Nietuzinkowe – tym słowem można opisać zarówno trzykondygnacyjne mieszkanie w Poznaniu, jak i proces jego tworzenia. Aranżacja to efekt wyjątkowej współpracy dwojga projektantów. Piotr Januszewski z pracowni Warstwa Architektura oraz Dominika Matuszewska z pracowni Dom Studio połączyli siły i wspólnie stworzyli naprawdę unikalną przestrzeń, która wraz z kolejnymi kondygnacjami odsłania coraz to nowsze niespodzianki. Wnętrze mieszkania na osiedlu Nowy Strzeszyn sfotografował Jacek Olszewski.
80-metrowe mieszkanie dla młodego małżeństwa – główne założenia
Trzykondygnacyjne mieszkanie w Poznaniu zostało zaprojektowane z myślą o młodym małżeństwie. Realizacji zlecenia podjął się duet projektantów z różnych pracowni – Dom Studio oraz Warstwa Architektura. Inwestorom zależało na tym, aby aranżacja wyrażała ich pasję – miłość do roślin – dlatego uwzględnienie miejsca na żywą zieleń, było ważną częścią projektu. Dodatkowo para pragnęła, aby w nowym mieszkaniu znalazła się wygodna i funkcjonalna przestrzeń do częstych spotkań z rodziną i przyjaciółmi.
Projektanci – Piotr Januszewski i Dominika Matuszewska – w poszukiwaniu estetycznych inspiracji zwrócili uwagę na wyjątkową architekturę osiedla Nowy Strzeszyn w Poznaniu. Choć budynek, w którym znajduje się mieszkanie, jest nowy, w aranżacji udało się wpleść nawiązania do otaczającej go tkanki miejskiej. Niebanalne materiały, eksperymentalny układ budynków względem przestrzeni wspólnych i intrygująca architektura znalazły swoje odwzorowanie we wnętrzu, które łączy nowoczesność z nutą stylu industrialnego.
Trzykondygnacyjne mieszkanie w Poznaniu – trzy funkcje, trzy twarze
Ze względu na to, że mieszkanie obejmuje trzy kondygnacje, możliwe było klarowne wydzielenie różnych stref funkcjonalnych. Na parterze powstała przestrzeń dzienna, którą wyróżniają duże okna z widokiem na ogród oraz otwarty układ. Piętro wyżej została wydzielona strefa prywatna obejmująca sypialnię z dużą łazienką i pokój do pracy. Ostatnia kondygnacja z wyjściem na balkon to ulubiona przestrzeń właścicieli. To tu znalazło się upragnione miejsce spotkań wyposażone w kino domowe i dodatkowy aneks kuchenny w formie barku.
Trzy piętra poznańskiego mieszkania mają odmienne funkcje i odmienne charaktery, jednak w projekcie nie mogło zabraknąć czegoś, co będzie je wizualnie spajać. Taką funkcję pełni zaprojektowany i wykonany na potrzeby inwestorów regał umiejscowiony w duszy krętych schodów. Na parterze pełni on funkcję domowej biblioteczki wpisanej w aranżację części wypoczynkowej, wyżej został wykorzystany jako praktyczna i dyskretna przestrzeń do przechowywania, a na ostatnim piętrze konstrukcja regału płynnie przechodzi w efektowny kwietnik.
Bogactwo struktur i faktur – sposób na intrygującą aranżację
Trzykondygnacyjne mieszkanie w Poznaniu wyróżnia się nie tylko oryginalnym układem funkcjonalnym, ale także ciekawą aranżacją, która odzwierciedla osobowość i temperament inwestorów oraz ich pasję. Nie bez znaczenia dla charakteru wnętrz są także nawiązania materiałowe do architektury osiedla – drewno o pomarańczowym zabarwieniu, czy industrialne elementy z czarnej stali. W ten sposób udało się rozpocząć dialog wnętrza z otoczeniem, wzmocniony dodatkowo przez wyeksponowanie żywej zieleni – tej zza okien i tej w doniczkach.
Różnorodne faktury wybranych materiałów oddziałują na zmysły i intrygują. Do ciekawych struktur należą także ryflowane płytki Marazzi wykorzystane w małej łazience oraz płytki strukturalne od 41zero42, które znalazły się w kuchni. Nutę stylu industrialnego wzmacnia dodatkowo betonowa podłoga na parterze, która doskonale wpisuje się w stonowaną paletę barw obejmującą biele, szarości i czernie. Dzięki takim połączeniom zaprojektowane przez Piotra Januszewskiego i Dominikę Matuszewską wnętrze zyskało wyważony, intrygujący i oryginalny charakter.
Wybrane marki wykorzystane w projekcie:
- Podłoga: Betonowy Wojtek
- Płytki: Marazzi, 41zero42
- Meble: stolik kawowy od Fondu
Projekt: Dominika Matuszewska – Dom Studio – dom-studio.eu | Piotr Januszewski – Warstwa Architektura
Zdjęcia: Jacek Olszewski | jacekolszewski.com
Zobacz również inne wnętrza w Poznaniu:
- 92-metrowe mieszkanie w Poznaniu – weekendowy azyl dla pary
- Aranżacja segmentu szeregówki w Poznaniu dla rodziny 2+2
- 65-metrowe mieszkanie w Poznaniu – gdy nowoczesność spotyka vintage
- 51-metrowe mieszkanie w sercu Starego Miasta w Poznaniu