Żywe rośliny, uwielbiane przez właścicieli. Zielone akcenty w różnych odcieniach. Wyraziste tapety w inspirowane florą wzory! Wszystkie te elementy tworzą wyjątkowy dom pełen zieleni. Autorką tego projektu jest Joanna Ochota z pracowni projektowej Concept Jo Ana. Parterowy dom z poddaszem i wysokim salonem stał się przestronnym, pełnym światła miejscem, w którym królują ciekawe kolory, materiały i wyraziste, wielkoformatowe wzory powracające na ścianach kolejnych pomieszczeń. Nie sposób wpisać tę aranżację z ramy jednego konkretnego stylu. Wyrazistą mieszankę naturalnych inspiracji sfotografowała Joanna Jawor.
Dom pełen zieleni w naturalnym i artystycznym wydaniu
Punktem wyjścia w pracy nad projektem było stworzenie aranżacji, w którą wpiszą się uwielbiane przez właścicieli doniczkowe rośliny. Stąd wziął się pomysł, aby w całym domu królowała zieleń – zarówno naturalna jak i ta pod postacią kolorystycznych dodatków, czy naturalnych motywów. Zieleń wita nas już od samego progu – w wiatrołapie ściana skrywająca drzwi do kuchni została pokryta fototapetą z motywami roślinnymi od Double Room. Naprzeciwko znalazła się pojemna szafa z tapicerowanym siedziskiem również w kolorze zieleni.
W strefie dziennej wzrok przyciągają zielone płytki za wolnostojącym kominkiem i wygodna sofa w nieco ciemniejszym odcieniu. Duże przeszklenia sprawiają, że żywa zieleń z zewnętrznego ogrodu łączy się z aranżacją wnętrza. Dzięki nim wysoki salon jest przepełniony naturalnym światłem. Sufit nad stołem jadalnianym i kuchnią, które również składają się na otwartą strefę dzienną, pozostał oryginalnie betonowy, a kuchenne płytki zostały dobrane pod jego kolor. Na fragmencie ściany powrócił roślinny motyw, a na podłodze znalazł się trójkolorowy wzór w romby. Cały parter pokrywają panele winylowe, które w pozostałych strefach mają odcień postarzanego kasztanowca.
Gry czerni i bieli oraz nuta zieleni w zaskakujących aranżacjach łazienek
Zielony roślinny motyw wykorzystany w aranżacji parteru powraca także w jednej z łazienek. Fototapeta zwielokrotniona przez odbicie w lustrze o niestandardowym kształcie staje się dominantą w pomieszczeniu. Dopełniają ją wielkoformatowe płytki na podłodze, części ścian i obudowie wanny, zielona zabudowa pod skosem, oraz szafka pod umywalką. Ta łazienka mieści się na poddaszu, na które prowadzą schody z czarną balustradą ze stalowej siatki. Wszystkie ściany na klatce schodowej wykończone są winylową tapetą z delikatnym ryflowaniem.
Czerń powraca w aranżacjach dwóch łazienek na parterze, tym razem w ponadczasowym duecie z bielą. Białe wielkoformatowe płytki z czarnymi smugami wypełniają ściany i podłogi obu łazienek. W mniejszej łazience prysznicowej dominuje kolor czarny, który pojawia się na jednej ze ścian i na drzwiach. Czarne są też oprawy oświetleniowe, szkło oddzielające kabinę prysznicową, szafka oraz postument umywalki. Druga łazienka, z wanną, jest subtelniejsza, dzięki białej armaturze, oprawom oświetleniowym, drzwiom i meblom.
Wyjątkowe wzory i materiały w subtelnym wydaniu
Klasyczna, czarno-biała baza stała się też pomysłem na aranżację sypialni. Za sprawą paneli w ciepłym odcieniu naturalnego drewna, szafeczek nocnych i jasnych, ciekawych w formie lamp przestrzeń ta stała się przytulna. Podobnie zadziałały długie, wiszące zasłony w naturalnym, ziemistym kolorze oraz wezgłowie łóżka w nietypowym kształcie złożonym z czterech paneli. Na jednej ze ścian znalazła się fototapeta, za którą kryje się wejście do łazienki z wanną. Niezwykle subtelny wzór z sylwetami ogołoconych z liści drzew przepięknie dopełnia całość.
Roślinne wzory na tapetach stały się elementem, który sprawił, że dom pełen zieleni naprawdę wyróżnia się spośród innych aranżacji inspirowanych naturą. Joanna Ochota połączyła surowe, ciekawe materiały, wyraziste motywy i wszechobecną żywą zieleń w aranżację, która wymyka się podziałom na style i nurty. Projekt jest oryginalny, a jednocześnie pozostaje spójny i wyważony. Wnętrza pełne roślinnych akcentów zawdzięczają swój niepowtarzalny klimat właścicielom oraz ich niesłabnącej miłości do roślin i otaczającej człowieka przyrody.
Projekt: Concept Jo Ana | conceptjoanna.pl
Zdjęcia: Joanna Jawor
Zobacz również: 350-metrowy dom w Baranowie – przytulne wnętrze w stylu boho | 240-metrowy parterowy dom na zielonych przedmieściach Warszawy