Jak połączyć subtelny i przytulny styl skandynawski z mocnym, męskim loftem? Na to pytanie musiała odpowiedzieć architektka z Pracowni Projektowej EKK Ewa Ksobiak – Kubacka. Właściciele domu w Niemczu koło Bydgoszczy marzyli o nowoczesnych wnętrzach, jednak każde z nich miało odmienne wyobrażenia, co do stylu aranżacji. W życiu różnice charakterów często świetnie się dopełniają, a jak jest w przypadku aranżacji wnętrz? Możemy przekonać się dzięki zdjęciom Przemysława Obarskiego, który sfotografował to nowoczesne wnętrze z elementami w stylu skandynawskim oraz industrialnym.
Jak połączyć marzenia i charaktery pary inwestorów w spójną całość?
Inwestorzy to rodzina – młode małżeństwo z dwójką małych dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym – która zdecydowała się na przeprowadzkę z dużego miasta w rodzinne strony. Marzyli o funkcjonalnych i wygodnych wnętrzach w nowoczesnym stylu. Właściciel wyobrażał sobie dom w wydaniu industrialnym z dużą ilością drewna, antracytów i obowiązkowo czarnych akcentów, natomiast właścicielka chciała połączyć styl skandynawski z nutą elegancji i postawić na biel. Choć miksy stylistyczne nie są obecnie żadną nowością, znalezienie złotego środka wcale nie było takie łatwe.
Ewa Ksobiak-Kubacka zaproponowała nowoczesną aranżację w szarościach i bielach uzupełnioną o akcenty w postaci ciepłego, naturalnego drewna, industrialnej czerni oraz żywej zieleni. Mimo spójnej bazy, dzięki wprowadzeniu zarówno drapieżnych, jak i przytulnych elementów, poszczególne pomieszczenia nabrały zróżnicowanych charakterów. Kompromis między stylami widzimy tuż po przekroczeniu progu. Loftowe przeszklenie ze stalową ramą współgra zarówno z industrialnym betonem na jednej ze ścian wiatrołapu, jak i z korytarzem, w którym króluje tapeta o spokojnym wzorze, elegancka konsola i okrągłe lustro.
Nowoczesne wnętrze z elementami w stylu skandynawskim oraz industrialnym
W otwartej strefie dziennej, łączącej salon z kuchnią, również znalazły się wyjątkowe akcenty, które cieszą oko. Pierwszym z nich jest tapeta w ciepłej tonacji, która równoważy zastosowane we wnętrzu szarości. Niezwykle subtelny i łagodny motyw inspirowany naturą sprawia, że salon nabiera niepowtarzalnego klimatu. Na sąsiedniej ścianie znalazły się za to czarne panele 3D umieszczone za telewizorem, które w zestawieniu z lamelami i tynkiem dekoracyjnym na zabudowie kominka elektrycznego prezentują się niezwykle ciekawie. W strefie dziennej wzrok przyciągają także nowoczesne, wyraziste lampy.
W aranżacji części kuchennej największym wyzwaniem był wybór odpowiedniego odcienia zabudowy, a dokładniej dolnych szafek kuchennych, oraz wyspy. Finalnie oczekiwania obojga właścicieli spełniła ciepła szarość frontów marki Forner z kolekcji „Velvet Ultra Matt Forner®”. Wybrany odcień w połączeniu z płytkami z delikatnym użyłowieniem stworzył świetne tło dla blatu HPL, który prezentuje się niezwykle nowocześnie i stylowo. Cienki blat kompaktowy pozwolił na podwieszenie zlewu, na czym również zależało inwestorom. Strefa kuchenna i wypoczynkowa spotykają się za sprawą dużego jadalnianego stołu z drewnianym blatem.
Biel, czerń i szarości – trzy odsłony wyrazistych aranżacji łazienek
Układ domu w Niemczu pozwalał na stworzenie trzech łazienek. Łączy je spójna baza materiałów oraz kolorów – biel, czerń i szarości – jednak, dzięki zastosowaniu różnych proporcji, każde z pomieszczeń zachwyca wyjątkową aranżacją. Toaletę gościnną na parterze wyróżnia ponadczasowe, niezwykle eleganckie zestawienie bieli z drewnem, czarnymi dodatkami i akcentami w postaci złota na uchwytach i ramie lustra. Natomiast główną łazienkę wypełniają kojące szarości i jasne drewno. Przede wszystkim jest to przestrzeń praktyczna – z miejscem do przechowywania, dwoma umywalkami, dużym lustrem, wanną i prysznicem.
Trzecia z łazienek, mieszcząca się przy sypialni właścicieli, zaskakuje ciemną, loftową aranżacją. Charakteru nadaje jej czarna mozaika na ścianie z umywalką, okrągłe lustro oraz wisząca lampa w industrialnym klimacie. Zestawienie trzech łazienek doskonale obrazuje, jak szeroką gamę stylów udało się zawrzeć w spójnej, nowoczesnej aranżacji. Spokojne szarości czy loftowy sznyt? Realizacja Pracowni Projektowej EKK udowadnia, że nie musimy decydować się na jedno. Pozorne sprzeczności – drapieżność i przytulność – doskonale się dopełniają tworząc niepowtarzalne i ponadczasowe wnętrza.
Projekt: EKK Pracownia Projektowa | ekkpracowniaprojektowa.pl
Zdjęcia: Przemysław Obarski
Zobacz również: Wnętrza domu na Podlasiu – azyl z dala od zgiełku miasta | 120-metrowa rodzinna ostoja dla aktywnego małżeństwa z czteroletnią córką