami we frontach szafki pod umywalkami. Ściana z toaletą została wykończona lakierowanymi płytami MDF, za którymi w większości znajdują się szafki.
Funkcjonalność na pierwszym planie
Projektantki z AAW studio zwracają szczególną uwagę na odpowiednią ilość miejsca do przechowywania. „W projektowaniu zwracamy dużą uwagę, aby nie brakowało miejsca do przechowywania, dlatego staramy się maksymalnie wykorzystać przestrzeń, na co pozwalają meble na zamówienie” – podkreślają.
Dzięki drobnym zmianom w układzie ścian, przesunięciu wejścia do pokoju na drugim piętrze oraz modyfikacjom hydraulicznym, udało się stworzyć w pełni funkcjonalną przestrzeń, która spełnia wszystkie oczekiwania inwestorów – od wygodnej sypialni i strefy do przechowywania, po łazienkę z dwiema umywalkami i prysznicem typu walk-in.
Zobacz również:
- Dom UMK w Gdańsku: gdy jedna fotografia inspiruje całe wnętrze
- Ten dom pod Krakowem to oaza spokoju – tak mieszkają trzydziestolatkowie