Wolf D. Prix w cyklu Masters of Architecture

Podczas ostatniego przed wakacjami wykładu z cyklu MA spotkamy się z Wolfem D. Prix’em – założycielem pracowni Coop Himmelb(l)au. Tym razem, transmisja na żywo odbędzie się na YouTube, na kanale Masters of Architecture.

Wolf D. Prix jest architektem, który mocno przyczynili się do rozwoju dekonstruktywizmu. Główną ideą tego kierunku była chęć oderwania architektury od ograniczających swobodę twórczą zasad modernizmu, takich jak: „forma wynika z funkcji”, „czystość formy”, oraz „wierność materiałom”. Dekonstruktywiści eksperymentowali z krzywiznami i rozmaitymi pokryciami konstrukcji, dążąc do „kontrolowanego chaosu”, zaburzenia tradycyjnej bryły i konstrukcji szkieletowej.

Wolf D. Prix w cyklu Masters of Architecture - The Himmelb(l)au Experiment #2 From DECON to AI

Wolf D. Prix – spotkanie z cyklu Masters of Architecture

W 1968 roku, Wolf D. Prix założył we Wiedniu pracownię Coop Himmelblau, co tłumaczy się jako „Kooperatywa Niebieskie Niebo”. W latach 80. litera „l” w została wzięta w nawias, tworząc grę słów Coop Himmelb(l)au I zmieniając znaczenie nazwy pracowni na „Podniebny Budynek”. Od 40 lat pracownia Coop Himmelb(l)au projektuje obiekty, które wzbudzają skrajne emocje i zdobywają prestiżowe nagrody. Do najbardziej znanych realizacji należą: Musée des Confluences w Lyonie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Shenzen, czy PANEUM w Asten, w Górnej Austrii.

Wolf D. Prix w cyklu Masters of Architecture - The Himmelb(l)au Experiment #2 From DECON to AI

O swojej twórczości, Wolf D. Prix opowie 18 czerwca podczas wykładu on-line zatytułowanego: The Himmelb(l)au Experiment #2 From DECON to AI

Część spotkania przyjmie formę Q&A, więc będzie okazja do zadawania pytań na żywo. Serdecznie zapraszamy!

Data: 25 czerwca, godz. 18:00

Cykl spotkań Mistrzowie Architektury

Mistrzowie Architektury to cykl wykładów organizowany przez SARP Katowice. Wykłady są unikalną w tej części Europy atrakcją dla wszystkich interesujących się architekturą i odbywają się na Śląsku już od 15 lat. W tym okresie SARP miał zaszczyt gościć ponad 60-ciu architektów z różnych stron świata, wśród nich laureatów nagrody Pritzkera oraz nagrody im. Mies’a van der Rohe. Każda kolejna edycja stanowi niepowtarzalne forum wymiany pomysłów, projektów i doświadczeń z całego świata.

Museum of Contemporary Art Planning Exhibition - Shenzhen China - foto Duccio Malagamba
Musée des Confluences, Lyon, France © Sergio Pirrone
Musée des Confluences, Lyon, France © Sergio Pirrone
Udostępnij ten artykuł
Wpisz szukane słowo i kliknij enter